Vize ODS: Nové myšlenky? Spíš dokončení rozdělané práce

Petr Holub
21. 11. 2009 22:40
Dvě ze čtyř kapitol sjezdového materiálu se soustředily na obranu již dosaženého
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Proměnit rozmařilou konzumní společnost na stát blahobytu, tak zní hlavní krédo předsedy ODS Mirka Topolánka. Popsal tím cíl, který by chtěla jeho strana dosáhnout, pokud povede Českou republiku v příštím desetiletí.

Cestu, jak cíle dosáhnout, popsal Topolánkův odborný tým v dokumentu Vize 2020, který má schválit probíhající stranický kongres v Praze-Vysočanech.

Proti Rusku, EU a silnému státu

Dvě ze čtyř kapitol sjezdového materiálu se soustředily na obranu již dosaženého.

První kapitola "Obrana svobody" stojí na slibu, že se omezí možnosti státu, aby zasahoval do soukromí občanů.

Druhá kapitola hledá cesty, jak ubránit svobodu v mezinárodním měřítku. ODS bude bránit Rusku, aby zvětšilo svůj vliv ve střední Evropě. Odmítne regulace Evropské unie včetně harmonizace daní a společné imigrační politiky. Příprava nového systému raketové obrany zabrání útokům Íránu a severní Koreje. Stavba plynovodu GAZELA z Německa zajistí přísun strategické suroviny.

Záchrana rozpočtu, penzí a zdravotnictví

Obranný charakter má i kapitola "Civilizační výzvy", která nabízí recept, jak zachránit státní rozpočet a zároveň zajistit dostatek financí pro stále se podražující penzijní a zdravotnický systém.

Vyrovnaný rozpočet zajistí speciální ústavní zákon, který se však přijme až v roce 2017. Připustí ovšem schodky v dobách krize.

Slušné penze zajistí dnešním čtyřicátníkům a mladším generacím jenom připojištění, které však ODS hodlá ponechat na jejich rozhodnutí. "Máme odvahu jim sdělit, že pokud se budou spoléhat pouze na státní průběžný systém, budou v penzi odsouzeni k životu v chudobě," napsali autoři Vize 2020.

Také zdravotní péči na světové úrovni zajistí v příštích letech pouze spoluúčast. Občané budou platit zákonné pojištění, které se může snížit těm, kdo víc vydělávají. ODS totiž chce převzít myšlenku německých pravicových stran, které chtějí, aby část pojistného tvořil pro každého občana stejně vysoký paušál.

Zároveň každý dostane možnost doplácet zdravotním pojišťovnám za nadstandardní služby. Nabízet připojištění však nebudou instituce, které zároveň nezajistí základní standard.

Dva tisíce kilometrů dálnic

Rozvoji se věnuje kapitola, která sází na znalostní ekonomiku. "Přeorientujeme se na vysoce inovativní činnosti s vysokou přidanou hodnotou. Na dobu montoven budeme jen s úsměvem vzpomínat. Jejich éra se totiž uzavře spolu s překonanou hospodářskou krizí," předpovídá program ODS.

Stát k tomu může přispět investicemi do vědeckých ústavů a daňovými slevami pro firmy, které budou zavádět nové technologie. Vize 2020 speciálně zmiňuje energeticky úsporné technologie včetně elektromobilů.

Boj s krizí a pozdější růst stát zajistí zvýšením státních investic. Konkrétně chce zdvojnásobit délku dálnic ze současného tisíce kilometrů a nezapomene ani na dostavbu železničních koridorů. Program slibuje podporu jaderné energetiky.

ODS se hlásí k vysokoškolské reformě, kterou připravuje ministerstvo školství. Mezi jeho součásti počítá školné. "Zvážíme rozsah a podobu spoluúčasti," stojí v programu.

Navázat na nejlepší období

Vize 2020 se většinou omezuje na dokončení agendy Topolánkovy vlády, která rovněž varovala před silným vlivem Ruska a Evropské unie, zvyšovala státní investice, přesouvala daňové zatížení na nepřímé daně a zvyšovala spoluúčast ve zdravotnictví.

Foto: Ludvík Hradilek

Význam koaliční vlády pod vedením ODS podtrhl sám Topolánek, když interpretoval dvacet let historie po pádu komunismu. Roky 2006-2009 nazval "obdobím bojů". Spolu s několika lety těsně po pádu komunistického režimu bylo nejlepší epizodou svobodné České republiky.

Zásluhu na tom měli především Topolánkovi ministři. "Byla to vláda, která plnila, co slíbila, která dokázala i v těžkých podmínkách připravit a prosadit návrhy zákonů ze svého programového prohlášení," připomněl Topolánek, podle kterého vláda dokázala za 27 měsíců maximum možného. "Přibrzdila hrozivé zadlužování. Začala boj s korupcí. Zlepšila právní a podnikatelské prostředí. Stabilizovala zdravotnictví a učinila veřejné finance odolnější vůči krizi," řekl předseda ODS.

Dlouhodobá vize za týden

Topolánkovu vizi s případnými úpravami schválí kongres v neděli. Materiál bude základem pro budoucí volební programy včetně programu pro jarní volby 2010.

S tím však nesouhlasí ani někteří členové vedení: "Není možné na kongresu schválit dlouhodobou vizi strany, když materiál dostanete v úterý před kongresem," prohlásil místopředseda Petr Gandalovič.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle Gandaloviče stojí za větší pozornost například odstavce o zdravotnictví: "Už proto, jaký osud měla naše zdravotní reforma v minulých letech," připomněl fiasko předchozího Julínkova pokusu. Gandalovič navrhl, ať se v důležitých oblastech připraví několik alternativ a teprve mezi nimi ať se rozhodne.

Do jarních voleb však už nebude příležitost do Vize 2020 na nejvyšší úrovni zasahovat. Delegáti odmítli návrh, aby se kongres v únoru opakoval.

 

Právě se děje

Další zprávy