Armáda znovu odmítla zaplatit vadné transportéry

Pavel Baroch
8. 1. 2008 14:30
Jednání se Steyrem o obrněncích skončila krachem
Veřejnosti se Pandur 8x8 poprvé představil v akci na sobotním Dni pozemního vojska Bahna 2006 ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice na Brdech.
Veřejnosti se Pandur 8x8 poprvé představil v akci na sobotním Dni pozemního vojska Bahna 2006 ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice na Brdech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo obrany na úterním jednání s rakouskou zbrojovkou Steyr odmítla její požadavek, aby armáda okamžitě vzala zpět své odstoupení od smlouvy na dodávku 199 obrněných transportérů za bezmála 21 miliard korun a aby odebrala a zaplatila prvních sedmnáct obrněnců.

Mluvčí ministerstva Andrej Čírtek pro Aktuálně.cz uvedl, že vojsko nemůže stroje převzít, když nevyhověly v kontrolních zkouškách. To je také důvod, proč armáda od smlouvy odstoupila. Tvrdí, že Rakušané nedokázali dodat stroje v nejdražší armádní zakázce v historii bez závad v dohodnutém termínu.

Zástupci ministerstva pak podle Čírtka navrhli firmě Steyr, aby sedmnáct rakouských transportérů prověřila nezávislá zkušebna, na níž by se obě strany dohodly. "To však bylo Rakušany odmítnuto. Tím jednání skončilo," řekl Aktuálně.cz Čírtek.

Rakušané jsou na kontraktu závislí

Rakouská zbrojovka je ovšem na dodávce pro českou armádu existenčně závislá. Proto se chce s českou armádou dohodnout stůj co stůj na další spolupráci.

Včera o Pandurech dokonce jednal rakouský kancléř Alfred Gusenbauer s českým premiérem Mirkem Topolánkem při jeho oficiální návštěvě Vídně. "Byl bych rád, kdybychom se dohodli," řekl premiér na adresu zrušeného kontraktu s firmou Steyr.

Vojáci vypovězení kontraktu zdůvodnili tím, že Rakušané nedokázali dodat stroje bez závad v dohodnutém termínu.

Čekají i české firmy

Na výsledek jednání čekají i české zbrojovky, které se na výrobě transporérů Pandur také podílejí. Firmy investovaly stovky milionů korun.

"Naše firmy vyrobily všechno v termínu a kvalitě tak, jak armáda požadovala, a neměly by tedy být postiženy za to, že společnost Steyr nebyla schopna své závazky splnit," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu.

Krajním řešením je, že české zbrojovky budou po Steyru své vložené prostředky vymáhat. A to by pro rakouskou firmu mohla být další těžká rána.

"Variant, jak to nakonec dopadne, je ale více," řekl Aktuálně.cz Miloslav Tieff, představitel společnosti B.O.I.S., která pro Pandury vyrábí maskovací sítě.

Přede dveřmi čekají Finové

Zrušené zakázky na bezmála dvě stovky obrněnců chce využít finská Patria, která ve výběrovém řízení na dodávku nových transportérů skončila na druhém místě. Finové už nabídli, že transportéry pro českou armádu vyrobí, a poslali v tomto duchu dopis ministryni obrany Vlastě Parkanové.

"Dopis jsme skutečně dostali. Vzali jsme ho na vědomí, ale víc se k němu vyjadřovat nebudeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Na další otázky, které se týkaly případné bližší spolupráce armády s finskou Patrií, ovšem Čírtek odmítl odpovědět. "V tuto chvíli vedeme důvěrná jednání s firmou Steyr," řekl pouze.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy