Kauza Plzeň: Vážně se chybovalo celkem u 219 studentů

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 12. 2009 10:40
Univerzitní komise bude podezřelé studenty prověřovat i během Vánoc

Praha/Plzeň - Univerzitní komise prověřila další rigorózní řízení. Za celou dobu svého fungování už odhalila nedostatky, či podezřelé studium celkem u 219 studentů plzeňské právnické fakulty.

Okolnosti jejich studia bude komise dále prošetřovat. Pokud se pochybnosti potvrdí, navrhne vedení univerzity odebrat tituly.

Vážné pochybení našla také u 14 doktorandů ze 63. Některé z nich zkoušeli lidé bez právnického vzdělání, několik zájemců bylo přijato bez přijímacích zkoušek. Komise nyní zkoumá rigorózní řízení.

Podle advokáta Karla Čermáka, kterého si univerzita najala, tituly odebrat lze, i když to bude velmi problematické.

Jak již dříve Aktuálně.cz zjistilo, vedení univerzity chce zatím navrhnout odebrání titulů šesti lidem, kteří na fakultě získali titul PhD.

Všichni jsou to učitelé a lidé blízcí bývalému vedení fakulty. Jde o proděkana Tomažiče, šéfa akademického senátu Daniela Teleckého, učitele a zároveň spolupracovníky z advokátní kanceláře AK Kindl - Ondřeje Davida a Jana Suchého.

Dále by kvůli závažným nedostatkům měl o doktorský titul přijít pedagog Jan Kavka a prorektor policejní akademie Jan Brázda.

Půjde jen o jednotky

Podle zdrojů Aktuálně.cz z vedení univerzity však nakonec škola přistoupí k odebrání titulů jen u "několika málo lidí." Analýza, kterou advokátní kancelář připravila totiž upozorňuje, že škola navzdory závažným pochybením, moc trumfů v ruce nemá.

"Pokud k odebrání titulů vůbec přistoupíme, pak to bude jen v řádu jednotek, tak kolem pěti," uvedl dobře informovaný zdroj, který si kvůli citlivosti problému nepřál být jmenován. "A obávám se, že i u těchto lidí, je pak velká pravděpodobnost, že před soudem ten spor stejně prohrajeme."

Obavy vycházejí především z faktu, že pokud se zjistila nějaká pochybení, pak nakonec padnou na vrub školy, nikoliv žáka. Navíc zákon nikde nestanovuje minimální dobu, za jakou lze fakultu vystudovat.

Proto tedy ani u lidí, kteří získali vysokoškolský titul během dvou měsíců, nebude jednoduché odebrat již získaný titul.

Obměna vedení

Případ plzeňské právnické fakulty patří mezi největší skandál odhalené na vysoké škole v Česku. Celá kauza přitom začala nenápadně, když vyšlo najevo, že proděkan fakulty Ivan Tomažič opsal svoji disertační práci.

Následně ale začaly vycházet najevo další podezřelé praktiky, ke kterým na fakultě docházelo. Celé vedení pod jejich tíhou posléze odstoupilo ze svých funkcí. Na fakultě tak skončil kromě Tomažiče bývalý děkan Jaroslav Zachariáš a jeho proděkan Milan Kindl.

Podle informací z fakulty to byl ale právě proděkan Kindl, kdo v podstatě školu ovládal. Kindl, jenž má s dalšími pedagogy školy advokátní kancelář, také společně se Zachariášem vedl Ústav státu a práva.

Po jejich rezignaci byl na post děkana rektorem univerzity vybrán bývalý ministr spravedlnosti a sám absolvent a pedagog plzeňské fakulty Jiří Pospíšil (ODS).

Jeho kandidaturu přijela krátce před samotnou volbou nepřímo podpořit ministryně školství Miroslava Kopicová. Škole pohrozila, že pokud nezvolí proreformního děkana, může školu zavřít.

Pospíšil byl nakonec s převahou Akademickým senátem zvolen do čela fakulty s tím, že provede reformní kroky, které povedou k ztransparentnění chodu této školy.

Odhalení na fakultě

Nový děkan Jiří Pospíšil před akademickým senátem
Nový děkan Jiří Pospíšil před akademickým senátem | Foto: Jan Langer

Postupně začaly vycházet najevo další nesrovnalosti, ke kterým na fakultě docházelo. Ukázalo se, že nešlo pouze o jeden případ plagiátorství, ale že zde netransparentně a atypicky rychle studovala řada lidí.

Ukázalo se, že v univerzitní knihovně chybí závěrečné práce studentů, nestandardně vysoký počet studentů byl přijímán na odvolání - údajně až 60 procent.

Mezi těmi, kteří byli takto přijati, je i blízký kamarád současného děkana a člen výkonné rady ODS Roman Jurečko. Ten nyní studuje ve třetím ročníku.

Kromě vysokého počtu studentů přijatých na odvolání a skartování dokladů o výsledcích přijímacího a odvolacího řízení, se také odhalilo, že někteří studenti získali vysokoškolský titul v extrémně krátkém období.

Online deník Aktuálně.cz jako první zjistil, kdo jsou dva nejrychlejší studenti, kterým se podařilo získat titul magistr za pouhé dva prázdninové měsíce.

Kdo má přijít o titul PhD?

  • Daniel Telecký - předseda Akademického senátu fakulty, pedagog katedry finančního práva
  • Ivan Tomažič - bývalý proděkan fakulty
  • Ondřej David - bývalý vlastník soukromé VŠ Karlovy Vary a učitel na katedře občanského práva
  • Jan Suchý - pedagog katedry finančního práva
  • Jan Kavka - pedagog katedry občanského práva, člen Akademického senátu fakulty
  • Jan Brázda - bývalý náměstek policejního prezidenta, pedagog katedry forenzních disciplín, prorektor policejní akademie

Šlo o Jana Harangozza, jenž je obžalován z podplácení, a o bývalou policejní vyšetřovatelku podnikatele Radovana Krejčíře Moniku Kocourkovou.

