Zeman řekl, že Nejedlému za porušování karantény vynadá. Ten záhy opět vyjel do města

Lukáš Valášek Jan Horák Lukáš Valášek, Jan Horák
11. 3. 2020 17:23
Miloš Zeman v úterý řekl, že svému poradci Martinu Nejedlému vynadá za to, že po návratu z Číny porušil karanténu, jak upozornilo Aktuálně.cz. Zdroje redakce ovšem Nejedlého ve středu odpoledne opět viděly, jak ve svém terénním mercedesu dorazil do pražského Karlína. Dle lékařů by měl být Nejedlý izolovaný až do pátku, aby nebylo riziko, že okolí nakazí nebezpečným koronavirem.
Martin Nejedlý v době, kdy podle expertů měl být v izolaci, opět brázdil ve svém černém mercedesu Prahu. Vyfoceno ve středu 11. března v Praze v Karlíně.
Martin Nejedlý v době, kdy podle expertů měl být v izolaci, opět brázdil ve svém černém mercedesu Prahu. Vyfoceno ve středu 11. března v Praze v Karlíně. | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz minulé pondělí upozornilo, že navzdory tomu, že se poradce prezidenta Martin Nejedlý vrátil z epicentra koronaviru v Číně, kde byl na oficiální cestě s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, nedodržuje odborníky důrazně doporučenou karanténu. Vydal se jíst do restaurace na pražské Letné mezi desítky lidí. 

Nejedlý návštěvu, kterou zdokumentovaly fotografie, zapíral. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček to nekomentoval. Toto úterý se ovšem v rozhovoru pro TV Nova k záležitosti vyjádřil sám prezident Miloš Zeman. "Já mu vynadám, jakmile ho uvidím, ale vynadám jemu a vynadám mu do očí," uvedl na přímý dotaz prezident.

O to překvapenější byli svědci, kteří o pár hodin později, tedy ve středu odpoledne, Nejedlého viděli opět venku - parkovat v Karlíně. Ve svém černém terénním mercedesu stál v blízkosti rušné stanice metra Křižíkova. V dobrovolné izolaci by přitom podle expertů měl být 14 dnů, tedy až do pátku. Jinak hrozí, že může nakazit koronavirem jiné lidi. Příznaky se přitom u něj vůbec nemusejí projevit.

"Stál na žluté a před přechodem, pěkně nebezpečně. Neviděl jsem přes něj při přecházení, jestli jede tramvaj. Ohrozil mě. Viděl jsem mu přímo do obličeje. To parkováni ani karanténa mu zkrátka nejdou," popsal Aktuálně.cz svědek. Poradce prezidenta i vyfotil. Pravost fotografie Aktuálně.cz ověřilo.

Aktuálně.cz s dotazem, proč i přes opakovanou kritiku expertů vyrazil prezidentův poradce ven, oslovilo Nejedlého i mluvčího Hradu Ovčáčka. "Viz vyjádření pana prezidenta pro TV Nova. Žádný další komentář nebudu poskytovat," odepsal pouze Ovčáček. Nejedlý na sms a telefonáty nereagoval.

Ani za opakované porušení karantény nicméně Nejedlému nic nehrozí. V době, kdy se z Číny vrátil, totiž o povinné karanténě vláda ještě nerozhodla. Jinak by mu hrozila pokuta tři miliony korun.

Jeho první parkování v centru Prahy už ovšem, jak upozornil Deník N, řeší pražská policie. Nejedlý se totiž postavil na bílé čáry, kde se nesmí parkovat. Ještě před tím byl podle svědků, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo, jíst v asijské restauraci mezi dalšími hosty, nechal se obsluhovat a následně platil u pokladny.

Martin Nejedlý dle několika zdrojů Aktuálně.cz strávil neděli 1. března navzdory doporučené karanténě v Praze. Spatřen byl na Letné a později i ve voze v centru Prahy.
Martin Nejedlý dle několika zdrojů Aktuálně.cz strávil neděli 1. března navzdory doporučené karanténě v Praze. Spatřen byl na Letné a později i ve voze v centru Prahy. | Foto: Aktuálně.cz

Bartoš: Chceme informace o tom, jak se odehrál výlet do Číny

Cestu, na kterou i přes riziko nákazy Nejedlý vyrazil s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem a prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdíkem, pořád obestírá tajemství.

Hrad tvrdí, že tam předali listinu týkající se české humanitární pomoci pro Čínu. Zda to byl celý jejich program, ovšem není jisté. Čínská agentura Nová Čína informovala, že se Mynář ve čtvrtek setkal v Pekingu s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chuem. Mynáře označila za "speciálního vyslance" Miloše Zemana, jehož návštěva symbolizuje "hluboké přátelství české vlády a lidu s Čínou". Agentura také ocenila podporu České republiky v čase epidemie nového koronaviru. "Tímto darem chceme vyjádřit velkou solidaritu a podporu čínskému lidu v současných těžkých chvílích boje se zákeřnou nemocí," uvedl prý hradní kancléř.

Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer jejich cestu tvrdě kritizuje. "Složení delegace, která navštívila Peking (muž bez prověrky, muž bez pracovní smlouvy a pracovního zařazeni a muž jednající za Čínu i za ČR v rámci Česko čínské komory, tedy v hrubém konfliktu zájmů), je ilustrací selhání státních institucí. Není možné, aby uprostřed krize vyjela jednat do Pekingu podobná trojice. Tady nejde v první radě o to uklidňovat Peking, spíše by měli uklidňovat oni Prahu," řekl Aktuálně.cz Fischer.

A šéf opoziční Pirátské strany Ivan Bartoš v dopise nyní vyzval Miloše Zemana, aby sdělil, jaký program trojice v Číně měla, s kým se potkala a kdo cestu platil. A také to, zda to souviselo s jednáním o cestě Zemana na dubnový summit iniciativy 17+1, která je klíčovým projektem komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga. Zeman nejprve oznámil, že do Číny nepojede, protože velmoc nesplnila sliby o miliardových investicích v Česku. Po návratu Mynáře a Nejedlého z Číny ale otočil. Ve hře tak je i to, že tam jeho spolupracovníci výměnou za Zemanovu účast nějaké peníze vyjednali.

Bartoš chce také vědět, jaká opatření Hrad při cestě i po ní udělal, aby jeho vyslanci nešířili koronavirus. 

Ovčáček: Karanténa? Vše je v pořádku

Mluvčí Zemana se k tomu, zda Hrad zajistil, aby členové jeho delegace po návratu z Číny nemoc případně dále neroznášeli, nevyjadřuje od chvíle, kdy cesta vyšla najevo. Na dotaz Aktuálně.cz, jak se po svém příletu zachovají, například jestli zvažují pobyt v karanténě, už dříve pouze odpověděl, že "vše je zajištěno a nemusíte mít žádnou starost".

"Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík po návratu z Číny absolvovali testy na koronavirus v Ústřední vojenské nemocnici. Testy jsou negativní," uvedl Ovčáček na Twitteru. Podle expertů to samo o sobě ovšem vůbec nic nemusí znamenat. Nemoc má totiž až čtrnáctidenní inkubační dobu, během které mohou být nakažení infekční, ale nemají žádné příznaky.

Náměstek Prymula navíc upozornil, že není jasné, kdo jim testy provedl a za jakých okolností. Úředně k tomu totiž nebyl žádný důvod.

Nejedlého první výlet mimo doporučenou karanténu v DVTV kritizoval i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Cestovatelští souputníci Nejedlého tvrdí, že v dobrovolné karanténě jsou.

Zdraví lidé mohou vylučovat virus, nejsme schopni tohle zachytit, karanténu by měli všichni dodržovat, riziko přenosu uvnitř země je zatím minimální. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy