Praha - Na dubnové schůzi Poslanecké sněmovny by mohli poslanci debatovat o tom, jestli policie při návštěvě čínského prezidenta zasahovala adekvátně, nebo zda selhala. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se chce pokusit po poradě ve svém klubu prosadit na program schůze bod, ve kterém by se poslanci speciálně věnovali chování policie vůči čínským "vítačům" a českým protestujícím.
"Poradím se ještě s klubem, ale pokládám za nezbytně nutné navrhnout Sněmovně na pořad schůze bod, který se bude věnovat kontroverzním věcem, které doprovázely návštěvu čínského prezidenta," řekl Kalousek Aktuálně.cz.
"Bylo politické zadání k tomu, aby byl zákon formálně dodržený, ale aby byl zneužitý k omezení shromažďovacího práva. Evidentně měla policie rozdílný přístup k organizovaným čínským bojůvkám a českým protestujícím občanům, policie se snažila omezit jakékoliv projevy protestu proti diktátorovi," prohlásil Kalousek.
Sněmovna se tématu nevyhne. I pokud ho Kalousek nakonec neprosadí, bude se přinejmenším debatovat o jeho zařazení do programu. "Samozřejmě je otázka, jestli to Sněmovna schválí, ale je řada politických prostředků, kterými se budeme snažit, aby se takové chování policie neopakovalo. Rozhodně to není věc, kterou chceme opustit. To, co se stalo, se napravit nedá, ale dá se zápasit za to, aby se podobná hanebnost neopakovala," dodal Kalousek.
Ke schválení bodu by mimo jiné potřeboval podporu vládní ČSSD nebo ANO, ale z nedělních výroků vládních politiků pro Aktuálně.cz se nedá předpokládat, že by na Kalouskům návrh aspoň jedna ze stran kývla. Vláda totiž policii za její práci při návštěvě Číňanů pochválila a nikdo z poslanců ČSSD či ANO policii nekritizoval. Kalousek navíc svou kritiku nemíří ani tak proti policii, jako proti vládě.
Nechceme poslouchat Kalouskovy úvahy o policii
"Nepředpokládám, že by nás pan Kalousek přesvědčil, že máme změnit program a místo projednávání desítek důležitých zákonů poslouchat jeho úvahy o policii," reagoval předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. "Postupem policie se nyní zabývají její kontrolní orgány a GIBS a my si počkáme na výsledky této kontroly, které budeme znát během několika týdnů," stačí Sklenákovi.
Podobně se k iniciativě předsedy TOP 09 vyjádřil i Jaroslav Faltýnek, který šéfuje poslaneckému klubu hnutí ANO. "Pan Kalousek dobře ví, že Sněmovna nevyřeší chování policie během návštěvy čínského prezidenta. To je na Generální inspekci bezpečnostních sborů a na ministrovi vnitra, aby postup policie prošetřili," uvedl Faltýnek s tím, že předseda "topky" to velmi dobře ví. "Ale protože dělá politiku jen pro sebe a pro svou vlastní show, zneužívá Sněmovnu k vlastní prezentaci," míní Faltýnek.
Miroslav Kalousek ale trvá na tom, že v případě souhlasu jeho klubu bude zařazení debaty o zásahu policie prosazovat. "Kdo vydal příkaz k tomu, aby se policie chovala tak, jak se chovala, to nevím, ale vláda za to nese odpovědnost. A protože se zodpovídá Poslanecké sněmovně, budeme jako poslanci chtít, aby se nám z toho zodpovídala," dodal předseda TOP 09.
Zvládli to, říká policejní prezident
I kdyby ale speciální bod neprošel, Kalousek i další poslanci budou interpelovat premiéra Bohuslava Sobotku a ministra vnitra Milana Chovance, aby chování policie vysvětlili.
Kritiku práce policie vzbudilo například sundávání vylepených tibetských vlajek v okolí hotelu, kde čínský prezident bydlel. Policisté to zdůvodňovali tím, že nebylo vidět, co se za oknem děje. Vysvětlení požaduje i pražská FAMU, které policie nařídila sundat tibetské vlajky údajně s tím, že se to Číňanům nelíbí. Policejní prezident Tomáš Tuhý v rozhovoru pro Aktuálně.cz popřel, že by policie cíleně omezovala svobodné vyjádření Čechů k návštěvě čínského prezidenta a k porušování lidských práv, kterého se Čína dopouští. Přesto ale chování policistů posoudí ještě GIBS.
"Nevím o ničem, co by vyžadovalo jiné či lepší řešení. Samotný fakt, že nedošlo k jakýmkoliv mimořádným událostem, je známkou toho, že policie v této zkoušce obstála," hájil policisty Tuhý.