Wagnerová: Zemanovu výkladu je třeba zabránit. Jakkoli. Ústavní soud vyřeší Sobotkovu žalobu rychle

Tomáš Pergler
5. 5. 2017 6:48
Není pochyb, že demise premiéra Bohuslava Sobotky by znamenala demisi celé vlády, říká bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, nyní nezávislá senátorka za Stranu zelených. Názory právníka Zdeňka Koudelky, podle nějž může prezident Miloš Zeman odvolat pouze Sobotku, považuje za "naprostý nonsens". Wagnerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz také doporučuje Sobotkovi, aby oprášil návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše. Pokud by prezident s odvoláním otálel, může podle ní rychle rozhodnout Ústavní soud.
Eliška Wagnerová ještě jako místopředsedkyně Ústavního soudu
Eliška Wagnerová ještě jako místopředsedkyně Ústavního soudu | Foto: Ondřej Besperát

Premiér chce podat prezidentovi demisi a předesílá, že jde o demisi celé vlády. Může prezident v takovém případě přijmout jenom demisi předsedy vlády, a nikoli ostatních ministrů?

Podá-li demisi premiér, padá celá vláda. Náš ústavní řád staví na tom, že vláda je vládou premiéra. Dovozuji to z toho, že premiér si vybírá členy vlády, bez jeho vůle se do vlády nikdo nedostane. Ani prezident mu tam nemůže někoho naordinovat. Když premiér s některým členem vlády není spokojen, podá návrh na jeho odvolání prezidentovi a prezident tohoto člena vlády musí odvolat. Prostě musí. Nemá možnost uvažovat, jestli se to jemu líbí, nebo ne.

Docent Zdeněk Koudelka, o jehož názor se patrně prezident Zeman opírá, prosazuje jiný výklad. Podle něj může prezident odvolat pouze premiéra. Nutno také dodat, že v ústavě není jasně formulovaná věta, že demise premiéra znamená také demisi celé vlády.

S panem Koudelkou a s podobnými ani nechci polemizovat. Jejich přístup k výkladu ústavy mi připadá pokleslý. Jsou to lidé, kteří se snad nikdy nerozhlédli kolem sebe po Evropě, jak se vykládají ústavy, jaké maximy platí. Je naprosto jednoznačné, že nelze srovnávat to, co Koudelka srovnává - rezignaci premiéra za 1. republiky, v socialismu a po roce 1989. Metodologicky je to naprostý nonsens. Z takového lpění na slovíčkách je člověku s odpuštěním až na zvracení. Myslela jsem si, že jsme se už někam posunuli.

Politologové mluví o ústavní krizi. Souhlasíte jako ústavní právnička s takovým závěrem?

Záleží, co tím budeme rozumět. Dokud tady jsou ústavní orgány, ať už řádné, nebo pověřené, v demisi, tak o krizi příliš nejde. Já si myslím, že premiér by měl změnit názor, vrátit se k původní myšlence a navrhnout odvolání ministra financí.

Bylo by to velmi odůvodněné. Pokud pan prezident hodlá inovativně vykládat ústavu, a tím v podstatě vyrobit jakousi ústavní krizi, je tomu třeba zabránit jakýmkoli způsobem. Možná bude stávkovat, otálet s odvoláním ministra. Proti tomu už je ale jednoznačná obrana, kompetenční spor a podání rychlé žaloby k Ústavnímu soudu. Jsem přesvědčená, že Ústavní soud by takovou věc řešil rychle, v řádu týdnů.

Otevřený střet Zemana a Sobotky. Nenesu vám demisi, řekl premiér. Prezident odešel předčasně | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy