Den s "vítači" čínského prezidenta: Nikdo nás nenutil, lidé s vlajkami Tibetu ničemu nerozumějí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
30. 3. 2016 11:55
Číňané vítají svého prezidenta, nad odporem proti němu se podivují. "Neznají Čínu a nevědí nic o tom, jak to tam chodí," rozčilují se lidé podporující svého prezidenta nad demonstranty s prapory Tibetu, Falun Gong nebo Východního Turkestánu. Podle oslovených Číňanů v ulicích Prahy je jejich vítání dobrovolný projev respektu k prezidentovi.
Na zastávce tramvaje Chotkovy sady došlo k menší potyčce mezi studentem čínské literatury a příznivci Si Ťin-pchinga
Na zastávce tramvaje Chotkovy sady došlo k menší potyčce mezi studentem čínské literatury a příznivci Si Ťin-pchinga | Foto: Adéla Skoupá

Praha - Desítky Číňanů se tísní na chodnících kolem tramvajové zastávky Chotkovy sady v Praze, nadšeně mávají velkými rudými vlajkami, troubí na vuvuzely nebo buší do bubínků. I když kolem nich vůdce komunistické Číny Si Ťin-pching v druhý den své návštěvy Česka pouze projede autem, na místě stráví jeho příznivci celé dopoledne.

A když "vítačům" po jedenácté hodině dorazí krabičky s asijským jídlem a hůlkami, asi dvě desítky dětí, které do té doby pobíhaly kolem, se na povel dvou žen seřadí a poslušně čekají na svůj příděl. Jsou to žáci místní čínské základní školy. Ten den nemusí sedět v lavicích a vydali se společně se svými učitelkami přivítat Si Ťin-pchinga.

Znenadání se i autorka článku mění v očích učitelek v neposlušné dítě. Zatímco pořizuje fotku balíčků s jídlem připraveným k rozdávání, ženy si jí všimnou a hlasitě se na ni čínsky oboří. Vyšlou taky asi desetiletého chlapce, aby česky celou věc vysvětlil: "Paní učitelka říkala, že nesmíte fotit jídlo, to je zakázané. Musíte tu fotku smazat a jít pryč," říká.

Zakázáno, nemůžete

A na vysvětlování a dotazy, co je na tom špatného, reaguje učitelka křikem v čínštině a odstrkováním reportérky. Na odchodu od skupinky ještě poblíž stojící mladá žena nastaví novinářce nohu.

Všichni Číňani vítající svého prezidenta nejsou podobně nepřátelští, na některé věci ale reagují nekompromisně. Například na otázky, kdo organizuje pohyb autobusů, které je rozvážejí různě po Praze na místa, kde mají zrovna vyjádřit podporu čínské návštěvě. Než se řidič autobusu stihne k dotazu jakkoli vyjádřit, mladý Číňan spustí: "Zakázáno, nemůžete."

Nebo když se krátce po průjezdu prezidentské limuzíny Chotkovými sady vmísí mladík s vlajkou Ujguristánu do skupinky Číňanů, schytá rány tyčkami od vlajek. "Je to vlajka, kterou používají ujgurší aktivisté, když bojují za svá práva v Číně. Vlajku mi strhli a začali mě mlátit. Pak jsem spadl na zem a kopali mě do břicha, dokud policie nezasáhla,“ popisuje Filip Lexa, student čínské literatury z Karlovy univerzity.

Bez nás by se vaše země neobešla

Oslovené Číňany lidé s prapory Tibetu nebo třeba hnutí Falun Gong rozčilují. Sem tam se je snaží zakrývat rudými prapory, většinou ale zasáhnou policisté a skupinky od sebe oddělují. Někteří lidé na výzvy nereagují s tím, že nerozumí česky.

"Ti lidé ničemu nerozumějí, nejsou to Číňané, mají zkreslené informace. Čína je velká a vyspělá ekonomika, bez které by se vaše malá země neobešla,“ komentuje tibetské vlajky dvojice dívek z Číny.

Podle Lili Čchang Chung, viceprezidentky Česko-čínské kulturní a umělecké asociace, která přišla čínského prezidenta podpořit, je potlačování lidských práv v Tibetu lež. "Miluji Čínu, protože je to moje mateřská země," říká.

Stejně jako pro ostatní oslovené Číňany, kteří na Chotkovy sady dorazili, je pro ni samozřejmé, že přišla vítat čínského prezidenta, kterého obdivuje a podporuje. "Nikdo nás nenutil, abychom přišli, jsme dobrovolníci, kteří ze srdce chtějí projevit svému prezidentovi respekt. Je to první prezident, který navštívil Česko," ochotně vysvětluje plynulou angličtinou.

Její asociace byla při přípravě akce v kontaktu s čínskou ambasádou, tam se podle informací Hospodářských novin už v pátek před příletem prezidenta sešli zástupci krajanských spolků, aby se na vítání domluvili a patřičně vybavili.

Vítat přišli například čínští podnikatelé nebo studenti. Třeba mladík, který v Česku studuje pátým rokem hru na klavír. "Vy byste taky přišla, kdybyste žila v cizím státě a navštívil ho prezident z vaší rodné země,“ diví se otázce. O akci se dozvěděl z čínských sociálních sítí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy