Praha, Ústí nad Labem - Policisté obvinili kvůli nákupu zdravotnické techniky i pátého člena bývalého představenstva Krajské zdravotní, která pod sebou slučuje pět nemocnic Ústeckého kraje.
Všechny viní z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle vyšetřovatelů měli společnosti způsobit škodu převyšující 100 milionů korun.
Čtyři osoby stíhají již od začátku minulého týdne, poslední si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání až nyní. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
Mezi obviněnými je i současný šéf ústecké ODS Petr Fiala. V době nákupu zdravotnické techniky za 417 milionů korun usedal v představenstvu Krajské zdravotní i René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák a Tomáš Indra.
Krajská zdravotní chyby odmítá
Kromě Fialy ani jeden z nich nepotvrdil, že je mezi obviněnými. Ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt pouze vydal prohlášení, v němž uvádí, že společnost postupovala podle zákona. Vinu odmítl i Fiala.
Nákup zdravotnických přístrojů zkoumalo hned několik auditů. Kontrola společnosti Deloitte, kterou si najalo ministerstvo financí, zjistila předražení až o sto procent.
Naopak audity, které si nechala zpracovat Krajská zdravotní, nikdy žádné chyby neodhalily. Protikorupční policie se zakázkou zabývá od roku 2008. Trestní oznámení v kauze podalo na konci roku 2010 i ministerstvo financí. Spory o zakázku zkomplikovaly také čerpání dotací z Evropské unie.
Problémy s dotací
Již v červnu v roce 2011 Unie upozornila, že peníze na přístroje odmítá proplatit. Ministerstvo financí pak společnosti nařídilo, že musí vrátit 111 milionů z dotace, kterou na nákup dostala z Operačního programu Severozápad.
Kromě nákupu přístrojů je pětice osob stíhána také za zadání sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.
Podle závěrů kriminalistů byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace v dané době u obdobných projektů řádově několikanásobně nižší.