Když nastoupil do funkce, Klaus byl ještě premiér. Končí nejdéle sloužící šéfžalobce

Jan Horák Jan Horák
před 6 hodinami
Ve státním zastupitelství se v těchto dnech odehrává něco, co se ještě nestalo. Rozbíhají se soutěže o vedoucí posty na okresní a krajské úrovni. Poprvé se tak v praxi projevuje novela o státním zastupitelství, jež platí od letošního července. Výběrové řízení se koná celkem na jedenáct pozic. Noví šéfové mají nastoupit v lednu příštího roku, příliš uchazečů se však nehlásí.
Končící státní zástupce Milan Chvojka.
Končící státní zástupce Milan Chvojka. | Foto: verejnazaloba.cz

V roce 1994 byl současný nejvyšší žalobce Igor Stříž coby čerstvý třicátník řadovým státním zástupcem v Olomouci. Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová vstupovala do druhého ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy a ministr spravedlnosti Pavel Blažek dokončoval doktorát na brněnských právech. Premiérem byl Václav Klaus.

Právě ten rok se stal vedoucím úřadu okresního žalobce v Jičíně tehdy devětatřicetiletý Milan Chvojka. A je jím dodnes. Žádný jiný státní zástupce v této zemi není v řídící pozici tak dlouho. Jeho funkce je přitom jedna z těch, o které se letos soutěží. Ale jak Chvojka potvrdil Aktuálně.cz, výběrové řízení proběhne bez něj.

"Můžu vám sdělit, že jsem se nepřihlásil a ani o tom neuvažuji. S koncem tohoto roku službu končím, dohnal mě věk," vysvětlil Chvojka, který začínal coby vyšetřovatel okresní prokuratury v roce 1980. Protože mu bude příští rok 70 let, musel by podle zákona coby státní zástupce stejně skončit úplně.

Krajský žalobce v Praze obhajuje

Vedle Jičína se vybírá nový vedoucí státní zástupce v Olomouci, Brně-venkově či Ústí nad Labem. Celkem jde o jedenáct pozic, nejvýznamnější z nich je šéf Krajského státního zastupitelství v Praze. Podle novely zákona se výběrová řízení vypsala na ta řídící místa, na nichž slouží lidé jmenování do konce roku 2004.

"Výběrová řízení organizuje nejblíže nadřízen, tedy v případě okresních státních zástupců je to krajské státní zastupitelství, v případě krajských státních zástupců pak vrchní státní zastupitelství," sdělil k přípravě soutěží mluvčí úřadu nejvyššího žalobce Petr Malý.

Vrchní státní zastupitelství v Praze právě hledá nového krajského žalobce v Praze. Funkci od prosince 2000 vykonává Martin Staněk. Na dotazy nereagoval, ale podle informací Aktuálně.cz se bude o funkci ucházet znovu. Termín pro podání přihlášky uplynul se začátkem minulého týdne.

"Jelikož se jedná o problematiku výkonu správy státního zastupitelství spojenou s personálními otázkami, Vrchní státní zastupitelství v Praze je stejně jako v minulosti předem nekomentuje. Sdělen bude výsledek řízení," reagovala vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Rozhýbání státního zastupitelství?

Šéfžalobci do letošního roku o místa soutěžit nemuseli. Jmenoval je na neurčito ministr spravedlnosti na návrh odpovědného státního zástupce. Pokud uváděl do funkce okresního žalobce, navrhl mu ho krajský. Krajské zase navrhoval ministrovi vrchní. Letos tento systém s přijetím novely padl.

"Jsem zvědavý, jak výběrová řízení proběhnou, kolik uchazečů se přihlásí a zda bude konkurence. Beru to jako možnost ke změně, kterou státní zastupitelství má. Bude záležet na lidech, jestli budou chtít převzít odpovědnost," řekl redakci Tomáš Foldyna, šéf Unie státních zástupců, spolku sdružujícího zhruba třetinu všech žalobců.

Soutěže o nejvyšší posty v soustavě

Do konce roku se musí nový vedoucí žalobce najít v Olomouci, Přerově, Táboře, Ústí nad Labem, Kolíně, Příbrami, Praze-východ, v Hodoníně, Brně-venkov, v Jičíně a v krajském obvodu Prahy. 

Výběrová komise má v každém případě pět členů, jednoho jmenuje ministr spravedlnosti, jednoho nejvyšší žalobce a tři státní zastupitelství pořádající soutěž. 

Příští rok proběhnou výběrová řízení na posty vedoucích žalobců, kteří nastoupili do funkcí v letech 2005 až 2015. Tam spadá třeba vrchní žalobkyně Bradáčová nebo krajská šéfžalobkyně v Plzni Anna Maříková.

Jedním ze smyslů novely bylo právě státní zastupitelství rozhýbat. Aby mohli zájemci o vedoucí posty vyzvat ty, kteří jsou na špici už dekády. Třeba šéfžalobkyní v Táboře je Alena Pešková od roku 1994, jen o rok později nastoupila do vedoucí funkce v Příbrami Yvetta Šachtová a v Hodoníně Antonín Budiš.

Soutěž je část změny přicházející s novelou, další je poprvé v historii omezené funkční období pro vedoucí. Stanovené je na sedm let. "Úprava postupu jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců by měla eliminovat riziko nepřípustného politického vlivu na činnost státního zastupitelství," stojí v důvodové zprávě k novele.

"Mám tu práci, kterou miluju"

Podle informací Aktuálně.cz však o účast ve výběrových řízeních není velký zájem. Za úspěch se bude považovat, když se v každé soutěži utkají alespoň dva adepti. Paradoxně se hlásí především ti, kdo chtějí funkci obhájit. Například šéfžalobce obvodu Brno-venkov Petr Zajíček.

"Mám tu rozdělanou práci, kterou miluju. Samozřejmě jsem se přihlásil a mám zájem pokračovat ve funkci," řekl redakci Zajíček, který řídí od roku 2003. Naopak jeho kolega z Ústí nad Labem Pavel Kaláb s účastí v řízení mlží. "Neodpovím vám, jestli se přihlásím. Je to čistě moje záležitost," sdělil muž, který je funkci 20 let.

Vlažný zájem o řídící pozice plyne podle informací redakce z toho, že jde především o funkci manažerskou, nikoliv odbornou. Sama o sobě není spjatá s dramaticky vyšším platem. A pro žalobce je prestižnější stoupat spíše v rámci soustavy, tedy třeba z okresu na kraj než v rámci úřadu.

"Cílem je, aby byl výběr nových vedoucích státních zástupců ukončen v době, aby byl dostatek času pro jejich jmenování do funkce ministrem spravedlnosti k 1. lednu 2025," popsal mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Malý. Vzhledem k průběhu soutěží je pravděpodobné, že ministr Blažek bude jmenovat především staronové vedoucí.

Mohlo by vás zajímat: To je přece blbost, muž nerovná se žena. Slovo "gender" tady nechci, říká ministr Blažek (29. 6. 2023)

Pavel Blažek v rozhovoru se Světlanou Witowskou o definici znásilnění | Video: Jakub Zuzánek, Světlana Witowská
 

Právě se děje

Další zprávy