Oba na fakultu přijal bývalý proděkan Milan Kindl s tím, že již předtím studovali jinou školu. Jenže u Harangozza se doklady o předchozím studiu ani doklady o složení maturity nenašly.

Kindl v odposleších

Naopak vyšlo najevo, že bývalý proděkan Kindl se objevil v telefonních odposleších lidí obžalovaných z konkurzních podvodů kolem soudce Berky.

V hovoru, který zaznamenala policie, mluví obžalovaný Vladislav Větrovec právě o Harangozzově studiu a zmiňuje se při tom o Kindlovi, jehož v hovoru nazývá mývalem. Exděkan Kindl totiž chová mývala, kterého získal od poslance Přemysla Rabase.

Před soudem zveřejněné odposlechy zaznamenaly hovor mezi Větrovcem a Harangozzem, kde mu Větrovec na počátku roku 2004 oznamuje, že si s Kindlem už tyká a že může přestoupit na školu a v červnu absolvovat zkoušky.

Z odposlechů, je patrné, že se Větrovec sešel s Kindlem a hovořili také o škole a společných obchodech.

Doktorát pro konzula

Jeden z horkých adeptů na odebrání titulu PhD - Daniel Telecký
Jeden z horkých adeptů na odebrání titulu PhD - Daniel Telecký | Foto: Ludvík Hradilek

Online deník Aktuálně.cz také zjistil, že na fakultě získal titul JUDr také bývalý konzul na Ukrajině Ladislav Hradil. Jeho závěrečná práce ovšem v knihovně chybí.

Hradil byl navíc úzce spojen s bývalým proděkanem Milanem Kindlem. Právě jeho advokátní kancelář si totiž najal, aby připravila zadávací dokumentaci k některým výběrovým řízením.

Za AK Kindl vystupoval v těchto případech Milan Telecký, jenž doktorský titul získal na plzeňské fakultě, nyní je asistent na soukromé VŠ v Karlových Varech. Je také bratrem učitele na plzeňské právnické fakultě a předsedy akademického senátu - Daniela.

Na sklonku téhož roku, kdy Kindlova kancelář zadávací dokumentace pro Hradila připravovala, získal na plzeňské fakultě, kde byl tehdy Kindl děkanem, titul JUDr.

A právě Daniel Telecký byl vedoucím Hradilovy rigorózní práce. V komisi, před kterou Hradil následně práci obhájil, byli oproti pravidlům pouze dva členové - Telecký a Kindl.

A byl to opět Telecký, kdo následně přijal od Hradila, coby už ukrajinského konzula, pozvání a přijel za ním na návštěvu do Lvova.

Oblíbená práva policistů

Na právnické fakultě zmítanou skandálem vystudovala také řada policistů. Titul zde za posledních pět let získalo přes 511 současných i bývalých příslušníků.

Mezi nimi byli podle informací Aktuálně.cz například i bývalí elitní policisté, kteří pomáhali urovnat dvě největší politické aféry posledních let.

Angažovali se jak v kauze bývalého premiéra Stanislava Grosse (také získal v Plzni doktorát), tak v případu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

V současné době na fakultě studuje 104 policistů. Policejní prezidum všechny studenty policisty prověřilo - a u těch, kteří stále jsou u policie, údajně neshledalo žádné nesrovnalosti.

Oblíbená práva politiků

Jeden ze studentů - starosta Prahy 5 Milan Jančík
Jeden ze studentů - starosta Prahy 5 Milan Jančík | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Vysokoškolský titul na fakultě získala také řada politiků - především z ODS. Například starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS), europoslankyně a zastupitelka téže městské části Andrea Češková (ODS), chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS).

Nebo také poslanec Marek Benda (ODS). U něj vyšlo najevo, že jeho rigorózní práce neměla potřebný počet stran. Benda chybu přiznal a avizoval, že svůj titul obhájí znovu.

Mezi studenty patřil také bývalý předseda vlády Stanislav Gross (ČSSD) anebo současný starosta Litvínova Daniel Volák (ODS).

Kontrola nekončí

Podmínky na škole již prověřila Akreditační komise, která na konci listopadu navrhl, aby byly fakultě odebrány akreditace pro udělování titulu PhD. A částečně také doktorského titulu JUDr.

Ministerstvo školství návrhům vyhovělo a již se školou zahájilo správní řízení.

V současné době ale podezřelé studium ve všech studijních programech prověřuje také univerzitní komise.

Ta doposud prozkoumala 640 studentů. Z toho u 219 zjistila závažné pochybnosti. Komise zatím prozkoumala pouze částečně absolventy magisterského programu, všechny, kteří získali titul PhD, a zabývala se prověřováním dokrandů.

Prověřování by mělo skončit během ledna. Tehdy by také měla komise prověřit jednotlivá podezřelá studia, na která upozornila média. Bude také zkoumat, jak byl na fakultu přijat přítel současného děkana a člen výkonné rady ODS Roman Jurečko.

Poté chce vedení univerzity závěry zveřejnit a případně podat návrhy na odebrání titulů.

Děním na fakultě se zabývá také policie. Ta dostala trestní oznámení jak na fakultu, tak na šéfku Akreditační komise Vladimíru Dvořákovou, která situaci na fakultě označila za mafiánskou síť.

 

Právě se děje

Další zprávy