Zvláštní školy v Česku? Segregace trvá

Eliška Bártová, Ludvík Hradílek
16. 2. 2006 0:01
Ostrava - Pět tisíc dětí ročně dostane v Česku nálepku mentálně retardované. Dělení na hloupé a chytré nekončí. Uvnitř: TÉMA
Jindra ve žlutém triku.
Jindra ve žlutém triku. | Foto: Ludvík Hradilek

A je tomu tak i přesto, že už před rokem se ministerstvo školství rozhodlo zrušit zvláštní školy. Kritika segregování dětí se na Česko léta snášela ze zahraničí i z řad domácích odborníků.

Pohled do reality však dnes ukazuje, že rozhodnutí ministerstva vedlo pouze k výměně cedulí. Ze zvláštních škol, kam ročně putují tisíce dětí, se sice staly školy základní, bariéry od ostatních však zůstávají dál.

  • Selekce dětí  škodí celé společnosti - názor odborníka ZDE.

Většina krajů na budovách zvláštních škol jenom odmontovala cedule, jak praví nový školský zákon. "Nezrušili jsme žádnou zvláštní školu, jen jsme je přejmenovali," potvrzuje Andrea Šťouračová z hejtmanství Olomouckého kraje. Stejně postupovali v kraji Jihočeském i Jihomoravském.

Jedině v Moravskoslezském kraji se odhodlali jít jinou cestou. Hejtmanství navrhlo obcím, aby nezůstalo jen u cedulí, ale aby žáky skutečně začlenily do běžných základních škol.

Infobox

Selekce dětí v argumentech

ZVLÁŠTNÍ ŠKOLY A ČÍSLA

 

  • V roce 2004 bylo v Česku 448 zvláštních škol.
  • Tentýž rok je absolvovalo    4. 895 žáků.
  • Většina jich odešla na odborná učiliště.
  • 777 jich skončilo na úřadu práce.
  • 152 dětí přešlo na střední odborná učiliště.
  • Pouhá stovka žáků šla na střední školu či gymnázium.
  • Základních škol bylo 3. 946.
  • Vyšlo z nich 124. 364 žáků.

 

          PRO A PROTI

    NAJDETE V GRAFICE

Čtěte dál články k tématu:

Svítání na severu?

Rodiče by děti neměli deptat výčitkami ani hrozbami. Konec konců známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodiče, připomínají odborníci na dětskou duši.
Rodiče by děti neměli deptat výčitkami ani hrozbami. Konec konců známka je subjektivním hodnocením učitele a není pouze vizitkou dítěte, ale také rodiče, připomínají odborníci na dětskou duši. | Foto: Ludvík Hradilek

Odry - Skupina dětí z Oder už si pomalu balí kufry. Zanedlouho vyrazí do Itálie na paralympijské hry. "Chci, aby viděly, že i s hendikepem se dá hodně dokázat," říká jejich učitel. "Některé romské slečny už půl roku chodí na hodiny italštiny, aby se tam domluvily." Uvnitř: GALERIE

 

Byla sama mezi bílými

Fotit jen když nebude vidět piha na nose.
Fotit jen když nebude vidět piha na nose. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Ve třídě byla Nikola jediná Romka. "Když začala chodit do školy, vracela se domů s brekem," vzpomíná její matka. V pololetí dostalo děvče na vysvědčení čtyřku a učitelka je poslala do poradny. Tam Nikole doporučili zvláštní školu. Uvnitř: GALERIE

 

Ohlédnutí do Štrasburku? Zatím neúspěch

Kumar Vishwanathan, sociální vizionář ve své kanceláři v Ostravě.
Kumar Vishwanathan, sociální vizionář ve své kanceláři v Ostravě. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - "Dostat je ze zvláštních škol stálo obrovské úsilí. Bez pomoci by to romské rodiny samotné nikdy nedokázaly. Ti lidé totiž ani netušili, že jejich děti mají jinou možnost," tvrdí Kumar Vishwanathan.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy