Kauza Nagyová přehledně. Projděte si, co se dosud stalo

Domácí Domácí
20. 11. 2014 6:22
Deník Aktuálně.cz přináší přehled událostí v případu, který začal předloni v června zatýkáním na Úřadu vlády, pokračoval pádem vlády Petra Nečase a jeho nejzásadnější část dosud není uzavřena.

Praha - V případu údajného zneužití vojenského zpravodajství - první větvi takzvané kauzy Nagyová - padnul v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 1 překvapivý rozsudek.

Soudkyně Helena Králová zprostila viny všechny čtyři obžalované, kteří se měli podle žalobců podílet na nezákonným sledováním exmanželky bývalého premiéra Petra Nečase.

Špehování Radky Nečasové si měla u vojenských špionů objednat tehdejší Nečasova milenka a jeho nynější manželka Jana, dříve Nagyová. Spolu s ní jsou ze zneužití vojenské rozvědky obžalováni exředitelé tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a také jejich podřízený - důstojník Jan Pohůnek.

Podle soudu ale neprovedli nic protizákonného. Zdůvodnění rozsudku ale nezaznělo veřejně, prý kvůli tajným informacím.

Kauza Nagyová má kromě této větve ještě další části. V přehledné grafice online deníku Aktuálně.cz si můžete projít nejzásadnější okamžiky celého případu, který předloni v létě vedl až k pádu vlády Petra Nečase.

Foto: Aktuálně.cz

Na úvod stručné seznámení: v přehledné grafice si můžete prohlédnout hlavní postavy celé kauzy, která předloni v létě smetla vládu expředsedy ODS Petra Nečase. Zároveň u každého aktéra uvádíme i jeho roli. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy