Anketa: Kandidují na primátora, jak vyřeší potíže Jihlavy?

Domácí Domácí
27. 9. 2014 13:10
Deník Aktuálně.cz oslovil lídry kandidátek v Jihlavě s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.

Jaromír Kalina (KDU-ČSL)

1) Jak vyřešit problém nedostatku míst v mateřských školkách?
Zřizovatelé mají k dispozici demografickou křivku a na její výkyvy se musí umět s předstihem připravit. Objektivně řečeno, město, spíše s trochou másla na hlavě, za poslední roky dohání její růst, a tedy neuspokojenou poptávku. Její dokrytí určitě neřeší finančně náročné přestavby existujících školek nebo výstavba nových. Potřebnou kapacitu lze zajistit např. podporou již existujících zařízení neziskové a soukromé formy této služby (které ale prokazatelně poskytují předškolní vzdělávání, ne žádná hlídací centra).

2) Jihlavanům dlouhodobě vadí vandalismus a sprejerství. Co s tím?
Dlouhodobě zastávám názor, že naše společnost neumí pracovat s lidmi „ na okraji“ společnosti, podat jim pomocnou ruku a vracet je zpátky blíž životním standardům. Toto zvládnout je těžký úkol, ale daleko důležitější a účinnější než represe. Sprejerství má v sobě i specifické rozměry. Určitě výkřik, odlišení se, upozornění na stav vykořenění a třeba i umělecký aspekt nebo životní styl. V naší zemi však především vypovídá o neúctě. Tady určitě funguje poskytnutí volných ploch pro realizaci těm vstřícnějším nebo alternativní tresty těm nevstřícným. Vše začíná výchovou v rodině.

3) Co dělat s nedostatkem parkovacích míst u nemocnice a v centru města?
Nedostatek parkovacích míst se netýká jenom zmiňovaných oblastí. Je nutné vytvoření koncepce, která komplexně zmapuje slabá místa současného systému. Pak můžeme definovat, vygenerovat návod, jak usnadnit parkování všem, kteří v Jihlavě žijí a pracují, i těm, kteří ji navštěvují. Možná řešení nabízí třeba jednotný systém parkování s informačním systémem aktuálně volných míst, časově omezená stání, záchytné(á) parkoviště. Rozhodně je to řešení pro odborníky, ne jen politiky.

4) Jihlavané si stěžují na nedostatek nočních spojů MHD. Navýšil/a byste je?
Jsem pro zavedení noční linky. Ze studentských let si pamatuji, že když nefungovalo metro, dalo se okružní linkou dostat z centra Prahy na Jižní Město. Je třeba zvážit ekonomické aspekty a možnosti DP. Zřejmě nespočívá řešení problému v rozšíření pravidelných spojů. Zajímavé by bylo uvažovat a prověřit třeba tuto „okružní“ variantu jedné či dvou nočních linek Jihlavou s obslužností okrajových částí. Pro zvýšení bezpečnosti a zlepšení výběru jízdného bych v nočních hodinách navrhoval zavést nastupování pouze předními dveřmi a platbu jízdného (nebo prokázání předplatné jízdenky) u řidiče.

5) Byl/a byste pro zbourání Prioru?
Prior určitě hyzdí, nejdůležitější však není jeho prosté zbourání, ale vize, jak by mělo vypadat náměstí bez něj, respektive např. s využitím jeho podzemních prostor pro parkování či vzpomínanou průjezdnost náměstím. Jsem pro vypsání evropské soutěže architektonického řešení jihlavského náměstí. Nutná je dohoda se stávajícím majitelem a využití dotací. Hlavně je třeba začít, je to úkol pro více než jedno volební období. Proto je důležité najít podporu a shodu u obyvatel Jihlavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy