Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Liberce?

Domácí Domácí
29. 9. 2014 20:45
Deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Liberce s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.

Tibor Batthyány (ANO)

1) Liberec nemá městského architekta. Jste pro to, aby byla tato funkce zřízena?
Rádi bychom orgán, který by se zabýval rozvojem města. Ale nejsme si jisti, zda by jím měl být jeden člověk. Soustředí se do jeho rukou velká moc a náchylnost ke korupci. Proto jsme spíše pro stálou komisi z řad architektů, protože se nejedná o exaktní přístup k věci. Tvůrčí činnost vyžaduje pohled více lidí z branže.


2) Mnohým lidem vadí v Liberci velký počet bezdomovců. Jak byste tento problém řešil?
To je otázka na dlouhou debatu. Myslím si, že charita, potravinové banky, městská policie a podobné organizace dělají, co je v jejich silách. Problém spočívá v přístupu velké části bezdomovců, kteří nejsou ochotni dodržovat základní pravidla, která jsou po nich třeba v azylových domech vyžadována. Pokud dobrovolníci pomáhající v této sociální sféře chtějí, aby tam chodili bezdomovci například střízliví, a oni to nerespektují, pak jsme na bodě nula. Nicméně je důležité v tom pokračovat, protože se mezi nimi vyprofilují jedinci, kteří budou chtít pomoci a do budoucna i restart jejich života.


3) Liberec patří mezi města, kde je nejvíc obchodních center v přepočtu na obyvatele. Vnímáte to jako problém? Jak byste ho řešil?
Je to otázka poptávky, a pokud někteří Liberečané, byť se k tomu nepřiznali, nejraději provozují sport s názvem shopping, pak to tu máme. Ale jako absolutní zářez pro podnikání a život v centru považuji stavbu OC Fórum. Stavba Plazy už pak byla jen třešnička na dortu. A ona paběrkuje. Alespoň co se nákupních prostor týče. U kancelářských a parkovacích prostor jsou na tom vcelku dobře.


4) Liberečtí si stěžují na nedostatek zeleně ve městě. Sdílíte jejich názor? A jak byste tento problém řešil?
Ano, v centru města možná, ale dále od centra je poměrně velké množství parků a zeleně. V centru je beton, kam se podíváte, to je prostě fakt. Takže jedinou cestou je truhlíkování, urban gardening a podobné projekty. Dále pak opravdu zásadní proměnu přehrady, revitalizaci Nisy Na Rybníčku a posléze i masivní podpora městské policie, která se musí postarat v těchto nově vzniklých prostorách o bezpečnost. Ta povede k tomu, že to budou slušní Liberečané rádi a hojně využívat.


5) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Liberce? Proč?
Nejsme pro nulovou toleranci hazardu. Dokud je toto podnikání v ČR legální, město by to nemělo striktně zakazovat. Cesta vede k centralizaci tohoto podnikání do jedné nebo dvou lokalit, mimo bezprostřední blízkost centra. Lépe se pak hazard reguluje a provozovatelé budou sami chtít, aby zde nebyly problémy. Taková hezká utopie je, aby se z nějakého brownfieldu stalo malé Las Vegas, které nebude dostupné zejména sociálně slabým.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy