Česko, rok 2020: Jak se nám bude žít podle ODS a ČSSD

Petr Holub
25. 11. 2009 10:30
Zazněly první výstřely před jarními volbami. Co říkají vize velkých stran?
Topolánek má plány. Komunisté budou proti.
Topolánek má plány. Komunisté budou proti. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Půl roku před volbami oznámily dvě nejsilnější politické strany v zemi voličům, jak bude vypadat život v zemi za deset až patnáct let.

Podle sociálních demokratů a jejich Vize 2025 může být stát sebevědomým podnikatelem, jehož úspěšné projekty přinesou prospěch všem obyvatelům.

Občanští demokraté reagují Vizí 2020: Stát má být silný, ale jen v oblastech, které mu přísluší. Do záležitostí občanů a ekonomiky se nemá plést.

Oba dokumenty jsou pracovní, politici a experti o nich ještě budou diskutovat a konkrétní sliby hlavních stran se do voleb v mnohém změní.

Přesto jsou mantinely pro nadcházející volební boj stanoveny. Volby by se měly konat do konce května příštího roku.

S Evropou a bez ní

Cíl obou stran je stejný. Česko se dostane na úroveň vyspělých zemí Evropské unie.

V této vizi jdou sociální demokraté dál a upřesňují, že za patnáct let zdejší ekonomika vyroste o 45 procent, zahraniční investice každoročně přesáhnou 11 miliard dolarů, mzdy vyrostou na trojnásobek počítáno v eurech.

ODS se omezuje na slib nižších daní pro firmy i zaměstnance, ovšem bez jakéhokoli termínu, a na omezení státní regulace.

Občanští demokraté naopak věnují větší prostor zahraniční politice, kde se vymezují nejen proti Rusku, ale také proti Evropské unii, která by chtěla Česku zvýšit daně a přivést přistěhovalce. V tom ČSSD oponuje a žádá co největší integraci Evropy včetně společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Ovšem ani sociální demokraté si nepřejí zásahy unie do českého sociálního systému. Pokud bude nutné například kvůli vyšším penzím zvýšit rozpočtový schodek, jsou ochotni odložit přijetí eura. ODS euro v programu ani nezmiňuje.

Se spoluúčastí a bez ní

Tříprocentní hospodářský růst umožní udržet podle ČSSD sociální systém na dosavadní úrovni i v příštích patnácti letech. I když obyvatelstvo stárne, tak bude dost peněz na důchody. V nejhorším případě se zvýší pojistné, v příštích patnácti letech až o tři procenta.

Zdravotnictví má podle sociálních demokratů dostatečné rezervy, aby fungovalo bez finančních injekcí na světové úrovni a přitom o polovinu zvýšilo platy doktorů a sester.

"Politika musí být realistická, praktická a střízlivá," tvrdí ve svém programu ODS a v sociální sféře to dokazuje. Peníze na penze ani zdravotnictví nebudou v příštích letech stačit. Další rozvoj veřejných služeb proto zajistí pouze spoluúčast občanů, u penzí i zdravotnictví ovšem jen formou dobrovolného připojištění.

Ráznější kroky plánují občanští demokraté na univerzitách, kde oznamují zavedení školného, které přinese nejen nutné peníze, ale donutí školy nabízet kvalitní výuku. Sociální demokraté jsou s kvalitou školství spokojeni, chtějí pouze vypsat motivační stipendia pro všechny, kdo nastoupí na technické univerzity, střední školy i učiliště.

Foto: Naďa Straková
Jak to vidí Václav Havel ČTĚTE ZDE

Finiš na dálnicích

Sociální demokraté sázejí na ekonomickou roli státu, občanští demokraté oponují. "Stát sám o sobě hodnoty nevytváří," tvrdí ve svém programu.

Přesto se konkrétní kroky v ekonomické oblasti u obou velkých stran podobají. ODS i ČSSD několikrát deklarují svou podporu jaderné ekonomice. Podle sociálních demokratů nás stamiliardové investice do nových jaderných reaktorů vytáhnou ze současných ekonomických potíží. Překonání krize tak Češi zaplatí vyššími cenami elektřiny.

Pro občanské demokraty je stavba reaktorů hlavním opatřením na ochranu životního prostředí a chtějí v Evropské unii prosadit nižší daně pro výrobu elektřiny z jádra.

Strany se shodnou i na mohutných investicích do dálnic. Chtějí dokončit síť českých dálnic a rychlostních silnic o délce 2000 kilometrů. V případě ODS to znamená dokončit ročně 100 kilometrů, ČSSD se spokojí se 70 kilometry.

Bude tedy nutné stavby výrazně urychlit, protože například letos byly dokončeny pouze tři úseky o délce 20 kilometrů a částečně dalších 16 kilometrů na dálnici D47.

Foto: Aktuálně.cz
Vize architekta Jana Bendy v blogu na Aktuálně.cz: Postavme v Praze Evropskou knihovnu

Utrácet hodně, nebo víc

Na programové stratégy teď čeká úkol, aby vypočetli, jak obě vize v příštích čtyřech letech financovat.

Sociální demokraté chtějí zvýšit výdaje na penze, zdravotnictví, technické školy, výzkum, dálnice, energetiku. Utracené peníze se vrátí z ekonomiky, která začne růst právě díky státním investicím. V případě nutnosti se zvýší pojistné a daně z příjmu.

ODS doporučuje nezvyšovat výdaje na penze, zdravotnictví ani na vysoké školy. Proto ani nezvýší daně. Víc chce ovšem utrácet v energetice, na dálnicích a ve výzkumných laboratořích.

Najít finanční model, podle kterého se mohou uskutečnit smělé vize pro příští desetiletí, bude zvlášť obtížné v období, kdy není jasné, v jaké kondici vyjde česká ekonomika z krize.

Debatu o dlouhodobých vizích přesto pokládá za užitečnou ekonom Lubomír Lízal z institutu CERGE-EI.

"Dnes nejsou jasné priority, co vlastně chceme z veřejné sféry financovat a kde je nastavena hranice mezi veřejným a soukromým sektorem. Chybí dlouhodobější vize, zda chceme dosáhnout vyrovnaných rozpočtů, zda chceme dříve či později dosáhnout penzijní reformy, zda chceme u veřejných služeb spoluúčast," připomíná.

 

Právě se děje

Další zprávy