Norsko vrátilo české matce odebranou nemocnou holčičku. Věci fungují tak, jak mají, říká úřad

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 2. 2016 10:53
Norské úřady vrátily české matce a norskému otci odebranou nemocnou devítiměsíční holčičku. Uvedla to Česká televize. Serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil šéf Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Dceru trpící vážnou nemocí ledvin norské úřady rodičům odebraly před pár týdny.
Foto: Petiční výbor rodiny Michalákových

Praha - Nemocná devítiměsíční dívka, kterou norské úřady před několika týdny odebraly české matce a norskému otci, se vrátila rodičům. Uvedla to Česká televize.

"Vím o tom. Žádné podrobnosti vám ale nesdělím. Slíbili jsme mamince, že o tom nebudeme mluvit," potvrdil informaci pro Aktuálně.cz ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. "Mějme z toho radost. Buďme rádi, že věci fungují tak, jak mají," dodal ještě Kapitán.

"Těší mě, že můžeme věřit, že Norsko nabízí standardní funkční mechanismy, které jsou schopny korigovat případná pochybení," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Dodala, že její úřad bude případ dál sledovat.

"Rodiče už měli děvčátko doma, jinak za ním stále docházejí do nemocnice. Jsou připraveni svědčit, aby pomohli dalším rodinám v boji proti norskému sociálnímu úřadu Barnevern. Jen prosím o pár dní strpení," řekla k tomu poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která případ dlouhodobě sleduje a je s maminkou v kontaktu.

České ministerstvo o vývoji v případu informoval norský advokát rodiny. O vrácení dítěte rozhodl podle mluvčího ministerstva Petra Habáně minulý týden norský soud, který přezkoumával postup norských úřadů.

Dítě se narodilo v Norsku loni koncem dubna, stejně jako jeho matka má české občanství. Holčička trpí vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Rodiče si dítě prý pravidelně brali domů a věnovali se mu.

Podle Chalánkové rodina žádala norskou sociální službu o odlehčovací službu. Tuto výpomoc Barnevernet neschválil. Dostal i oznámení od nadřízeného zdravotní sestry, s níž prý rodiče nevycházeli. Rozhodl pak o odebrání dítěte. Jeho matka pak médiím řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání dcery tím, že s ní rodiče nemají dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah.

"Rozhodnutí Barnevernu se podařilo zvrátit díky pečlivě vedené nemocniční komunikaci, která je velmi zajímavá a bude ještě zajímavá pro vás všechny. Podařilo se vyvrátit lži, falešné výpovědi, falšování dokumentů Barnevernu," tvrdí Chalánková. Na rozdíl od jiných případů, kdy na chování rodičů neexistují svědci, mohli rodiče malé holčičky využít zázemí nemocnice a vedení objektivních záznamů, říká poslankyně. 

V Česku se mluví o dvou případech, kdy Barnevern odebral děti z péče biologických rodičů. Kromě odebrání devítiměsíční holčičky sociální úřad odebral bratry Michálakovy. Ty odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vláda v minulém týdnu rozhodla, že Česká republika vstoupí do řízení před norským soudem v kauze dětí Evy Michalákové. Adopce jejích dvou synů odebraných tamními úřady je podle ČR nepřípustná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy