Mimořádná zpráva

Ústecký kraj přijde o výdělečné části nemocnic

Petr Holub
4. 8. 2008 19:00
Krajský holding je pronajme německé firmě Synlab

Ústí nad Labem - Akciová společnost Krajská zdravotní a.s., plně vlastněná Ústeckým krajem, chce přivést severočeské zdravotnictví do červených čísel.

Od prvního října pronajme laboratoře, které jsou nejvýnosnější ze všech, oddělení krajského zdravotnického holdingu.

Pronájem laboratoří v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově by trval do konce roku 2023 a Krajská zdravotní by za ně ročně dostávala 30 milionů korun. Za první polovinu letošního roku přitom vykázaly stomilionový zisk.

Aktuálně.cz tuto informaci získalo společně s Deníkem.cz.

Nová laboratoř je dnes ještě prázdná.
Nová laboratoř je dnes ještě prázdná. | Foto: Josef Tuček

Bez soutěže

Vedení pěti nemocnic se o pronájmu poprvé dozvědělo v pátek od ředitele holdingu Krajská zdravotní Edvarda Reicherta a člena představenstva Tomáše Indry.

Pronajmout by se měly laboratoře na biochemická, genetická, makrobiologická a hematologická vyšetření. Právě za tato vyšetření platí zdravotní pojišťovny nejvíc, v některých případech dokonce víc než v nejbohatších evropských zemích.

Manažeři Krajské zdravotní přitom nevypsali na pronájem výběrové řízení, ale přímo sepsali smlouvu pro chomutovskou firmu Klinické laboratoře. Ta patří pražské společnosti Synlab.cz, která je dcerou německého Synlabu.

Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy by podpisem této smlouvy kraj porušil zákon o veřejných zakázkách. "Pokud je poskytování zdravotní péče uspokojováním potřeb veřejného zájmu, pak by podle něho měla postupovat i krajská akciová společnost," říká expert.

Velký zájem voličů na ústeckém sídlišti Severní terasa
Velký zájem voličů na ústeckém sídlišti Severní terasa | Foto: Ludvík Hradilek

Ještě do voleb?

Páteční schůzku potvrdil i tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra: "Šlo o prezentaci pro odborníky a pro náměstky našich nemocnic. Popisovala, jak daleko je hledání strategického partnera v oblastech, které nejsou pro provoz nemocnic nezbytné. Patří sem i laboratorní konglomerát," řekl mluvčí.

Podle Vondry se však nemluvilo o pronájmu laboratoří společnosti Synlab ani o tom, že smlouva o pronájmu začne platit v říjnu, tedy ještě před krajskými volbami.

Aktuálně.cz však má díky spolupráci s Deníkem.cz k dispozici čtyřicetistránkovou smlouvu o pronájmu laboratoří Synlabu i o tom, že má platit od října 2008.

Členem představenstva Krajské zdravotní a.s. je za Ústecký kraj náměstek Petr Fiala (ODS). "Představenstvo o tom, co popisujete, nerozhodovalo," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz, jestli s pronájmem souhlasí.

Foto: Ludvík Hradilek

Země, které se nebrání

Pronájem laboratoří v nemocnicích se v odborných kruzích nazývá "slízávání smetany". Laboratorní vyšetření totiž patří k nejvýnosnějším zdravotnickým odvětvím ve všech zemích. Ve většině států západní Evropy je proto zakázáno zákonem, aby se zisková oddělení nemocnic prodávala či pronajímala. Naopak mají sloužit k hrazení ztrát, které nemocnice nasbírá v méně lukrativních oborech.

Společnost Synlab se podle svých internetových stránek proto zaměřuje na východní Evropu a Asii, kde zákony ani politici výprodeji nejvýnosnějších oddělení nebrání.

Proto nemá německá firma pobočku v žádné ze "starých" členských zemích EU s výjimkou Španělska. Naopak v nových členských státech expandovala všude s výjimkou Pobaltí. Snaží se prosadit také na Ukrajině, v Turecku a Íránu.

Také Česká republika "slízávání smetany" nebrání. Doplatila na něj například jedna z nejvíc zadlužených krajských nemocnic v Pardubicích, která už dříve prodala svá nejvýnosnější oddělení.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliard korun, o 4,4 procent více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy