Kauzu Setuza znovu projedná soud. Pitr napadl verdikt

ČTK ČTK
17. 4. 2012 11:53
Podnikatel dostal šestiletý trest za vyvedení akcií firem Setuza a Milo Surovárny

Praha - Podnikatel Tomáš Pitr požádal o zrušení rozsudku, na základě kterého dostal souhrnný šestiletý trest za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit.

Pražský městský soud tak bude muset případ znovu projednat, protože podnikatele soudil jako uprchlého, řekla mluvčí Martina Lhotáková.

Pražský vrchní soud zase ve čtvrtek rozhodne, zda se muž dočká obnovy procesu v kauze daňových deliktů z roku 1994.

Policie kontroverzního podnikatele přivezla na počátku dubna ze Švýcarska do vazební věznice v Brně.

"V pondělí jsme obdrželi podání, ve kterém odsouzený Tomáš Pitr využívá práva požádat o zrušení pravomocného odsuzujícího rozsudku, který byl vynesen v řízení proti uprchlému," uvedla Lhotáková. Soud v takovém případě musí muži vyhovět a nařídit nové hlavní líčení.

Bude znovu bez jakýchkoli odsouzení?

Pitr byl v Česku odsouzen dvakrát. Nejdříve jej soudy spolu s Miroslavem Provodem v roce 2006 potrestaly za podvody s daněmi z roku 1994 pěti lety vězení.

O čtyři roky později dostal podnikatel souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem vyvedli akcie Setuzy a Milo Surovárny. Firmě Agrocredit podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Ohledně případu daňových deliktů však loni v prosinci pražský městský soud rozhodl, že povoluje obnovu procesu. Státní zástupce si ale proti rozhodnutí podal stížnost, a případ tak bude posuzovat odvolací senát.

"Rozhodne v neveřejném zasedání 19. dubna," uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. V případě, že by skutečně obnovu povolil, bude muset soud také rozhodnout, zda pošle Pitra do vazby. Muž totiž v takovém případě bude zcela na začátku - bez jakéhokoli odsouzení.

Podvody za 800 milionů korun

Pitr údajně v roce 2000 spolu se Zouharem vyvedl akcie firem z AGC. Městský i Vrchní soud v Praze uznaly Pitra vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhara z pomoci k tomuto trestnému činu.

Muži podle verdiktu uzavřeli smlouvy, kterými prodali akcie Setuzy a Mila za 750 milionů korun společnosti Invest Oil Bohemia (IOB), v níž Zouhar působil. Postupně ale oddalovali termín splatnosti a nakonec místo peněz zaplatili Agrocreditu jinými akciemi, které měly podle soudů tržní cenu maximálně 1,2 milionu korun.

V kauze daňových podvodů pak obžaloba vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Stát tak prý připravili asi o 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Prohlédněte si Pitrovu vilu v Jesenici u Prahy:

Očekává spravedlivý proces

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci loňského září pravomocně tamní nejvyšší federální soud.

Podnikatel však ve Švýcarsku požádal kvůli obavě o svůj život a údajné podjatosti české justice o azyl. Jeho žádost sice úřad pro migraci zamítl, muž se ale odvolal k soudu. Teprve nedávno svoji žádost stáhl a rozhodl se vrátit do Česka.

"Můj dnešní návrat do České republiky je výsledkem mého nedávného rozhodnutí," sdělil v den svého převezení prostřednictvím svého advokáta Jana Křivánka. Podle svých slov "nabyl přesvědčení, že v jeho věcech začala být plně respektována práva na spravedlivý proces".

Podnikatel letěl z Curychu do Vídně, odkud ho eskorta vezla autem. V brněnské věznici skončil podle policie kvůli tomu, že podle předpisů musí být umístněn ve vazební věznici nejblíže hraničního přechodu, jímž vstoupil do Česka. 

 

Právě se děje

Další zprávy