Kauza transportéry: Ministerstvo už jednalo s Patrií

Pavel Baroch
10. 1. 2008 16:35
Finové využívají potíže konkurenta ze Steyeru
Veřejnosti se tento Pandur 8x8 předvede v sobotu 25. června na Dni pozemního vojska "Bahna 2006".
Veřejnosti se tento Pandur 8x8 předvede v sobotu 25. června na Dni pozemního vojska "Bahna 2006". | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zástupci finské zbrojovky Patria se poprvé sešli s představiteli ministerstva obrany, aby mu nabídli vlastní obrněné transporéry náhradou za rakouské stroje firmy Steyr.

S vídeňskou zbrojovkou rozvázala česká armáda smlouvu na dodávku 199 obrněnců za bezmála 21 miliard korun. Zdůvodnila to tím, že Rakušané nedokázali dodat stroje v požadované kvalitě a v dohodnutém termínu.

Této situace teď chce právě využít finská Patria, která ve výběrovém řízení na rekordní armádní zakázku skončila druhá, právě za rakouským Steyrem.

"Se zástupci finské společnosti jsem neřešili žádné konkrétní varianty. Pouze jsme si vyslechli jejich nabídku, že jsou připraveni pomoci českým ozbojeným silám, a vzali jsme ji na vědomí," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Dodal, že jednání se uskutečnilo na žádost finské zbrojovky.

Do konce ledna budou varianty

Armáda do konce ledna připraví pro vládu zprávu, podle níž se pak kabinet rozhodne, jak bude v kauze transportéry dále postupovat. V dokumentu bude obsahovat i nabídku finské Patrie.

Naopak jednání s rakouským Steyrem zatím uvázlo na mrtvém bodě. Při úterním jednání vyzvali Rakušané české vojsko, aby zrušilo své jednostranné odstoupení od smlouvy a odebralo prvních sedmnáct vyrobených transporérů. Armáda to ovšem odmítla, protože vozidla nevyhověla v testech.

V tuto chvíli zatím není jisté, jestli jednání s rakouskou zbrojovkou budou pokračovat, nebo zda se spor nebude řešit soudní cestou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy