Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Jihlavy?

Domácí Domácí
27. 9. 2014 13:10
Deník Aktuálně.cz oslovil lídry kandidátek v Jihlavě s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Pavla Pauláta

Pavel Paulát (Strana svobodných občanů)

1) Jak vyřešit problém nedostatku míst v mateřských školkách?
Navrhuji namísto přímého financování školek poskytnutí voucheru na každé předškolní dítě, na které se nevztahuje povinné předškolní vzdělávání, s trvalým pobytem v katastru Jihlavy. Rodiče pak sami mohou rozhodnout, do jaké školky dítě umístí. Vznikne tak přirozený prostor pro tržní nabídku v oblasti předškolních zařízení. Systém voucherů odstraňuje nespravedlivé protekční a prokorupční prostředí udělování dotací a grantů a pomůže vytvořit prostředí nabídky a poptávky, které bude základem pro budoucí snižování daní a snižování hodnoty voucherů a nakonec povede ke vzniku přirozeného prostředí.

2) Jihlavanům dlouhodobě vadí vandalismus a sprejerství. Co s tím?
Nejrychlejší řešení této problematiky spatřuji v tom, aby městská policie prováděla pouze takovou činnost, pro kterou byla zřízena, tedy hlavně bezpečnost ve městě – policisté neustále v ulicích. Dalším atributem je nevšímavost občanů. S tím ale úzce souvisí vztah občanů a městské policie – pokud bude tato složka vystupovat primárně proti většině a slušným občanům tím, že je bude trestat za banální přestupky, kteréžto chování se dá označit u některých policistů až šikanou, pak tato spolupráce občanů a městské policie nebude nikdy fungovat tak, jak bych si představoval.

3) Co dělat s nedostatkem parkovacích míst u nemocnice a v centru města?
Parkovacími místy u nemocnice by se měl zabývat její zřizovatel, kterým je Kraj Vysočina a v jehož majetku jsou i přilehlé pozemky. Po zpoplatnění všech tří parkovacích ploch u nemocnice registruji denně prázdná nevyužitá místa, takže je to spíš o tom, že parkovací místa jsou, ale lidem se nechce platit. Rezervy pro rozšiřování parkování v centru pořád existují. Dovedu si docela dobře představit parkování aut v Benešově ulici na jedné straně za sebou. Rovněž tak si dovedu představit parkování v ulici na Masarykově náměstí před radnicí, která je v současnosti zcela nepochopitelně uzavřená pro veškerou dopravu kromě MHD.

4) Jihlavané si stěžují na nedostatek nočních spojů MHD. Navýšil/a byste je?
Nezaznamenal jsem, že by si Jihlavané stěžovali na málo nočních spojů v opakovaných anketách TOP desatero problémů v Jihlavě, poslední anketa pro občany proběhla v červnu tohoto roku, předmětem kritiky bylo hlavně zpoždění výstavby trolejového vedení, a tím zpoždění zavedení MHD v prodloužené Vrchlického ulici. Pokud tomu tak skutečně je, pak jsou to zřejmě jednotlivé stížnosti občanů na magistrát. Zvážil bych jednání o jednom nočním spoji, který by objížděl všechny okrajové části Jihlavy.

5) Byl byste pro zbourání Prioru?
Ano. Obávám se ale, že tam tento pomník totalismu bude strašit ještě dlouho. Je to totiž soukromý majetek a tam město nemá žádné páky ani pravomoci něco s tím udělat v nějakém přijatelném časovém horizontu. Jediné, o co se může pokusit, je vyjednávat s majitelem o nějakém přívětivějším vzhledu vnější obálky budovy – starý dobrý Krecl z toho jistě neudělá, ale alespoň něco. Z pozice města a komunálních politiků – nelze rozhodovat o cizím majetku. To je výlučné právo pouze jeho vlastníka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy