Praha - "Omezit se na vytváření vlastního majetku je bezvadný recept. My ale neseme odpovědnost za neaktivní, neprůbojné, nemocné, staré," oznámil na veřejné diskusi v Jihlavě předseda ODS Mirek Topolánek.
Sociální stát se podle něho v posledních letech úplně vyprázdnil a nemá dost peněz, aby dál fungoval. Proto je třeba najít nový obsah a vytvořit moderní sociální systém.
Tento úkol mohou z českých stran splnit pouze občanští demokraté. Svůj návrh předloží ve volbách.
ODS tak chce vyhrát nad sociálními demokraty stejným způsobem, jako se to v září podařilo německé CDU: přesvědčit občany, že za sociální bezpečí lépe ručí konzervativní strana.
Nová pracovní místa
Nezbytnost změn dokumentoval sociální expert ODS Petr Nečas na rostoucí nezaměstnanosti v časech krize. Nedá se s ní podle něho bojovat, dokud budou platit dosavadní pravidla na přijímání a propouštění pracovníků.
"Znám firmy, které se už vypořádaly s krizí. Bojí se ale přijímat nové lidi, protože se obávají, že je někdy budou muset propustit. To je však příliš nákladné," připomíná Nečas paragrafy pracovního zákoníku, podle kterých jsou podniky povinny vyplatit pětiměsíční mzdu těm, které propustí.
"Potřebu pracovních sil pak řeší přesčasy nebo přijímáním pracovníků přes agentury," popsal současnou strategii firem bývalý ministr práce a sociálních věcí.
Podle Nečase je třeba snížit náklady na propouštění, to však neznamená, že se zároveň sníží ochrana pracovníků. "Během krize zákoník práce nikoho před propouštěním nezachránil, jen se to podražilo zaměstnavatelům," upozorňuje. Dnes pracovní předpisy pouze brání tomu, aby lidé nějakou práci našli.
Přesné návrhy na změnu zákoníku práce předloží ODS až počátkem dubna ve volebním programu. Podle Nečase se pětiměsíční odstupné propuštěným nemusí zásadně měnit. Část z něho ale třeba může doplácet stát.
Česko by také mohlo převzít praxi ostatních evropských zemí, kde se náhrady propuštěným zvyšují podle odpracovaných let.
Stát má podporovat rodiny
Občanští demokraté chtějí zasáhnout i do rodinné politiky. "Rodiny s dětmi jsou ve společnosti příjmově znevýhodněny. Stát má podporovat rodiny, aby jim to kompenzoval," vysvětluje hlavní princip ODS sociální expert Vojtěch Belling.
Odvolává se na Paula Kirchhofa z německé CDU, který patří ke klasikům konzervativní rodinné politiky. Doporučuje, aby stát rodiny s dětmi podporoval především finančními částkami, namísto aby nabízel služby typu školek nebo jeslí, jak bývá zvykem ve Skandinávii nebo Francii.
Nečas Bellingův návrh upřesnil s tím, že občanští demokraté chtějí rovněž podporovat síť pečovatelských služeb, které však nemá organizovat stát. Budou je nabízet jednotliví živnostníci, veřejně prospěšné společnosti, anebo města.
Občanští demokraté nepochybují o tom, že rodiče budou státní podporu využívat právě k tomu, aby zajistili dětem kvalitní péči. Slevami na pojistném totiž podpoří pracovní místa se zkrácenými úvazky. Ženy tak dostanou příležitost vydělat víc peněz, než zaplatí za hlídání, když budou v práci.
"Česko vyplácí rodičovské příspěvky čtyři roky a to je nejdéle v Evropě. Nejsme tak bohatí, abychom si to mohli dovolit," zdůvodnil nutnost změny Nečas.
Dobré penze
Občanští demokraté pozvali na jihlavskou diskusi penzijní experty Vladimíra Bezděka a Jiřího Rusnoka. Tím dokumentovali svůj zájem napsat do volebního programu penzijní reformu.
"Průběžně placený důchodový systém má výhodu, že nemůže zkrachovat. Nejsou v něm totiž žádné peníze a stát pouze rozděluje, co každý měsíc vybere," vysvětlil občanským demokratům Rusnok.
S Nečasem se shodli na tom, že systém může fungovat dalších čtyřicet let, reálná hodnota důchodů se však ze současných 52 procent čisté mzdy sníží na čtvrtinu. "Se současnými důchody ve výši deset tisíc korun se dá žít, s pěti tisíci to je sotva na přežití," upozornil Rusnok.
Proto chce ODS už příštím volebním období nabídnout voličům pod třicet pět let nové možnosti, jak se zajistit na stáří. Konkrétní nabídky, jak bude stát podporovat soukromé spoření na důchod, budou zveřejněny ve volebním programu.