Jsi Rom? Patříš do zvláštní školy. Stát to chce změnit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 10. 2009 10:40
Čtvrtina romských dětí končí ve speciálních školách
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jediné, co se ve zvláštních školách změnilo, je cedule na dveřích: dnes jsou to školy praktické. Praxe v nich ale zůstala stejná. Dostává se tam čtvrtina všech romských dětí, ačkoliv netrpí mentální retardací.

Ministerstvo školství se to rozhodlo změnit.

Spolu s koalicí Společně do školy začalo připravovat novou normu. Ta má upravit a upřesnit podmínky, za jakých se děti do speciálních škol dostávají.

Například jen kvůli romské příslušnosti či zdravotnímu postižení už by se v nich nikdo objevit neměl. S dětmi budou pracovat učitelé v běžných základních školách. Pomáhat jim budou pedagogičtí asistenti.

Už to bude i v popisu práce

Z analýzy, kterou před časem nachystala pro ministerstvo organizace Člověk v tísni, totiž jednoznačně vyplývá: učitelé z běžných škol si často myslí, že mají jen učit. Pomáhat sociálně vyloučeným dětem není náplní jejich práce.

Jejich kolegové ze zvláštních škol zase uvádějí, že vrátit děti do běžné třídy by ohrozilo jejich pracovní místa. Už by nebyli potřební.

Podle Zdeňka Svobody, který se na výzkumu podílel, za to může částečně právě ministerstvo. Zvláštní školy nikdy nedostaly žádné jasné zadání, aby se pokusily romské děti do běžných škol znovu vrátit.

"A hlavně nemají dostatečnou podporu, aby tak náročný proces realizovat mohly. Ministerstvo s nimi musí více komunikovat a vytvořit odpovídající podmínky. Do procesu je potřeba vtáhnout i rodiny dětí - bez jejich základní spolupráce je nerealizovatelný," zhodnotil, když výzkum představoval.

Čtvrtina Romů končí v nesprávné škole 

Ministerstvo proto teď přichází s pokusem o změnu. "Připravujeme novelu školského zákona a vyhlášky o vzdělávání dětí. Změna by se měla týkat zejména žáků se speciálními vzdělávacími potřebami," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Norma už je podle ní hotová. Ministerstvo ji hodlá předložit vládě, jakmile bude mít šanci projít celým legislativním procesem. "Předpokládáme, že by to mělo být do konce listopadu 2009," doplnila Böhmová. 

Do speciálních škol se podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání dostává více než čtvrtina všech malých Romů. Přestože netrpí lehkým mentálním postižením, které tato škola předpokládá. Většinu dětí přesunou učitelé do speciálních škol ještě během prvních dvou let školní docházky.

Pravděpodobnost, že romské dítě skončí ve škole se speciálním programem, je podle odborníků dokonce až 3,5krát vyšší než u dětí z majoritní společnosti.

Nic na tom nezměnilo ani přejmenování těchto škol ze zvláštních na praktické. "Tyto školy poskytují žákům stejně omezený rozvrh, a tedy i menší příležitost pro další vzdělání. Romové pak mají také daleko menší výběr zaměstnání a dostávají se do bludného kruhu," zhodnotil Jan Stejskal z koalice Společně do školy.

Často je na vlastní přání 

Miroslava Kopicová
Miroslava Kopicová | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Praxe je skutečně taková, že někdy bývají zařazovány i děti, které mají ten hraniční intelekt o něco vyšší. Nicméně jsou v hodně málo podnětném prostředí a opakovaně dochází k výukovému selhávání. Několikrát například opakují ročník," potvrzuje také Pavla Bubleová z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 5.

Další děti si podle ní do speciální školy přejí dát samotní rodiče.

"Nic jiného jim v podstatě nezbyde, jejich děti se v běžné škole cítí často špatně. Zažívají ústrky od svých spolužáků a brzy pochopí, že jsou chápaní jako podřadní. Jakmile se tedy ve speciální škole ocitne jeden ze sourozenců, rodiče tam často chtějí mít i ty další," vysvětlil Stejskal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy