Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Jihlavy?

Domácí Domácí
27. 9. 2014 13:10
Deník Aktuálně.cz oslovil lídry kandidátek v Jihlavě s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: Karolíny Koubové

Karolína Koubová (Forum Jihlava)

1) Jak vyřešit problém nedostatku míst v mateřských školkách?
V posledních letech už došlo k výraznému navýšení kapacit jihlavských mateřských škol. Vzhledem k proběhlým investicím na jedné straně a ke klesající demografické křivce je možné považovat problém s nedostatkem míst za vyřešený. V letošním roce do městských školek nebylo možné přijmout 38 dětí, proto předpokládám, že tento deficit mají šanci dorovnat privátní mateřské školy. Tématem pro příští volební období bude z mého pohledu právě spíše dořešení podpory provozu privátních školek.


2) Jihlavanům dlouhodobě vadí vandalismus a sprejerství. Co s tím?
Na vandalismus a sprejerství žádný všelék neexistuje. Slibovat rychlé a efektivní vyřešení je nereálné. Důležitá je skutečná akceschopnost městské policie a její soustředění na lokality, kde k vandalismu dochází. Nepochybně bude potřeba posílit hlídkovou činnost městské policie. V žádném případě nepomáhá trestní represe ani vytváření ploch vyhrazených pro sprejery, protože většina sprejerů je ignoruje. Nezbývá než vytvořit podmínky pro efektivnější odhalování případů sprejerství, a to jak na úrovni všímavosti samotných občanů, tak již zmiňované městské policie.


3) Co dělat s nedostatkem parkovacích míst u nemocnice a v centru města?
V areálu nemocnice by bylo vhodné vybudovat parkovací dům. Je to však téma na jednání s Krajem Vysočina, protože nemocnice je jeho organizací.
Centrum města není nafukovací, tam více míst těžko vymyslíme. Jedním z možných řešení by mohlo být zatraktivnění MHD tak, aby do centra jezdilo autem méně lidí. Pokud by v dostupné vzdálenosti od centra fungoval dostatek záchytných parkovišť spojených s centrem pomocí MHD, která by mohla být pro tyto případy i cenově zvýhodněná, určitě by v centru města aut výrazně ubylo.


4) Jihlavané si stěžují na nedostatek nočních spojů MHD. Navýšil/a byste je?
Navýšení spojů je samozřejmě možné. Jednoznačně tomu musí předejít analýza využití stávajících linek a průzkum potřeby nočních spojů.


5) Byl/a byste pro zbourání Prioru?
Jsme pro nastartování procesu celkové revitalizace centra Jihlavy. Vyřešení otázky Prioru k němu jednoznačně patří. Do centra středověkého města takovéto stavby nepatří a je naší ostudou, že jsme s tím zatím nedokázali nic udělat. Chceme otevřít širokou diskusi mezi obyvateli a odborníky, jak tuto záležitost řešit. Forum Jihlava navrhuje již v jiných městech vyzkoušené řešení, a tím je návrat původní zástavby. Tj. v případě Jihlavy zbourat PRIOR a postavit na jeho místě budovu odpovídající vzhledu původního Kreclu. Uvědomujeme si, že je to cesta na dlouhou trať, ať již z pohledu majetkového, či finančního. Proto chceme celý proces nastartovat co nejdříve, aby Jihlava už konečně začala nabírat směr ke konkrétnímu řešení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy