Kauza Nagyová přehledně. Projděte si, co se dosud stalo

Domácí Domácí
20. 11. 2014 6:22
Deník Aktuálně.cz přináší přehled událostí v případu, který začal předloni v června zatýkáním na Úřadu vlády, pokračoval pádem vlády Petra Nečase a jeho nejzásadnější část dosud není uzavřena.

Praha - V případu údajného zneužití vojenského zpravodajství - první větvi takzvané kauzy Nagyová - padnul v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 1 překvapivý rozsudek.

Soudkyně Helena Králová zprostila viny všechny čtyři obžalované, kteří se měli podle žalobců podílet na nezákonným sledováním exmanželky bývalého premiéra Petra Nečase.

Špehování Radky Nečasové si měla u vojenských špionů objednat tehdejší Nečasova milenka a jeho nynější manželka Jana, dříve Nagyová. Spolu s ní jsou ze zneužití vojenské rozvědky obžalováni exředitelé tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a také jejich podřízený - důstojník Jan Pohůnek.

Podle soudu ale neprovedli nic protizákonného. Zdůvodnění rozsudku ale nezaznělo veřejně, prý kvůli tajným informacím.

Kauza Nagyová má kromě této větve ještě další části. V přehledné grafice online deníku Aktuálně.cz si můžete projít nejzásadnější okamžiky celého případu, který předloni v létě vedl až k pádu vlády Petra Nečase.

Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr (zády), Petr Tluchoř a Ivan Fuksa.
Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr (zády), Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. | Foto: Ludvík Hradilek

Celý příběh kauzy Nagyová začal 13. června 2013 zatýkáním na Úřadu vlády. Od té doby se kauza rozdělila na tři větve: zneužití vojenské rozvědky, napojení pražských lobbistů na veřejné zakázky a jejich údajná manipulace a také případ poslaneckých trafik, kdy trojice bývalých poslanců ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa měla v listopadu 2012 složit mandáty výměnou za lukrativní posty ve státních firmách.

Tento případ se ale žalobcům jako první rozpadl - Nejvyšší soud totiž rozhodl o tom, že trio politiků nelze za projev jejich vůle (složení mandátů) stíhat. Kvůli trafikám tak jsou stíháni jen Jana Nagyová, dnes Nečasová, bývalý premiér Petr Nečas a Roman Boček, bývalý manažer Českých drah, který měl pomáhat trafiky vyjednat.

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř po státu za neoprávněné věznění po zatčení požadovali celkem dvanáctimilionové odškodnění za měsíc ve vazbě. Ministerstvo spravedlnosti se jim letos na jaře v médiích nakonec omluvilo a odškodní je stovkami tisíc korun - částkami od 507 tisíc do 847 tisíc.

Více čtěte ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy