Než pomoci chudým, chtějí politici dusit neplatiče

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 9. 2009 22:40
Redakce Aktuálně.cz oslovila lídry politických stran. Odpověděli dva
Ilustrační snímek z romského ghetta v Praze.
Ilustrační snímek z romského ghetta v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odborníci dlouho volají po tom, aby politici začali poctivě řešit problém vyloučených romských lokalit. Větší akcent v právě přerušené volební kampani ale dostal boj s neplatiči než boj se sociálním vyloučením.

Podle politologů je tažení proti neplatičům u voličů populárnější.

Podobnou zkušenost udělal i deník Aktuálně.cz. Před dvěma měsící oslovil předsedy stran, které podle tehdy aktuálního průzkumu měly šanci dostat se do sněmovny (ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM) s otázkou: Jak chcete řešit problém ghett a sociálně vyloučených oblastí?

Odpověď dorazila pouze od lidovců a komunistů. Svůj postoj k tématu neměl zájem vyjádřit ani prezident Václav Klaus.

Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni upozorňuje na fakt, že politiky k aktivitě v tomto směru vyzývala už vládní zpráva z roku 1997, kterou vypracoval tým ministra Pavla Bratinky a podle které je nezbytný. "Veřejně projevovaný zájem politických představitelů a stran o danou problematiku, a to nikoli pouze ve formě obecných proklamací... tato vyjádření a zájem by ovšem musely vycházet z přesvědčivých argumentů, proč je zlepšování situace romské menšiny důležité nejen pro její příslušníky, ale pro celou společnost," stojí ve zprávě.

"Na tomto poli se nestalo za dvanáct let skutečně nic," soudí Černý.

Jaké jsou recepty, které nabízejí strany, jež na otázky Aktuálně.cz zareagovaly?

"To konkrétní, co KDU-ČSL nabízí občanům žijícím ve vyloučených romských oblastech, je boj proti lichvě a proti hazardu," říká šéf lidovců Cyril Svoboda.

"Mnoho sociálně vyloučených ztrácí motivaci pro jakoukoliv aktivitu kvůli tomu, že jsou v začarovaném kruhu. Naše strana bude po volbách usilovat o to, aby zákon umožnil tento kruh rozetnout přesnou definicí lichvy a co největším omezením hazardu," dodává Svoboda. Podle něj se osvědčili romští koordinátoři, jejich ž práci chválí v poslední zprávě o Česku i Rda Evropy.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává radikálních řešení typu exekucí sociálních dávek v Chomutově, cestou je podle něj vzdělávání.

"Nerozlišujme společnost na Romy a neromy, nechraňme je, když páchají trestnou činnost, trestejme projevy rasismu a podpůrné programy zaměřme ne na finanční pomoc, ale na pomoc ve vzdělávání a jazykové přípravě," odpověděl Vojtěch Filip s tím, že konkrétně on sám podpořil v Českých Budějovicích vznik základní organizace KSČM, kde jsou členy hlavně Romové.

 

Právě se děje

Další zprávy