Zdravotnictví se změní v roce 2010. Spíše ale později

Petr Holub
19. 6. 2008 14:45
Julínek stopnul své konfliktní návrhy
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek - ilustrační snímek
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek - ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr Tomáš Julínek odložil hlavní reformní zákony na neurčito. Nebude se už snažit, aby platily od ledna 2009.
Neexistuje tedy termín, kdy by se měla rozjet zásadní reforma, kterou Julínek sliboval.

"Co bude dál, to záleží na průchodnosti v parlamentu, na existenci reformní vlády a na diskusi s odborníky," vysvětlil další vyhlídky svého plánu ministr.

Ceny 2009 jako letos

Hlavní reformní zákony, podle kterých se měly privatizovat zdravotní pojišťovny a zavést jejich konkurence, se tak nezačnou diskutovat na vládní úrovni dříve, než po říjnových volbách do krajů.

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Topolánek zastavil Julínka: Změna nemocnic nebude

Teoreticky se stihnou schválit do června 2009, zdravotnictví však podle nich může fungovat až od roku 2010. Tedy v termínu, kdy má být v plném proudu kampaň pro volby do sněmovny. S největší pravděpodobností tak povinnost reformovat přejde na příští vládu.

"Reforma je moderní, evropská, oceňuje ji OECD a Světová banka. Nadále za ní stojím. Také svůj slib předložit zákony v paragrafovém znění do prázdnin jsem splnil," bilancoval Julínek svou dosavadní snahu.

Minimálně roční odklad nejlépe potvrzuje fakt, že pojišťovny budou s lékaři a nemocnicemi domlouvat ceny péče na příští rok jako dosud, v tzv. dohadovacím řízení. Za zdravotníky přitom vystupují profesní sdružení, která domlouvají pro všechny své členy stejné podmínky. "Dohadovací řízení už běží," potvrdil Julínek.

Muži mohou darovat krev maximálně pětkrát za rok, ženy o jeden odběr méně. Podle zákoníku práce je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši.
Muži mohou darovat krev maximálně pětkrát za rok, ženy o jeden odběr méně. Podle zákoníku práce je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Julínek: Nebudu privatizovat žádnou státní nemocnici

Tři zákony do ledna

Julínek se přesto může do dějin zapsat jako aktivní ministr, pokud prosadí tři zákony, které jsou méně sporné: o zdravotních službách, o speciálních zdravotních službách a o záchranné službě. "Tady zůstává termín 1.1.2009," potvrdil ministr, i když zároveň připustil, že opět bude záležet na situaci ve sněmovně.

Tři zákony odešle počátkem příštího týdne do připomínkového řízení na vládě. Pokud všechno půjde rychle, mohou dorazit v září do sněmovny a fungovat od ledna.

Podle Julínkova náměstka Pavla Hroboně nemusí čekat na zbytek reformního balíku: "Upraví se tím vztahy mezi lékařem a pacientem, pak se teprve určí, co bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění," vysvětlil Hroboň.

Jistota pro pacienty

Bezpečnější prostředí pro pacienty je podle Julínkovy náměstkyně Markéty Hellerové hlavním cílem všech tří zákonů. Namísto zvykového práva, podle kterého se dnes zdravotníci a pacienti řídí, bude jasně stanoveno, na co mají lidé v nemocnicích a ordinacích nárok.

Podle zákona budou mít k dispozici nejen nejlepší dostupnou zdravotní péči, ale také možnost požádat jiného lékaře o druhý názor, jak léčit konkrétní nemoc. Pacient bude mít ze zákona nárok na veškeré informace o svém zdravotním stavu a bude si moci připlatit za lepší péči.

Zákon pomůže také lékařům, kteří budou smět požádat o povolení k samostatnému výkonu zdravotnické praxe. Tím získají možnost léčit v libovolném zdravotnickém zařízení a přesouvat se za pacientem. Ambulantní lékaři budou smět odkazovat své praxe.

"Dosud se všechno řídilo podle zákona o péči o zdraví lidu, kterých pocházel ze šedesátých let," zdůrazňuje význam modernizace náměstkyně Hellerová.

Pochybnosti lékařské komory

Kvalitu zákonů o zdravotních službách připouštějí také Julínkovi kritici z České lékařské komory i z Asociace českých a moravských nemocnic.

"Nemůžeme však hodnotit definitivní verzi, protože ji nemáme," podotýká mluvčí komory Michal Sojka.

V pracovních verzích, které byly dosud k dispozici, jsou podle Sojky některé sporné paragrafy. Zákon o zdravotních službách například úplně ignoruje roli lékařské komory. Za kvalitu péče mají napříště ručit pojišťovny a krajské úřady, občan si namísto na komoře může stěžovat u správního soudu.

Zákon také připouští, že standardy kvality nebude určovat právní předpis, ale pouze metodický pokyn ministra. Pacienti tak nebudou mít jasně zaručeno, jaká je nejlepší dostupná péče. To ovšem nemají ani dnes.

Lékaři se také obávají, že zákon zruší dosavadní dohadovací řízení a že je přinutí, aby každý vyjednával s mocnými pojišťovnami sám za sebe.

Pochybnosti může Julínek rozptýlit už počátkem příštího týdne, kdy slíbil publikovat definitivní verze všech tří zákonů .

Julínek: čelíme lživým zprávám

Julínek ve svém výkladu o dalším osudu reformy vysvětlil, že práci komplikovala atmosféra ve společnosti.

"Čelíme osobním útokům a lživým zprávám. I odborníci věří fámám o zákonech, které neviděli v definitivní podobě a o kterých jen četli v médiích. Čím větší pitomost, tím více se tomu věří," postěžoval si.

Nepřímo tak kritizoval Aktuálně.cz, které jako první publikovalo pracovní verze reformních zákonů. Ministr nevysvětlil, v čem byly zprávy internetového deníku nepřesné a čím se lišily od jeho skutečných záměrů. 

Foto: VZP
Čtěte více:
Julínkův plán na privatizaci pojišťoven: Vyvlastnit
 

Právě se děje

Další zprávy