Kauza Michaláková se opakovat nebude. Norsko odebrané děti začne pouštět do Česka

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 14. 3. 2016 11:50
Norsko brzy zásadně změní postupy sociální služby Barnevernet, která je v Česku známá kvůli kauze Evy Michalákové, jíž v Norsku odebrali dva syny a ona se je už pět let snaží získat zpět. "V Norsku vznikne nový úřad. Ten se spojí s Českem hned, jakmile začne vůbec nějakou českou rodinu vyšetřovat," uvedla pro Aktuálně.cz právní poradkyně ředitelství Barnevernetu Agnete Krogvigová. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Česku Zdeněk Kapitán tuto informaci potvrdil. V případě odebrání půjdou děti do Česka, ne do Norska, jako je tomu dnes. Na již odebrané děti se nicméně novinka nevztahuje.
Právní poradkyně ředitelství norského Barnevernetu Agnete Krogvigová vysvětluje, jak se má od července změnit postup sociálních pracovníků.
Právní poradkyně ředitelství norského Barnevernetu Agnete Krogvigová vysvětluje, jak se má od července změnit postup sociálních pracovníků. | Foto: Markéta Hronová

Oslo - Přístup norské sociální služby Barnevernet se od července změní. Norsko bude komunikovat s Českem mnohem intenzivněji než doposud. A v případě, že bude muset rodičům dítě odebrat, nezůstane v Norsku jako doposud, ale vrátí se do Česka.

"V Norsku vznikne nový úřad, který bude komunikovat s českým úřadem pro ochranu dětí," řekla Agnete Krogvigová, právní poradkyně vrchního ředitelství Barnevernetu v jednom z prvních oficiálních rozhovorů pro české novináře.

Je to dané tím, že Norsko minulý týden podepsalo Haagskou úmluvu o právech dítěte, která mezinárodní spolupráci nařizuje. Jakmile se norský Barnevernet začne o rodinu zajímat, Česko se to dozví. "Ano, budeme ve spojení. Jestli to bude skrz nový úřad, to zatím nevím," uvedl k tomu Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Česku.

"Doufáme, že to ulehčí naši situaci v případech, které se týkají zahraničních občanů," dodala Krogvigová. Norsko je zároveň připravené přenechat vyřešení případů, kdy budou mít úřady podezření na zanedbávání či zneužívání dítěte, soudům v zemi, ze které rodina pochází.

Znamená to tedy, že pokud norská sociální služba přistoupí k odebrání dětí, od začátku o tom budou čeští sociální pracovníci vědět a čeští rodiče budou mít možnost předat dítě do pěstounské péče v České republice.

Více podrobností o tom, jak bude nová spolupráce fungovat, zatím nemá Zdeněk Kapitán ani norská strana. "Víme o tom týden. Přijeďte za rok a my vám povíme, jak to funguje," dodává Krogvigová.

Rodiče nemusejí říkat všechno, nikdo jiný informace nemá

Barnevernet v Česku "proslavil" případ Evy Michalákové, které před pěti lety sociální služba odebrala dva syny kvůli podezření ze zanedbání péče a zneužívání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková taková podezření odmítá.

Předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče, ale norské úřady loni na podzim rozhodly o zbavení jejích rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Otci rodičovská práva ponechaly. Michaláková se proti takovému rozhodnutí odvolala, soud, který se měl konat v půlce února, byl však odložen.

V jejím případě ale nový přístup Norska nepomůže. Vztahuje se jen na nové případy, kdy by norská sociální služba zasahovala.

Podle Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových, ale radost není na místě. "Hrozí, že Barnevern zamete své minulé přehmaty pod koberec a Denise a Davida Michalákovy obětuje v politické hře o své přežití," komentuje zprávu poslankyně a členka Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových Jitka Chalánková. Obdobně reagoval i mluvčí Miloše Zemana: "Pan prezident se dále o případ unesených chlapců zajímá," uvedl Jiří Ovčáček s tím, že avizovaná změna na prezidentově plánu nic nemění.

Norsko se podle Chalánkové v uplynulých deseti letech systematicky dopouštělo porušování lidských práv a práv dětí a mělo by minulé křivdy odčinit. "V žádném případě se ale nehodláme smířit s tím, že dojde pouze k těmto změnám a na minulé přehmaty se zapomene," dodává.

"Myslím, že lepší dialog pomůže vyřešit mnoho podobných případů," míní Krogvigová. Zároveň se brání nařčením, že Barnevernet odebírá děti neoprávněně. "Ti, co si to myslí, neznají podrobnosti jednotlivých případů. Znají je jen krajské komise a soudy a ty musejí dodržovat mlčenlivost. Kompletní informace už mají jen rodiče, a ti samozřejmě nemusejí říkat všechno," upozorňuje Krogvigová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy