Brno - Nezákonné hospodaření v kanceláři ombudsmana v době, kdy instituci vedl Otakar Motejl, se neprokázalo.
Policie úřad v tichosti vyšetřovala několik měsíců, a to na základě anonymního udání. Těsně před Motejlovou smrtí byl ale případ odložen s tím, že se žádný trestný čin nestal.
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dnes podle ČTK potvrdilo, že policie postupovala správně.
Pomsta za justiční mafii?
Podle některých kriminalistů vyšetřování případu provázely zákulisní tlaky. "Vnímali jsme to tak, že byla snaha něco proti Motejlovi najít," řekl Aktuálně.cz počátkem července jeden z nich.
Ačkoliv byli od začátku přesvědčeni, že k žádné zpronevěře nedošlo a chtěli případ ukončit, žalobci trvali na dalším vyšetřování.
"Vím od Oty, že se mu ti policisté omlouvali, že jim to opakovaně vracel státní zástupce. Jsem přesvědčena, že to byl tlak kvůli tomu, že kritizoval některé lidi, kteří patří ke skupině označované v médiích jako justiční mafie," řekla Aktuálně.cz i Motejlova někdejší zástupkyně Anna Šabatová.
Šéf jihomoravských žalobců Petr Coufal ovšem něco takového odmítl. "To, že státní zástupce zruší rozhodnutí o odložení věci a nařídí další prověřování, není nic nestandardního," hájil práci svých podřízených muž.
Právě pod jeho vedením bylo zastaveno stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Mimo jiné je jedním z aktérů kauzy justiční mafie.
Motejl, dosud jediný český veřejný ochránce práv, zemřel počátkem května ve věku 77 let.