Česko, rok 2020: Jak se nám bude žít podle ODS a ČSSD

Petr Holub
25. 11. 2009 10:30
Zazněly první výstřely před jarními volbami. Co říkají vize velkých stran?
Topolánek má plány. Komunisté budou proti.
Topolánek má plány. Komunisté budou proti. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Půl roku před volbami oznámily dvě nejsilnější politické strany v zemi voličům, jak bude vypadat život v zemi za deset až patnáct let.

Podle sociálních demokratů a jejich Vize 2025 může být stát sebevědomým podnikatelem, jehož úspěšné projekty přinesou prospěch všem obyvatelům.

Občanští demokraté reagují Vizí 2020: Stát má být silný, ale jen v oblastech, které mu přísluší. Do záležitostí občanů a ekonomiky se nemá plést.

Oba dokumenty jsou pracovní, politici a experti o nich ještě budou diskutovat a konkrétní sliby hlavních stran se do voleb v mnohém změní.

Přesto jsou mantinely pro nadcházející volební boj stanoveny. Volby by se měly konat do konce května příštího roku.

S Evropou a bez ní

Cíl obou stran je stejný. Česko se dostane na úroveň vyspělých zemí Evropské unie.

V této vizi jdou sociální demokraté dál a upřesňují, že za patnáct let zdejší ekonomika vyroste o 45 procent, zahraniční investice každoročně přesáhnou 11 miliard dolarů, mzdy vyrostou na trojnásobek počítáno v eurech.

ODS se omezuje na slib nižších daní pro firmy i zaměstnance, ovšem bez jakéhokoli termínu, a na omezení státní regulace.

Občanští demokraté naopak věnují větší prostor zahraniční politice, kde se vymezují nejen proti Rusku, ale také proti Evropské unii, která by chtěla Česku zvýšit daně a přivést přistěhovalce. V tom ČSSD oponuje a žádá co největší integraci Evropy včetně společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Ovšem ani sociální demokraté si nepřejí zásahy unie do českého sociálního systému. Pokud bude nutné například kvůli vyšším penzím zvýšit rozpočtový schodek, jsou ochotni odložit přijetí eura. ODS euro v programu ani nezmiňuje.

Se spoluúčastí a bez ní

Tříprocentní hospodářský růst umožní udržet podle ČSSD sociální systém na dosavadní úrovni i v příštích patnácti letech. I když obyvatelstvo stárne, tak bude dost peněz na důchody. V nejhorším případě se zvýší pojistné, v příštích patnácti letech až o tři procenta.

Zdravotnictví má podle sociálních demokratů dostatečné rezervy, aby fungovalo bez finančních injekcí na světové úrovni a přitom o polovinu zvýšilo platy doktorů a sester.

"Politika musí být realistická, praktická a střízlivá," tvrdí ve svém programu ODS a v sociální sféře to dokazuje. Peníze na penze ani zdravotnictví nebudou v příštích letech stačit. Další rozvoj veřejných služeb proto zajistí pouze spoluúčast občanů, u penzí i zdravotnictví ovšem jen formou dobrovolného připojištění.

Ráznější kroky plánují občanští demokraté na univerzitách, kde oznamují zavedení školného, které přinese nejen nutné peníze, ale donutí školy nabízet kvalitní výuku. Sociální demokraté jsou s kvalitou školství spokojeni, chtějí pouze vypsat motivační stipendia pro všechny, kdo nastoupí na technické univerzity, střední školy i učiliště.

Foto: Naďa Straková
Jak to vidí Václav Havel ČTĚTE ZDE

Finiš na dálnicích

Sociální demokraté sázejí na ekonomickou roli státu, občanští demokraté oponují. "Stát sám o sobě hodnoty nevytváří," tvrdí ve svém programu.

Přesto se konkrétní kroky v ekonomické oblasti u obou velkých stran podobají. ODS i ČSSD několikrát deklarují svou podporu jaderné ekonomice. Podle sociálních demokratů nás stamiliardové investice do nových jaderných reaktorů vytáhnou ze současných ekonomických potíží. Překonání krize tak Češi zaplatí vyššími cenami elektřiny.

Pro občanské demokraty je stavba reaktorů hlavním opatřením na ochranu životního prostředí a chtějí v Evropské unii prosadit nižší daně pro výrobu elektřiny z jádra.

Strany se shodnou i na mohutných investicích do dálnic. Chtějí dokončit síť českých dálnic a rychlostních silnic o délce 2000 kilometrů. V případě ODS to znamená dokončit ročně 100 kilometrů, ČSSD se spokojí se 70 kilometry.

Bude tedy nutné stavby výrazně urychlit, protože například letos byly dokončeny pouze tři úseky o délce 20 kilometrů a částečně dalších 16 kilometrů na dálnici D47.

Foto: Aktuálně.cz
Vize architekta Jana Bendy v blogu na Aktuálně.cz: Postavme v Praze Evropskou knihovnu

Utrácet hodně, nebo víc

Na programové stratégy teď čeká úkol, aby vypočetli, jak obě vize v příštích čtyřech letech financovat.

Sociální demokraté chtějí zvýšit výdaje na penze, zdravotnictví, technické školy, výzkum, dálnice, energetiku. Utracené peníze se vrátí z ekonomiky, která začne růst právě díky státním investicím. V případě nutnosti se zvýší pojistné a daně z příjmu.

ODS doporučuje nezvyšovat výdaje na penze, zdravotnictví ani na vysoké školy. Proto ani nezvýší daně. Víc chce ovšem utrácet v energetice, na dálnicích a ve výzkumných laboratořích.

Najít finanční model, podle kterého se mohou uskutečnit smělé vize pro příští desetiletí, bude zvlášť obtížné v období, kdy není jasné, v jaké kondici vyjde česká ekonomika z krize.

Debatu o dlouhodobých vizích přesto pokládá za užitečnou ekonom Lubomír Lízal z institutu CERGE-EI.

"Dnes nejsou jasné priority, co vlastně chceme z veřejné sféry financovat a kde je nastavena hranice mezi veřejným a soukromým sektorem. Chybí dlouhodobější vize, zda chceme dosáhnout vyrovnaných rozpočtů, zda chceme dříve či později dosáhnout penzijní reformy, zda chceme u veřejných služeb spoluúčast," připomíná.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy