Praha - Při získávání evropských dotací na stavbu čistíren odpadních vod, zateplování škol a další ekologické projekty zatím české kraje předčí Moravu a Slezsko.
Nejvíce peněz - šest miliard korun - dosud podle Státního fondu životního prostředí putovalo do středních Čech.
Pomyslný souboj mezi českými a moravskými kraji je ovšem velmi vyrovnaný. Svědčí o tom i to, že nejvíce schválených žádostí o podporu z Operačního programu životní prostředí má Kraj Vysočina, který leží na pomezí Čech a Moravy. Úředníci už Vysočině kývli na více než 300 zelených projektů.
O druhé místo v počtu schválených dotací se přetahují střední Čechy s Jihomoravským krajem. Z údajů ministerstva životního prostředí také vyplývá, že "nejhorší" tři kraje jsou české - Karlovarský, Královéhradecký a Liberecký.
Pokud se však sečtou vschválené projekty ze tří nejúspěšnějších krajů, české regiony jsou mírně vpředu. Podle náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízkové má i tak Morava jednu výhodu před Čechy.
"Moravští starostové jsou akčnější, aktivnější," popsala Aktuálně.cz svou zkušenost Bízková.
Chceme ještě kompostárnu
Mezi města, která už získala evropské prostředky, patří Humpolec na Vysočině.
Prostřednictvím Státního fondu životního prostředí získal 7,5 milionu korun na zateplení mateřských škol a 48,3 milionu na rekonstrukci čistírny odpadních vod.
"Chceme ještě postavit kompostárnu biologického odpadu. Máme již projekt i podanou žádost," řekl místostarosta Humpolce Roman Brzoň.
Z Bruselu zatím míří jen zlomek prostředků
I tak zatím Česká republika získala z Operačního programu životní prostředí jen zlomek prostředků - přibližně tři miliardy korun. V evropském fondu má přitom republika k dispozici asi pět miliard eur, tedy okolo 130 miliard korun.
"Vyčerpáme úplně všechno," tvrdí ovšem náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková. Dodala, že nejvíce peněz - zhruba 38 miliard korun - by mělo dorazit do Česka v roce 2012.
Nejvíce evropských peněz směřuje do čistíren odpadních vod. Příprava takových projektů je však složitá, musí se i vyhlásit výběrové řízení, úředníci celý proces kontrolují.
"Tím se to samozřejmě hrozně protahuje," řekla Aktuálně.cz náměstkyně Bízková.
V září schváleno 4,6 miliardy
Už příští rok by do Česka na ekologické projekty mělo podle ministerského propočtu dorazit z Bruselu bezmála 15 miliard korun.
Jen v září ministerstvo životního prostředí schválilo dalších 66 projektů s celkovou podporou 4,6 miliardy korun. Nejvíce žádostí opět směřuje na kanalizaci a čistírny, protože Česko musí do konce příštího roku čistit splašky ze všech větších obcí podle přísných, evropských norem.
Nejdražší v září schválenou žádostí byla druhá etapa společného projektu několika obcí "Čistá Berounka" za více než 434 milionů korun.