Mimořádná zpráva

Češi jsou roztrpčeni z poplatků a čekání u lékaře

ph
6. 8. 2008 7:50
Podle průzkumu nespokojenost se zdravotnictvím stoupla
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čeští zdravotníci dostali podle průzkumu agentury GfK za svou práci trojku. Ještě před rokem to bylo dvě mínus.

Důvod větší nespokojenosti tisícovky dotázaných občanů je jasný. Ve zdravotnictví se nic nezměnilo, jen se začalo platit.

Češi hodnotili zdravotnické služby prakticky do detailu stejně jako loni či předloni.

Ve školním známkování dostávají pravidelně dvojku časová i místní dostupnost zdravotní péče, kvalita léčby i chování personálu. Trojkou se hodnotí objednací lhůty a také čekání před ordinací.

Přesto se celková spokojenost se stavem zdravotnictví zhoršila. "Pravděpodobně to je způsobeno probíhající reformou a s tím související medializací některých problémů," píší výzkumníci.

Méně pacientů, ale čekárny jsou stále plné

Z výzkumu vyplývá i to, proč konkrétně se Češi rozzlobili. Proti jaru 2007, kdy doktora navštívili tři ze čtyř dotázaných, letos to byly jen dvě třetiny. Tím se potvrzuje dopad poplatků, který zaznamenaly už zdravotní pojišťovny.

GfK však navíc upozorňuje na paradox, že přes nižší počet pacientů jsou čekárny stejně plné a také na speciální vyšetření a operace se čeká spíše déle, než před zavedením poplatků.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy