Norsko vrátilo české matce odebranou nemocnou holčičku. Věci fungují tak, jak mají, říká úřad

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 2. 2016 10:53
Norské úřady vrátily české matce a norskému otci odebranou nemocnou devítiměsíční holčičku. Uvedla to Česká televize. Serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil šéf Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Dceru trpící vážnou nemocí ledvin norské úřady rodičům odebraly před pár týdny.
Foto: Petiční výbor rodiny Michalákových

Praha - Nemocná devítiměsíční dívka, kterou norské úřady před několika týdny odebraly české matce a norskému otci, se vrátila rodičům. Uvedla to Česká televize.

"Vím o tom. Žádné podrobnosti vám ale nesdělím. Slíbili jsme mamince, že o tom nebudeme mluvit," potvrdil informaci pro Aktuálně.cz ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. "Mějme z toho radost. Buďme rádi, že věci fungují tak, jak mají," dodal ještě Kapitán.

"Těší mě, že můžeme věřit, že Norsko nabízí standardní funkční mechanismy, které jsou schopny korigovat případná pochybení," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Dodala, že její úřad bude případ dál sledovat.

"Rodiče už měli děvčátko doma, jinak za ním stále docházejí do nemocnice. Jsou připraveni svědčit, aby pomohli dalším rodinám v boji proti norskému sociálnímu úřadu Barnevern. Jen prosím o pár dní strpení," řekla k tomu poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která případ dlouhodobě sleduje a je s maminkou v kontaktu.

České ministerstvo o vývoji v případu informoval norský advokát rodiny. O vrácení dítěte rozhodl podle mluvčího ministerstva Petra Habáně minulý týden norský soud, který přezkoumával postup norských úřadů.

Dítě se narodilo v Norsku loni koncem dubna, stejně jako jeho matka má české občanství. Holčička trpí vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Rodiče si dítě prý pravidelně brali domů a věnovali se mu.

Podle Chalánkové rodina žádala norskou sociální službu o odlehčovací službu. Tuto výpomoc Barnevernet neschválil. Dostal i oznámení od nadřízeného zdravotní sestry, s níž prý rodiče nevycházeli. Rozhodl pak o odebrání dítěte. Jeho matka pak médiím řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání dcery tím, že s ní rodiče nemají dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah.

"Rozhodnutí Barnevernu se podařilo zvrátit díky pečlivě vedené nemocniční komunikaci, která je velmi zajímavá a bude ještě zajímavá pro vás všechny. Podařilo se vyvrátit lži, falešné výpovědi, falšování dokumentů Barnevernu," tvrdí Chalánková. Na rozdíl od jiných případů, kdy na chování rodičů neexistují svědci, mohli rodiče malé holčičky využít zázemí nemocnice a vedení objektivních záznamů, říká poslankyně. 

V Česku se mluví o dvou případech, kdy Barnevern odebral děti z péče biologických rodičů. Kromě odebrání devítiměsíční holčičky sociální úřad odebral bratry Michálakovy. Ty odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vláda v minulém týdnu rozhodla, že Česká republika vstoupí do řízení před norským soudem v kauze dětí Evy Michalákové. Adopce jejích dvou synů odebraných tamními úřady je podle ČR nepřípustná.

 

Právě se děje

Další zprávy