Wagnerová: Zemanovu výkladu je třeba zabránit. Jakkoli. Ústavní soud vyřeší Sobotkovu žalobu rychle

Tomáš Pergler
5. 5. 2017 6:48
Není pochyb, že demise premiéra Bohuslava Sobotky by znamenala demisi celé vlády, říká bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, nyní nezávislá senátorka za Stranu zelených. Názory právníka Zdeňka Koudelky, podle nějž může prezident Miloš Zeman odvolat pouze Sobotku, považuje za "naprostý nonsens". Wagnerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz také doporučuje Sobotkovi, aby oprášil návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše. Pokud by prezident s odvoláním otálel, může podle ní rychle rozhodnout Ústavní soud.
Eliška Wagnerová ještě jako místopředsedkyně Ústavního soudu
Eliška Wagnerová ještě jako místopředsedkyně Ústavního soudu | Foto: Ondřej Besperát

Premiér chce podat prezidentovi demisi a předesílá, že jde o demisi celé vlády. Může prezident v takovém případě přijmout jenom demisi předsedy vlády, a nikoli ostatních ministrů?

Podá-li demisi premiér, padá celá vláda. Náš ústavní řád staví na tom, že vláda je vládou premiéra. Dovozuji to z toho, že premiér si vybírá členy vlády, bez jeho vůle se do vlády nikdo nedostane. Ani prezident mu tam nemůže někoho naordinovat. Když premiér s některým členem vlády není spokojen, podá návrh na jeho odvolání prezidentovi a prezident tohoto člena vlády musí odvolat. Prostě musí. Nemá možnost uvažovat, jestli se to jemu líbí, nebo ne.

Docent Zdeněk Koudelka, o jehož názor se patrně prezident Zeman opírá, prosazuje jiný výklad. Podle něj může prezident odvolat pouze premiéra. Nutno také dodat, že v ústavě není jasně formulovaná věta, že demise premiéra znamená také demisi celé vlády.

S panem Koudelkou a s podobnými ani nechci polemizovat. Jejich přístup k výkladu ústavy mi připadá pokleslý. Jsou to lidé, kteří se snad nikdy nerozhlédli kolem sebe po Evropě, jak se vykládají ústavy, jaké maximy platí. Je naprosto jednoznačné, že nelze srovnávat to, co Koudelka srovnává - rezignaci premiéra za 1. republiky, v socialismu a po roce 1989. Metodologicky je to naprostý nonsens. Z takového lpění na slovíčkách je člověku s odpuštěním až na zvracení. Myslela jsem si, že jsme se už někam posunuli.

Politologové mluví o ústavní krizi. Souhlasíte jako ústavní právnička s takovým závěrem?

Záleží, co tím budeme rozumět. Dokud tady jsou ústavní orgány, ať už řádné, nebo pověřené, v demisi, tak o krizi příliš nejde. Já si myslím, že premiér by měl změnit názor, vrátit se k původní myšlence a navrhnout odvolání ministra financí.

Bylo by to velmi odůvodněné. Pokud pan prezident hodlá inovativně vykládat ústavu, a tím v podstatě vyrobit jakousi ústavní krizi, je tomu třeba zabránit jakýmkoli způsobem. Možná bude stávkovat, otálet s odvoláním ministra. Proti tomu už je ale jednoznačná obrana, kompetenční spor a podání rychlé žaloby k Ústavnímu soudu. Jsem přesvědčená, že Ústavní soud by takovou věc řešil rychle, v řádu týdnů.

Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 41 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy