Exkluzivně: Dluhy nemocnic zase narostly. O stamiliony

Petr Holub
6. 8. 2008 10:05
Máme zatím nezvěřejněné údaje o loňském hospodaření
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - I když loni začaly zdravotní pojišťovny platit v termínech a i když některé kraje své nemocnice oddlužily, přesto dluhy zdravotnických zařízení začaly opět růst.

O vzrůstajících dluzích svědčí dosud nepublikované údaje institutu ÚZIS, který patří ministerstvu zdravotnictví. Nemocnice podle nich přiznaly, že se dluhy (závazky po lhůtě splatnosti) zvýšily o 274 milionů korun a opět překročily částku čtyři miliardy.

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte:
Grafika - Jak se zadlužily nemocnice v roce 2007

To je podle expertů jasný důkaz vážných problémů. Kdo nesplácí dluhy, ten musí počítat s vysokým penále či smluvními pokutami.

Také jiná data potvrzují, že stav je skutečně vážný. Ještě v roce 2006 ukazovala účetní bilance, že závazky překročily pohledávky o 1,4 miliardy, loni to už bylo o 4 miliardy.

Nemusí to nutně znamenat, že se bilance loni zhoršila o víc než dvě a půl miliardy. Například některé závazky mohou být kryty rozpočtem státu či krajů.

Pouze tři kraje bez problémů

ÚZIS nezveřejňuje údaje o konkrétních nemocnicích, publikuje však výsledky jednotlivých krajů. Ty jsou aktuální právě před krajskými volbami, protože ukazují, který z hejtmanů umí dobře hospodařit s velkými zdravotnickými podniky.

Kraje převzaly okresní nemocnice v roce 2003 a voliči mohou po pěti letech zjistit, že bezpečně si s nimi vědí rady jen v Plzeňském, Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Dluhy jejich nemocnic jsou dlouhodobě nejnižší a loni se ještě snížily.

Nejhorší Pardubice a Karlovy Vary

Kontrolu nad hospodařením krajských nemocnic naopak ztratili už před lety na Pardubicku. Spolu s nimi se však v minulém roce dramaticky propadly nemocnice na Vysočině, Zlínsku a Ústecku, kde se dluhy zvýšily o 50 milionů.

Nejhůře loni skončil nemocniční holding Karlovarského kraje, který byl ještě roku 2006 v černých číslech. Loni se však podle krajské mluvčí Andrey Bockové zadlužil 150 miliony, a proto také své výsledky ministerstvu zdravotnictví raději ani neposlal. Letos Karlovarští plánují ztrátu 80 milionů.

Oddlužení v Liberci, Olomouci a na Vinohradech

Mírně se situace zhoršila ve středních Čechách a Královéhradeckém kraji. Do stejné kategorie patří jižní Morava. Tam sice dluhů přibylo, jdou ale na účet státní nemocnice U svaté Anny v Brně.

Své katastrofální zdravotnické účty loni zlepšil Liberecký kraj, který snížil dluhy o 150 milionů. Ředitel liberecké nemocnice Ludvík Nečesaný to pro Mf Dnes vysvětloval změnami po loňském převodu krajských ústavů na akciovou společnost.

"Nemocnice obrátila vývoj svého hospodaření díky úsporám nákladů a omezení investic, pacientů se to přitom nedotklo," poznamenal ředitel. Samotné dluhy však klesly díky tomu, že kraj před převodem na akciovku nemocnici oddlužil. Převzal od ní závazek splatit dluh za stavbu jídelny právě ve výši 150 milionů.

Podobně se dluhy při převodu nemocnic na akciové společnosti snižovaly na Olomoucku, kde kraj uhradil investice za 60 milionů. Ze státních nemocnic měly nejvyšší ztrátu Fakultní nemocnice Olomouc (250 milionů) a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (200 milionů, stát ovšem 80 milionů uhradil).

Pojišťovny šetří

Finanční propad celého sektoru nemocnic vysvětlují znalci nejen selháním radních v některých krajích či jednotlivých manažerů nominovaných ministerstvem zdravotnictví.

"Důvodem je, že se loni platby pojišťoven zvyšovaly pomaleji, než rostla inflace," říká expert Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Zatímco pojišťovny zvýšily platby nemocnicím o tři procenta, inflace dosáhla čtyř procent.

