Julínek má další reformu. Říká, jak mají lékaři léčit

Petr Holub
14. 8. 2008 10:00
Julínkův plán "B" vyvolává spory v koalici
Snahu Tomáše Julínka sjednotit standardy pro lékaře odborníci oceňují.
Snahu Tomáše Julínka sjednotit standardy pro lékaře odborníci oceňují. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - I když ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odložil tři základní reformní zákony, tři zbývající vzbuzují stejně emotivní debatu.

"Zvláště v zákonu o zdravotních službách jsou naprosto klíčové věci, které umožní s transformací dál pokračovat," potvrdil dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger.

Co už pojišťovny neplatí

Stát by podle zákona měl definovat, jaký postup při léčení je lege artis, tedy jaké přepisy musí lékař vždy dodržet. "Zároveň se tím řekne, kam až naše péče může jít a kde už nemusí být hrazena zdravotní pojišťovnou," upozornil Heger v rozhovoru pro Český rozhlas 6.

O tom, že standardy mají být sepsány, nepochybuje žádný z koaličních expertů, spory jsou však o to, kdo by je měl stanovit, jak k nim přiřadit orientační ceny a také do jaké míry mají být pro pojišťovny a zdravotníky závazné. Podle Hegera to jsou vesměs otázky, které se českému zdravotnictví nedaří řešit už patnáct let.

Právě v těchto dnech Julínek řeší připomínky, které mají k zákonům ostatní ministři a menší koaliční strany. Aktuálně.cz má k dispozici připomínky lidovců a zelených. Většina z nich se týká právě předepsaných postupů a stanovení jejich cen.

Boj komor o přežití

Hlavním kamenem úrazu je Julínkova představa, podle níž má jednotné předpisy (standardy) pro zdravotní péči určit stát, anebo pověřená instituce. Ministr se tak drží vzorů ze západní Evropy, kde v některých zemích určuje standardy i ceny zdravotních výkonů speciální úřad.

Kritici z menších stran však chtějí zákonem státu přikázat, aby při tvorbě standardů spolupracoval s lékařskou, lékárnickou a stomatologickou komorou. "Profesní komory mají svou zákonnou funkci v záruce odbornosti profese," argumentují například Zelení.

Obě malé strany odmítají i to, aby orientační cenu zdravotních výkonů určoval státní úřad. Stanovit by je měly v tzv. dohadovacím řízení zástupci lékařů a pojišťoven.

Lidovci i zelení se přitom odvolávají na příklady z Německa a Rakouska, kde mají lékařské komory rozhodující slovo při stanovení standardů pro zdravotní péči a významný vliv na jejich cenu.

Německá i rakouská komora ovšem plní pro tamní stát ve zdravotnictví důležité administrativní a kontrolní úkoly, Julínek naopak chce českou komoru svým zákonem od veřejné správy odříznout. Napříště by ztratila význam její potvrzení o tom, že lékaři mohou vykonávat své specializace, občané by napříště místo komoře adresovali své stížnosti na lékaře krajským úřadům.

Záruka pro pacienty

Poslední klíčovou připomínkou malých stran je požadavek, aby byly standardy a orientační ceny právně závazné.

Zatímco Julínek navrhuje, aby předpisy o zdravotní péči publikoval jen věstník ministerstva, lidovci to vidí jinak: "Od standardů budou odvozena práva pacientů i povinnosti zdravotnických pracovníků, proto je odpovídající formou nařízení vlády, nebo ministerská vyhláška," píší ve svých připomínkách.

Pokud by se standardy publikovaly jen ve věstníku, nemusel by je nikdo dodržovat.

Trójané mají obavy

Obě malé strany mají i obecné obavy, že zákon o zdravotních službách a další dva menší zákony mohou být "trojským koněm", který otevře prostor k tomu, aby Julínek přece jen dokončil své původní úmysly a omezil svobodnou volbu lékaře, privatizoval pojišťovny, případně převedl fakultní nemocnice na akciové společnosti.

Jako příklad uvádějí paragraf 27, podle kterého má občan právo "zvolit si poskytovatele, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak".

Experti malých stran doporučují vyškrtnout slova "nebo jiné právní předpisy", aby nebylo možné jiným zákonem či ministerským nařízením prosadit řízenou péči.

Odklad je skoro jistý

Pokud Julínek najde kompromis s koaličními stranami a přesvědčí i ostatní ministry, mohou tři zdravotnické zákony zamířit do vlády už v září. Přesto je prakticky vyloučeno, aby začaly platit už v lednu.

Julínkovým normám se musí přizpůsobit klíčový zákon o zdravotním pojištění z roku 1997. Existuje už první verze novely, která by ho sladila s reformními zákony, v této chvíli však není jasné ani to, jestli ji Julínek opravdu navrhne.

"Kdyby nevznikla, tak budou spory ve výkladech jednotlivých paragrafů starého zákona o pojištění a nových Julínkových zákonů. Pokud se ale novela navrhne, těžko udržet pod kontrolou sněmovnu, aby zákon nezměnila naprosto neočekávaným způsobem," popisuje současnou debatu na ministerstvu jeden z jejích účastníků.

 

Právě se děje

Další zprávy