Jak po návštěvě Si Ťin-pchinga hodnotíte průběh "vítacích" akcí?
Z pohledu čínské komunity akce dopadla velice dobře. Lidé byli nadšení z toho, že mohli přivítat svého prezidenta, ale byli i tací, kteří jeho průjezd prošvihli a byli z toho upřímně zklamaní.
Samozřejmě nemáme radost z toho, že došlo k některým incidentům, které se od pondělí do středy odehrály. Často je těžké vysvětlit jim, že lidé s tibetskými vlajkami mají také právo být na veřejném prostranství. Člověk pak samozřejmě není rád, když vidí, jakým způsobem se “vyrovnávají” s “provokátery” za pomocí tyčí od vlajek a podobně. Ale abych byl fér, také ne všichni lidé s tibetskými vlajkami měli úplně buddhistické chování.
Kdo vůbec Číňany na místě organizoval?
Čínští „vítači“ byli organizovaní skrze jednotlivé krajanské spolky, které akci pořádaly. Jejich šéfové je organizovali i přímo na místě. Organizace ale byla dost slabá a vázla. Nikdo vlastně do poslední chvíle nevěděl, jak to bude probíhat – neměli jsme informace, kdy a kudy přesně pojede prezidentská kolona, a když projela, nebylo jasné, zda se máme přesunout, nebo vyčkat, až pojede zpátky.
Fungovala vůbec nějaká koordinace organizátorů s policií?
Žádná koordinace organizátorů s policií nebyla. Snažili jsme se poslouchat policejní pokyny, ale problém byl, že spousta lidí nerozuměla. Policie neměla žádné své překladatele, pouze ty z řad Číňanů. Hodně policistů ani neumělo anglicky, přitom by se tak s mnoha studenty mezi vítači dorozuměli. Z mého pohledu tak mohli být policisté na akci lépe připravení. Nicméně bylo jasné, že je situace složitá, a bylo vidět, že ani policie si nebyla jistá tím, kudy prezidentská kolona pojede, proto také docházelo k mnoha zmatkům.
Protestující tvrdí, že policie v ulicích často stranila čínským vítačům. Jednala podle vás adekvátně?
Podle mě policie přímo v ulicích odvedla dobrou práci a jednala opravdu korektně. Když někdo z protestujících vyběhl mezi skupinu Číňanů, policie ho odvedla většinou proto, aby nedošlo k zbytečnému střetu – snažila se hlavně držet obě strany od sebe. Naopak v úterý ráno v Chotkových sadech, když tam stáli lidé s vlajkami Falun Gongu nebo Tibetu, policie uklidňovala pro změnu Číňany a upozorňovala je, že protestující mají právo na vyjádření svého názoru a že mají v klidu projít a jít svou podporu prezidentovi vyjadřovat někam jinam.
Nemám rád slovo provokace, ale přišlo mi, že se prostě policie opravdu snažila u obou stran předejít k tomu, aby se navzájem provokovaly a docházelo k potyčkám - podle mě se vždy opravdu snažila jednat v zájmu uklidnění situace.
Kdo tedy byli lidé, kteří přišli vítat prezidenta?
Byli to čínští krajané v Česku. Někteří tu mají občanství, jiní trvalý pobyt. Jsou to podnikatelé, provozovatelé restaurací, turističtí průvodci. Byli tam i studenti na výměně nebo ti, co tu jsou trvale. Na místě mezi Číňany samozřejmě nebyli jen podporovatelé prezidenta, ale také ti, co s jeho politikou nesouhlasí. Většinou se ale mezi „nás“ zbytečně nemísili a svůj názor vyjadřovali opodál.
Jak si vysvětlujete agresivní výpady svých krajanů vůči protestujícím?
Je těžké zhodnotit, kdo první dal ránu a kdo větší silou, stejně tak nechci hodnotit, kdo potyčky inicioval. Nicméně Číňané protestující vnímají jako protest proti majestátu. Číňané v Česku, kteří vyšli do ulic, mají zájem o to, aby se vztahy mezi těmito dvěma zeměmi sblížily, a protestující tak brali jako ty, kteří takovému sblížení brání. V jiných případech šlo také o to, že obě strany chtěly být v první řadě a chtěly být co nejvíc vidět – taková situace často vygraduje a dojde k potyčkám. Samozřejmě ve výhodě jsou vždy ti, kterých je zrovna více.
Co budou mít z účasti lidé, kteří se vítání zúčastnili?
Nic. Možná tak dobrý pocit. Mnoho lidí kvůli tomu nešlo do práce nebo na pár dní zavřelo svoji živnost. Ano, dostali oběd zdarma, ale rozhodně to nebyla motivace. Byli to lidé, kteří chtěli upřímně vítat svého prezidenta.
Stalo by se něco, kdyby se někdo akce neúčastnil? Byl by v rámci čínské komunity nějak znevýhodněn?
Rozhodně ne. Spousta Číňanů vůbec přijít nemohla, protože pracuje. Velká část lidí také přišla jen v pondělí, kdy byl svátek, a další dny už neměli možnost. Je to jistě dobrá příležitost, jak se potkat s krajany žijícími v Česku, ale to je tak vše.