Změní se ceny všech léků, ušetřit se mají miliardy

Petr Holub
1. 7. 2008 19:00
Změna však může zhoršit přístup k novým lékům
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Velkým třeskem se bude řešit požadavek Evropské unie, jak transparentně stanovit maximální ceny za léky.

Nové ceny pro víc než čtyři tisíce přípravků stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv za 75 dní. Z toho je přitom třicet dní určeno na odvolání farmaceutických firem.

Podle prvního náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra se to stihne: "Bude to automatický matematický proces a navíc každé rozhodnutí půjde okamžitě zkontrolovat," vysvětlil náměstek.

Už desátá země v Evropě

Nový systém opatrně kritizují farmaceutické firmy. Varují, že pokud budou ceny a spolu s nimi úhrady pojišťoven příliš nízké, stáhnou své léky z českého trhu.

Experti naopak postup úředníků vítají.

"Je pozitivní, že se do toho pustili. Pokud to vyjde, ušetří peníze pacientům i pojišťovnám," míní Jindřich Gráf, který je expertem České lékařské komory.

Souhlasí s ním i ředitel poradenské firmy Infopharm Josef Suchopár. "Nový systém má vady na kráse, ale nedá se srovnat s tím, co tady bylo dosud," říká. Upozorňuje, že Česká republika je už desátou zemí Evropské unie, která zavádí stejný model.

Co skrýval batoh

Dosavadní model musela česká vláda nahradit na žádost Evropské komise i Ústavního soudu.

Ceny léků podle Julínka
Autor fotografie: Jaroslav Jiřička

Ceny léků podle Julínka

Maximální cena Určuje nejvyšší cenu, se kterou může výrobce vstoupit na český trh. Stanoví ji Státní ústav pro kontrolu léčiv jako průměr z cen v osmi vybraných zemích EU. Farmaceutické firmy varují, že při nízké maximální ceně stáhnou své léky z českého trhu. Cena na českém trhu Skládá se z ceny výrobce (nesmí překročit maximální cenu), státem určené obchodní přirážky a z daně z přidané hodnoty. Ceny výrobce dosahují dvou třetin částky, za kterou se lék prodává. Maximální úhrada pojišťovny Určuje částku, kterou smí pojišťovny za lék nejvíc zaplatit. Stanoví ji Státní ústav pro kontrolu léčiv podle nejnižší úhrady ze všech zemí EU. Farmaceutické firmy varují, že pokud se budou úhrady pojišťoven příliš snižovat, budou pacienti o hodně víc doplácet. Státní ústav však zatím zahájil pouze řízení, které by mělo snížit úhrady za léky proti vysokému tlaku. Co doplácí pacient Vždy zaplatí třicet korun za položku na receptu. Doplácí případný rozdíl mezi regulovanou cenou a úhradou pojišťovny.

O maximálních cenách léků rozhodoval ministr financí, jeho kolega z resortu zdravotnictví stanovil, jakou nejvyšší úhradu mají za léky platit pojišťovny.

Proti jejich rozhodnutí nebylo odvolání, i když někteří ministři měnili ceny a úhrady nevysvětlitelným způsobem.

Nový model byl součástí Topolánkova reformního batohu a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ho začal zavádět počátkem roku.
Úhrady pojišťoven a maximální ceny tedy od ledna určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve standardním správním řízení.

Jak ušetří pacient

Ředitel ústavu Martin Beneš chce najednou určit ceny všem 4109 lékům s regulovanými cenami. "Rozhodneme na přelomu září a října. U osmdesáti procent léků se ceny sníží, u patnácti procent se zvýší," předpokládá ředitel.

Dosud se ceny určovaly podle výrobních nákladů, nový model stanoví cenu jako průměr cen v osmi zemích Evropské unie (v Estonsku, Francii, Itálii, Litvě, Maďarsku, Portugalsku, Řecku a Španělsku). Výpočet jde použít, pokud se stejný lék prodává aspoň ve třech z nich.

Beneš očekává, že se díky nižším cenám sníží úhrady pojišťoven až o miliardu korun ročně. Ještě víc by měli ušetřit pacienti.

Dnes se do pětitisícového limitu počítají pouze doplatky za ty léky, za které pojišťovna hradí aspoň 30 procent ceny. Když se ceny sníží, pojišťovna bude platit přes třicet procent u mnoha přípravků, u kterých dosud platila menší podíl.

Na poslední chvíli

Pochybnosti vznikají pouze u termínů. Ústav totiž od začátku roku ještě žádné ceny neměnil a správní řízení pro změnu cen vyhlásil až 27. června. To je tři dny před posledním termínem, který předepisuje zákon.

Jindřich Gráf upozorňuje, že úředníci přes hořící termín udělali ještě víc, než mjuseli. I když to zákon nenařizuje, vyhlásili správní řízení i pro ty léky, kde se ceny snižovat nemusí.

"Je možné, že nemají předem spočítáno, kde se ceny zvýší a kde sníží," říká Gráf. Pokud by úředníci neměli k dispozici ani předběžné výpočty, nemohou podle něho nové ceny stihnout.

Více úřadům věří Josef Suchopár: "Zabývají se novými cenami už od března, tak něco musejí mít připravené," tvrdí expert.

Podle Suchopára se při správním řízení pouze vypořádají námitky firem. Výrobci mohou například požadovat, aby se u některého léku ze srovnání vyškrtla jedna z osmi zemí. Jako argument lze použít, že je tam sice lék registrován, jenže se neprodává a cena tedy o ničem nevypovídá.

I kdyby úředníci nestihli úplně všechno, nepůjde o fatální selhání. Podle zákona začne platit vyšší cena navrhovaná farmaceutickou firmou a změnit se může později.

 

Právě se děje

Další zprávy