Podezření, že nebylo při plánovaném nákupu gripenů a jejich následném nájmu vše v pořádku, se bez výsledku přetřásala dlouhé měsíce i v Česku. Ale novináři ze země, odkud armádní letouny pocházejí, přišli ve své reportáži s podstatnou novinkou - dohledali toky peněz, určených na údajné úplatky.
Trojice "agentů"
Veřejnoprávní televize SvT, která se obchodem s gripeny zabývala, objevila původ peněz a ukázala na dodavatele gripenů - britskou společnost BAE Systems a na ní napojený švédský SAAB.
Přes systém offshoreových firem se pak měly zhruba tři miliardy korun dostat ke třem prostředníkům: Rakušanu Alfonsovi Mensdorff-Pouilly, bývalému kanadskému ministrovi financí Otto Jelinekovi a řediteli českého Omnipolu Richardu Hávovi.
Ti pak zřejmě podle švédské televize měli zajistit gripenům přízeň českých politiků.
Jak se kupovaly Gripeny
1997 - Vláda Václava Klause rozhoduje o modernizaci armádní letky. Nové stroje mají přijít na místo sovětských migů.
1999 - Pět firem se předběžně uchází o vládní zakázku: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.
2001 - Vyhlášeno výběrové řízení. Po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak stáhly i Dassault a EADS. Zůstává tak jen konsorcium BAE.
2002 - Vláda ještě v roce 2001 konstatovala, že BAE splnila podmínky a v následujícím roce schválila nákup 24 gripenů za 60 miliard korun. Následná vláda Vladimíra Špidly od nákupu po povodních odstoupila. Ostatně Senátem nákup stíhaček neprošel
2003 - Rozhodnuto o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek vybrány opět gripeny - tentokrát už jen 14. Za desetiletý pronájem zaplatí Česko 20 miliard korun.
"Nejsem tajným agentem nikoho, nebyl jsem a nemám zájem o rozhovor," odmítl se bavit s SvT Háva.
Jelinek nebyl o moc sdílnější: "Mým oficiálním vyjádřením je, že BAE byla mezi mými zákazníky a víc to komentovat nebudu."
Rakouský šlechtic se s televizním štábem odmítl vůbec bavit.
Přijde bomba
Švédští novináři navíc slibují, že příští týden přijdou s další senzací.
"Pokoušíme se dojít až na konec řetězce. Nejsme policie, jsme novináři, tak nečekejte nezvratný důkaz přijetí úplatku, ale myslím, že je tam víc než dobrá indicie. Víc vám neřeknu, nezlobte se, ale rozhodně je to senzace a používáme trochu nezvyklé žurnalistické metody, což by mohlo rozvířit také zajímavou diskuzi," uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z tvůrců reportáže Sven Bergman.
Švédský vrchní žalobce Christer van Der Kwast po odvysílání programu uvedl, že nejspíš obnoví vyšetřování korupce ve švédském SAAB.
A protože SAAB vždy všechna korupční podezření přehodil na britský koncern BAE, na vyšetřování se vedle švédské policie podílí také britská protikorupční jednotka SFO.
České úřady samy v kauze gripenů nic nevyšetřují, ale spolupráci s britskou SFO připouštějí. "Spolupracujeme s britskou policií formou právní pomoci. Jde ale o jejich vyšetřování," uvedla pro deník Aktuálně.cz mluvčí protikorupční jednotky Alena Vokráčková.
K vyšetřování by se vrátily jedině za předpokladu, že se objeví nové závažné informace.
"Závisí to na vyšetřování venku, nikoli tady," řekla dnes ČTK náměstkyně obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Ivona Horská.
"Velká Británie přislíbila, že pokud se nějaké nové poznatky dozví, tak nám je předá. Ještě nám ale nic nového nepředali," konstatovala státní zástupkyně.
ČSSD: Úplatky nebyly
Podezření padá především na tehdejší vládní ČSSD. Ta však jakékoliv pochybení odmítá. Někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítl, že by kvůli gripenům kdy jednal s lobbisty. Zdůraznil zároveň, že se za svého působení na ministerstvu s žádným korupčním jednáním nesetkal.
Také bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD) popřel, že by se v případě nákupu gripenů setkal s korupčním jednáním. "Já sám o žádné korupci nevím," řekl ČTK. Podle Zemana byla nabídka na nákup gripenů nejvýhodnější.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil, že kdyby se v případu objevily další závažné informace, navrhne strana zřízení parlamentní komise. "Věříme, že najdeme podporu," řekl novinářům Paroubek.
Česká protikorupční služba se případem již v minulosti zabývala na podnět tehdejšího senátora Michaela Žantovského. Vyšetřování však bylo pro nedostatek důkazů zastaveno.
Senátoři hovoří
Žantovský otevřeně hovořil o tom, že je celý nákup stíhaček propojen s korupčními aktivitami. Sám byl však podezírán, že naopak kope za americké zájmy. Přetřásal se jeho let stíhačkou F-18 z dílny Boeingu z roku 1997.
"Výsledkem je návrh obchodu, který v nepřítomnosti konkurence vedl k návrhu nákupu za cenu, která se vzhledem k cenám obvyklým na trhu a k užitné hodnotě zakázky nejeví jako racionální a zdůvodnitelná. Nelze se zbavit podezření, že tato cena skrývá i odměny pro blíže neznámé prostředníky," prohlásil při pojednávání nákupu v Senátu v roce 2002.
Jeho tvrzení podpořili i další - například současný šéf Senátu Přemysl Sobotka popisoval, jak mu výměnou za jeho hlas neznámí lidé nabídli investice do jeho kraje.
Na straně Žantovského stál i tehdejší poslanec a nyní europoslanec Jan Zahradil. "Neměli jsme důkazy a nemáme je ani nyní, ale o korupci v tomto případě si cvrlikali vrabci na parlamentní střeše. Současný vývoj jen potvrzuje, že jsme měli pravdu," uvedl pro deník Aktuálně.cz.
"Myslím, že by se vláda měla v každém případě zasadit o to, aby bylo vyšetřování obnoveno," dodal.
Komisi? Nebo ne?
Ostatně poslanci ODS budou řešit "kazu Gripeny" na příštím zasedání klubu.
"Rozhodně to budeme na klubu probírat v úterý včetně možnosti, že bychom požádali o vytvoření vyšetřovací komise," sdělil deníku Aktuálně.cz poslanec Jan Vidím, který je předsedou obranného výboru sněmovny.
Podle něj je ale riziko, aby se kauza příliš nezpolitizovala a komise ve výsledku neohrozila vyšetřování Britů. Prospěšnější by podle něj bylo, kdyby se příslušní ministři obrátili na své protějšky ve Švédsku a Británii s žádostí o informace, jak je vyšetřování daleko.
"O informace ministr požádá, pokud ho tím pověří vláda," sdělila Aktuálně.cz Zuzana Kuncová, mluvčí ministerstva spravedlnosti.
O prospěšnosti komise není přesvědčen ani Sobotka. "Nebudu chtít vytvoření takové komise. Na korupci jsou zde odborníci z protikorupční jednotky. Žádná senátní či parlamentní komise nikdy nic nevyřešila," řekl deníku Aktuálně.cz.