Den s "vítači" čínského prezidenta: Nikdo nás nenutil, lidé s vlajkami Tibetu ničemu nerozumějí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
30. 3. 2016 11:55
Číňané vítají svého prezidenta, nad odporem proti němu se podivují. "Neznají Čínu a nevědí nic o tom, jak to tam chodí," rozčilují se lidé podporující svého prezidenta nad demonstranty s prapory Tibetu, Falun Gong nebo Východního Turkestánu. Podle oslovených Číňanů v ulicích Prahy je jejich vítání dobrovolný projev respektu k prezidentovi.
Na zastávce tramvaje Chotkovy sady došlo k menší potyčce mezi studentem čínské literatury a příznivci Si Ťin-pchinga
Na zastávce tramvaje Chotkovy sady došlo k menší potyčce mezi studentem čínské literatury a příznivci Si Ťin-pchinga | Foto: Adéla Skoupá

Praha - Desítky Číňanů se tísní na chodnících kolem tramvajové zastávky Chotkovy sady v Praze, nadšeně mávají velkými rudými vlajkami, troubí na vuvuzely nebo buší do bubínků. I když kolem nich vůdce komunistické Číny Si Ťin-pching v druhý den své návštěvy Česka pouze projede autem, na místě stráví jeho příznivci celé dopoledne.

A když "vítačům" po jedenácté hodině dorazí krabičky s asijským jídlem a hůlkami, asi dvě desítky dětí, které do té doby pobíhaly kolem, se na povel dvou žen seřadí a poslušně čekají na svůj příděl. Jsou to žáci místní čínské základní školy. Ten den nemusí sedět v lavicích a vydali se společně se svými učitelkami přivítat Si Ťin-pchinga.

Znenadání se i autorka článku mění v očích učitelek v neposlušné dítě. Zatímco pořizuje fotku balíčků s jídlem připraveným k rozdávání, ženy si jí všimnou a hlasitě se na ni čínsky oboří. Vyšlou taky asi desetiletého chlapce, aby česky celou věc vysvětlil: "Paní učitelka říkala, že nesmíte fotit jídlo, to je zakázané. Musíte tu fotku smazat a jít pryč," říká.

Zakázáno, nemůžete

A na vysvětlování a dotazy, co je na tom špatného, reaguje učitelka křikem v čínštině a odstrkováním reportérky. Na odchodu od skupinky ještě poblíž stojící mladá žena nastaví novinářce nohu.

Všichni Číňani vítající svého prezidenta nejsou podobně nepřátelští, na některé věci ale reagují nekompromisně. Například na otázky, kdo organizuje pohyb autobusů, které je rozvážejí různě po Praze na místa, kde mají zrovna vyjádřit podporu čínské návštěvě. Než se řidič autobusu stihne k dotazu jakkoli vyjádřit, mladý Číňan spustí: "Zakázáno, nemůžete."

Nebo když se krátce po průjezdu prezidentské limuzíny Chotkovými sady vmísí mladík s vlajkou Ujguristánu do skupinky Číňanů, schytá rány tyčkami od vlajek. "Je to vlajka, kterou používají ujgurší aktivisté, když bojují za svá práva v Číně. Vlajku mi strhli a začali mě mlátit. Pak jsem spadl na zem a kopali mě do břicha, dokud policie nezasáhla,“ popisuje Filip Lexa, student čínské literatury z Karlovy univerzity.

Bez nás by se vaše země neobešla

Oslovené Číňany lidé s prapory Tibetu nebo třeba hnutí Falun Gong rozčilují. Sem tam se je snaží zakrývat rudými prapory, většinou ale zasáhnou policisté a skupinky od sebe oddělují. Někteří lidé na výzvy nereagují s tím, že nerozumí česky.

"Ti lidé ničemu nerozumějí, nejsou to Číňané, mají zkreslené informace. Čína je velká a vyspělá ekonomika, bez které by se vaše malá země neobešla,“ komentuje tibetské vlajky dvojice dívek z Číny.

Podle Lili Čchang Chung, viceprezidentky Česko-čínské kulturní a umělecké asociace, která přišla čínského prezidenta podpořit, je potlačování lidských práv v Tibetu lež. "Miluji Čínu, protože je to moje mateřská země," říká.

Stejně jako pro ostatní oslovené Číňany, kteří na Chotkovy sady dorazili, je pro ni samozřejmé, že přišla vítat čínského prezidenta, kterého obdivuje a podporuje. "Nikdo nás nenutil, abychom přišli, jsme dobrovolníci, kteří ze srdce chtějí projevit svému prezidentovi respekt. Je to první prezident, který navštívil Česko," ochotně vysvětluje plynulou angličtinou.

Její asociace byla při přípravě akce v kontaktu s čínskou ambasádou, tam se podle informací Hospodářských novin už v pátek před příletem prezidenta sešli zástupci krajanských spolků, aby se na vítání domluvili a patřičně vybavili.

Vítat přišli například čínští podnikatelé nebo studenti. Třeba mladík, který v Česku studuje pátým rokem hru na klavír. "Vy byste taky přišla, kdybyste žila v cizím státě a navštívil ho prezident z vaší rodné země,“ diví se otázce. O akci se dozvěděl z čínských sociálních sítí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy