Očkování neodkládejte, radí experti čerstvě vyléčeným. Rozhodnout musí lékař na místě

Tomáš Klézl Radek Dragoun Tomáš Klézl, Radek Dragoun
10. 1. 2022 5:30
Jako nejúčinnější zbraň proti covidu doporučuje vláda dlouhodobě očkování. Lidem, kteří nemoc čerstvě prodělali, ale radí počkat. Získaná imunita by je měla několik měsíců ochránit. Na očkování sice mohou, lékař na místě jim však nejspíš poradí, ať přijdou za pár týdnů. Někteří experti ale varují, že při nástupu nakažlivější varianty omikron bude dřívější očkování lepší i pro čerstvě vyléčené.
Foto: Jakub Plíhal

Na první pohled vypadají rady ministerstva zdravotnictví i expertů jasně. Kdo chce zvládnout nadcházející vlnu koronavirové varianty omikron, měl by se očkovat. Kdo už očkování má, měl by si zajít na posilující třetí dávku. Existuje ale početná skupina, pro kterou to neplatí - lidé, kteří v posledních měsících prodělali covid. Pokud přijdou dříve než tři měsíce po pozitivním testu, může jim lékař říct, ať vakcínu raději odloží. 

"Podle údajů, které příchozí uvede, může jít rovnou na očkování, nebo nejprve k lékaři. Ten rozhodne, zda se může očkovat," uvedla mluvčí Marie Heřmánková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Právě tato nemocnice zodpovídá za často vyhledávané očkovací centrum v obchodním domě Kotva. Podobně to chodí i na jiných místech.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se vyléčení nechali očkovat po třech až šesti měsících od nemoci, potvrzuje mluvčí Ondřej Jakob. Nejde o to, že by jim vakcína mohla uškodit nebo způsobit horší reakci. Může ale pro ně být zbytečná - po prodělání nákazy by měli mít imunitu dostatečnou. Zvláště ti, kdo covidem prošli po dvou dávkách vakcíny.

Někteří experti ale vyléčeným radí očkovat se dříve. Jako důvod uvádějí právě mimořádně nakažlivou variantu omikron, která imunitu získanou po nemoci obchází snadněji než předchozí mutace. Poprvé se objevila v listopadu v Jihoafrické republice, od té doby se dostala na všechny kontinenty. V pořadí jde již o pátou výrazně rozšířenou mutaci covidu-19.

"Pro odstup očkování od covidu není žádný limit a nejsou dokumentované vedlejší nežádoucí účinky," uvedla viroložka Ruth Tachezy, členka nezávislé Mezioborové skupiny pro epidemické situace. Po vážnějším průběhu doporučuje počkat přibližně měsíc. Lidé, kteří byli pouze pozitivně testováni, či měli velmi mírný průběh nemoci, by vakcinaci odkládat neměli.

Podobný názor má i biochemik Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd. Upozorňuje přitom právě na novou variantu viru. "Lidé, co měli covid v posledním měsíci, by měli počkat jeden až dva měsíce. Pokud by nehrozil omikron, tak klidně čtyři měsíce, ten je však za dveřmi, a proto není dobře otálet," prohlásil.

Očkování dva až tři měsíce po prodělání radí i imunolog Václav Hořejší. "V principu bych to doporučil, omikron je velmi nakažlivý. Ale i člověk, který má dvě dávky a prodělal nemoc, je chráněný velmi dobře," doplnil ho genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Rok s koronavirem

Varianta omikronDosud nejnakažlivější variantu koronaviru vědci poprvé sledovali v listopadu 2021 v Jihoafrické republice a v Botswaně. V Česku se objevila na přelomu listopadu a prosince. Nyní v Česku tvoří přes 35 procent odhalených případů nákazy a odborníci čekají její další šíření. Vedle větší nakažlivosti umí lépe obcházet imunitu po prodělání covidu i dvou dávkách vakcíny. Na rozdíl od předchozích variant by ale neměla způsobovat tak vážný průběh nemoci.
Varianta alfaRozšířila se ve Velké Británii koncem roku 2020. Proto se jí ze začátku říkalo „britská mutace“. Světová zdravotnická organizace (WHO) se rozhodla nové varianty pojmenovávat podle písmen řecké abecedy až na jaře 2021. Oproti původnímu viru se varianta šířila rychleji, způsobovala také horší průběh. V Česku převládla během března 2021.
Varianta betaVědci tuto variantu objevili v říjnu 2020 v Jihoafrické republice, po které dostala název „jihoafrická“. Světem se šířila v podobné době jako alfa, se kterou sdílí některé mutace. Oproti původnímu viru lépe pronikala lidskou imunitou. Aby se jí tělo ubránilo, potřebovalo více protilátek. Do Česka se dostala koncem března, nikdy tu ale nebyla dominantní.
Varianta gamaAčkoli se pro tuto variantu vžil název „brazilská“, poprvé ji objevili na začátku ledna 2021 vědci v Tokiu. Ale u turistů, kteří přiletěli z Brazílie. Tam ji potvrdili výzkumníci o několik dní později, v březnu už mohla za většinu nákaz v zemi. I díky tomu, že byla o něco nakažlivější než předchozí varianty. V Česku se výrazněji nerozšířila.
Varianta deltaDalší nebezpečnou variantu objevili vědci v Indii v prosinci 2020, kde na jaře způsobila výraznou vlnu epidemie. Do Česka se dostala v dubnu 2021. Její nakažlivost byla opět o něco vyšší než u předchozích variant. Lépe fungovala proti protilátkám a rychle vytlačila dosud převládající mutaci alfa. Během léta už tvořila 90 procent ze všech nákaz.
Zdroj: Akademie věd ČR, Státní zdravotní ústav, ministerstvo zdravotnictví

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jakob deníku Aktuálně.cz nicméně v pondělí řekl, že v nejbližších dnech dostanou všechna očkovací centra a praktičtí lékaři pokyn, ať třetí dávkou naočkují kohokoliv, kdo o ni projeví zájem. Tedy i ti, kteří prodělali před časem covid, pokud tomu nebrání jiné zdravotní problémy. 

Dosud se praxe mezi jednotlivými očkovacími centry lišila. Mluvčí pražské Fakultní nemocnice Bulovka Eva Libigerová například sdělila, že pro vakcínu může člověk vyrazit hned po skončení izolace. Naproti tomu ve Fakultní nemocnici Ostrava očkují podle mluvčí Petry Petlachové dříve než tři měsíce od nemoci pouze výjimečně, po konzultaci s lékařem. 

Všechna centra oslovená Aktuálně.cz uvedla, že se orientují podle pokynů České vakcinologické společnosti. Její šéf, epidemiolog Roman Chlíbek, který vede i nově vytvořený anticovid tým Národního institutu pro zvládnutí pandemie, Aktuálně.cz řekl, že by centra neměla zájemce o očkování odmítnout.

Lékař na místě by měl ale takovému člověku sdělit, že vakcínu bezprostředně po prodělání covidu nepotřebuje. "Pokud zájemce na očkování trvá, může ho dostat. Předpokládám ale, že se s lékařem ztotožní," uvedl Chlíbek.

Ani vakcinologická společnost s příchodem omikronu své doporučení nemění. "Prodělaná nemoc se v zásadě rovná jedné dávce vakcíny. To platí, omikron s tím nic neudělá," nabídl zjednodušení Chlíbek.

Především na sociálních sítích se mezitím rozšířila obava, že lidé, kteří prodělali covid a nechali se poté naočkovat, mívají po vakcíně horší reakci a vakcína jim může uškodit. To ale odborníci odmítají.

"Jediné, co se může stát, když proděláte onemocnění a máte dvě dávky vakcíny, je to, že máte protilátek dost a ta třetí vám moc nepomůže. Ale rozhodně vám neuškodí, tak imunita nefunguje," řekl genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. "Žádné nebezpečí nehrozí. Kdyby hrozilo, tak bychom nepřipustili možnost očkovat se dříve," zdůraznil epidemiolog Chlíbek.

Video: Virolog Jiří Černý o nakažlivosti varianty omikron

Život v pandemii - virolog Jiří Černý o nakažlivosti varianty omikron | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy