Praha - Rakouská zbrojovka Steyr dostala od české vlády druhou šanci k tomu, aby nepřišla o miliardovou zakázku na nové transportéry pro českou armádu.
Premiér Mirek Topolánek po večerním jednání vlády oznámil, že ministerstvo obrany v pátek obnoví jednání s vídeňskou firmou, které kabinet na konci loňského roku vypověděl kontrakt na 199 kolových transportérů za bezmála 21 miliard korun. Vojáci to zdůvodnili tím, že Rakušané nedodali stroje v požadované kvalitě a v dohodnutém termínu.
- Čtěte dále: Vláda zrušila rekordní zakázku na transportéry
Pokud se ovšem armáda se Steyrem nedohodne do měsíce, bude nejspíš následovat nová veřejná soutěž. "Pokud by jednání nebyla ukončena do 5. března, vláda rozhodne jak dál, velmi pravděpodobně o novém výběrovém řízení," řekl novinářům Topolánek.
Koupí armáda nakonec jen stovku strojů?
Neoficiální informace hovoří o tom, že armáda se chce s rakouskou zbrojovkou dohodnout na nové podobě smlouvy, která by zohlednila současné potřeby a možnosti armády. Tedy: Že by si vojáci místo 199 strojů koupili jen 100 až 110 obrněnců - a zaplatili méně.
To, že armáda bezmála dvě stě transportérů nepotřebuje a že by jí stačilo méně vozů, nepřímo připustil i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek při posledním jednání poslaneckého výboru pro obranu.
Na otázku, kolik transportérů armáda skutečně potřebuje, sice neodpověděl, řekl ovšem: "Číslo 199 to ale není."
Náměstek ministryně obrany Martin Barták ovšem odmítl sdělit, s jakými konkrétními návrhy jeho tým do nového kola jednání s Rakušany půjde. "Uvidíme, jak budou obě strany spokojené s jednotlivými návrhy. My máme naprosto jasnou a definovanou představu, a nyní záleží na oboustranné dohodě," řekl pouze.
- Čtěte dále: Armáda znovu odmítla zaplatit vadné transportéry
Rakouská zbrojovka Steyr se zatím k poslednímu vývoji v kauze transportéry nevyjádřila. Podle neoficiálních informací ovšem byla připravena Českou republiku žalovat, pokud by se s ní na dodávce strojů nedohodla.
České zbrojovky už utopily v projektu miliardu
Vývoj kauzy transportéry bedlivě sledují i české zbrojovky, které se na projektu také podílejí. Asociace obranného průmyslu v uplynulých dnech sbírala informace od jednotlivých firem, kolik peněz už je tento neukončený obchod už stál.
"Pokud nepočítáme podniky, jejichž zakladatelem je ministerstvo obrany, pohybujeme se okolo čísla tři čtvrtě miliardy korun," řekl Aktuálně.cz prezident zbrojařské asociace Jiří Hynek.
Jednou z postižených firem je společnost B.O.I.S., která vyrábí maskovací sítě. B.O.I.S. byla první z českých zbrojovek, která vypočetla, na kolik ji tato armádní zakázka už vyšla. Jde o sumu ve výši zhruba 30 milionů korun.
- Čtěte dále: České firmy se chystají na rakouský Steyr
"Zrušení zakázky na transportéry je pro nás nepříjemné, je to velká komplikace, ale z okna kvůli tomu skákat nebudeme," řekl Tieff. Pokud jednání mezi armádou a Rakušany zkrachovala, firma by se pokusila už vyrobené maskovací sítě prodat jinam.
Finská Patria neuspěla. Zatím
Zrušení smlouvy mezi českou armádou a Steyrem chtěla využít finská společnost Patria, která ve výběrovém řízení na dodávku nových transportérů skončila druhá právě za rakouskou zbrojovkou.
Ve stejný den, kdy vláda rozhodovala, jak dál v této kauze postupovat, zveřejnila svou nabídku, kterou ministerstvu obrany předložila už v minulých dnech.
"Nabídli jsme například, že prvních třicet strojů dodáme české armádě do tří až čtyř měsíců," řekl Aktuálně.cz Filip Rybín, mediální zástupce Patrie v Česku. Dodal, že zbylé požadované stroje by finský podnik dokázal dodat ve stejném termínu, s nímž počítala smlouva se Steyrem.
- Čtěte dále: Armáda už jednala s finskou Patrií