Letos je úhradová vyhláška ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) ještě tvrdší. Oproti očekávaným 6,5 procentům inflace vyplatí pojišťovny nemocnicím jen o 4 procenta navíc. Na propadu příjmů nic nezmění ani půl miliardy korun, které nemocnice za rok vyberou na poplatcích od pacientů.

Nemocnice omezí služby

Nemocnice mají v této chvíli dvě možnosti. Buď se ještě víc zadlužit, anebo omezit péči. I když budou léčit o něco méně než loni, pojišťovny jim paušál nesníží.

Tato situace je z pohledu nemocnic nezvyklá, protože v posledních patnácti letech pojišťovny vždy zvyšovaly své platby rychleji, než rostla inflace.

Srovnatelné je pouze období v roce 2002, kdy ministr Bohumil Fišer (ČSSD) nařídil zvýšit platy zdravotnického personálu o tolik, že lékaři rovněž museli své služby pacientům přechodně omezit.

 

Jak se zadlužily nemocnice v roce 2007
Kraj Dluhy/obrat
(v procentech)
Nárůst dluhů
(v milionech Kč)
Dluhy celkem
(v milionech Kč)
Jihočeský 0,1 -16 45
Plzeňský a Karlovarský 0,1 -5 59
Moravskoslezský 2,0 -38 234
Praha 2,5 +7 734
Královéhradecký 3,0 +24 187
Liberecký 3,7 -153 128
Jihomoravský 4,4 +58 611
Olomoucký 4,5 -19 284
Ústecký 4,5 +56 239
Středočeský 5,6 +13 358
Vysočina 7,9 +70 260
Zlínský 8,3 +85 296
Pardubický 17,5 +90 561
Celkem 4,2 +274 4052

Zdroj: ÚZIS, výpočet Aktuálně.cz
Poznámka: Záporné číslo ve sloupci nárůst dluhů znamená jejich pokles. Obratem se rozumí roční náklady nemocnic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

V Praze 2 přibylo na chodnících 13 Kamenů zmizelých za oběti holokaustu

V Praze 2 v úterý přibylo na chodnících 13 nových Kamenů zmizelých čili Stolpersteinů. Jsou umístěny na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží a v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky. Kameny připomínají oběti holokaustu a nacistického režimu, kteří se do svých domovů po deportaci už nevrátili. Oznámila to mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá kostka je připomínkou konkrétního lidského osudu. "Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na 'dvojce' rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů," uvedla starostka Jana Černochová (ODS).

Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig. První kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Záhy se projekt rozšířil do celého světa. V dlažbě chodníků českých měst jsou od roku 2008. V Praze na Josefově tehdy bylo umístěno prvních deset Kamenů zmizelých. Nyní je jich v metropoli přes 300.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Sicílii zasáhla silná bouře, nejméně dva lidé zemřeli

Sicílii v úterý zasáhla silná bouře, která způsobila záplavy v okolí Katánie. Ve městě samotném ulicemi teče voda. Podle místních záchranářů přišli o život nejméně dva lidé, napsala agentura Reuters.

Dobrovolníci z organizace Misericordia, kteří pomáhají policii a hasičům, uvedli, že pod autem ve městě Gravina severně od Katánie objevili tělo muže, které tam zřejmě přinesl proud. Policie případ potvrdila. V pondělí přišel o život 67letý muž, jehož auto zasáhly přívaly vody a bláta. Jeho manželka se stále pohřešuje.

V centru Katánie byly přerušeny dodávky elektrické energie a voda zaplavila obchody. Starosta města Salvo Pogliese obyvatele na facebooku vyzval, aby neopouštěli domovy, pokud to není nutné. Voda se dostala také na jedno oddělení místní nemocnice. Mluvčí hasičů uvedl, že situace je kritická a nic nenasvědčuje tomu, že by se zlepšovala.

Podle meteorologů Sicílii a Kalábrii zasáhl medikán, tedy výrazná tlaková níže vznikající nad Středomořím. Teplota moře je osm stupňů nad průměrem pro toto roční období. Nepřízeň počasí má vrcholit ve čtvrtek nebo v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy