Vydělali na Liberci, mají dluhy, ale i vilu za miliony

Sabina Slonková
7. 10. 2010 7:11
Aktuálně.cz mapuje příběh firmy Media Flow, která inkasovala miliony z libereckého šampionátu
Rodinné sídlo Frkala a Jírkové, vlevo krytý bazén.
Rodinné sídlo Frkala a Jírkové, vlevo krytý bazén. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jejich věřitelé si u insolvenčního správce podávají ruce, zůstaly za nimi milionové dluhy, ale vilu a auta za desítky milionů stále mají a užívají.

Takový je příběh majitelů společnosti Media Flow, který začalo Aktuálně.cz mapovat před měsíci, kdy se ukázalo, že společnost Jiřího Frkala a Radky Jírkové připravovala část volební kampaně ODS.

Nejnověji deník Aktuálně.cz zjistil, že Media Flow inkasovala miliony z hluboce ztrátového lyžařského mistrovství v Liberci, do něhož bylo vloženo více než 250 milionů z veřejných peněz. K lukrativním zakázkám dopomohly Frkalovi s Jírkovou kontakty na politické a společenské elity. Jejich firma přitom dostala zaplaceno i za práci, kterou neodvedla.

A i když je společnost Frkala a Jírkové dnes v konkursu, do něhož jsou přihlášeny pohledávky přes deset milionů, oni sami právě dostavují honosné sídlo v Kunraticích u Prahy a před ním dál parkují luxusními vozy.

Jen na nás si ukazují

Promluvit s majiteli Media Flow je nemožné. Jiří Frkal ani jeho partnerka Jírková nemají chuť cokoli vysvětlovat. S novináři ani věřiteli nemluví, změnili si telefonní čísla a po zazvonění v kunratické vile otevírá branku matka Radky Jírkové.

"Dcera před chvílí odjela, vaše telefonní číslo jí předám, ale nejsem si jistá, že s vámi bude chtít mluvit," říká Jírková starší. "Víte, nese to všechno těžce. Krachuje spousta firem, jen na ni se ale ukazuje. A všichni, co se na ní před tím lepili, teď od ní dávají ruce pryč."

Vztahy s politiky a celebritami, včetně expremiéra Topolánka či bývalých místopředsedů ODS Petra Bendla a Petra Gandaloviče, skutečně vzaly za své. To potvrzují i kunratičtí sousedé.

"Dřív sem několikrát do týdne najížděly limuzíny s černými skly a se šoféry, pořádaly se tu dýchánky s politiky a celebritami a to všechno skončilo, když vyšly najevo ty jejich nesrovnalosti s penězi. Skoro je tu už nevidíme, jsou pořád jen v domě," říká sousedka z Kunratic.

Tři krby a taneční parket

Samotná historie kunratického rodinného sídla se nese v duchu podnikání majitelů Media Flow. I tady totiž za nimi zůstaly dluhy.

Dům u rybníka koupila před pár lety Radka Jírková jako rozestavěnou novostavbu. Původně se prodávala za dvanáct milionů, nedařilo se ji ale prodat a majitel nakonec o polovinu slevil.

A dvojice se hned pustila do nákladné přestavby.

Stojí tu krytý bazén za tři miliony s vlnobitím, který je zapuštěn do skály a je do něj průchod rovnou z domu, do garáží se vejdou čtyři auta, v zahradě je venkovní taneční parket, uvnitř je podle svědků nákladné vybavení včetně skleněného schodiště, tří krbů a nerezové kuchyní připomínající velikostí restauraci. To vše tu hlídají bezpečnostní kamery.

Realitní expert oslovený Aktuálně.cz odhaduje nynější cenu nemovitosti až na 30 milionů korun. "Tu samozřejmě může ještě zvýšit vnitřní vybavení," uvedl.

Dluží mi půl milionu

Ačkoli rekonstrukce byla velkorysá, najaté firmy a dělníci museli na své peníze často čekat a někteří se nedočkali dodnes. Včetně Jiřího Staňka, jehož firma se na přestavbě podílela.

Kontakty měli. Radka Jírková (druhá zleva) s exministryní Petrou Buzkovou, architektkou Evou Jiřičnou a manželkou expremiéra Lucií Talmanovou.
Kontakty měli. Radka Jírková (druhá zleva) s exministryní Petrou Buzkovou, architektkou Evou Jiřičnou a manželkou expremiéra Lucií Talmanovou. | Foto: Aktuálně.cz

"Dluží mi půl milionu korun, o které se s ní soudím. Jírková řekla, že mi to nezaplatí, že jí to stejně nikdy nedokážu. To se ale mýlí, mám ke všemu doklady, včetně stavebního deníku," říká Jiří Staněk.

Jak dodává, peníze na stavbu přicházely postupně, odkud ale byly, to neví. "Všechno s námi sice řešila jen Jírková, přes peníze byl ale Frkal. Když jsme řešili nějaké investice, vždycky se zeptala: seženeš peníze? A on jen pokýval."

Konfrontovat jeho slova s majiteli honosné vily nelze - jak bylo řečeno, uzavřeli se před světem a cokoli vysvětlovat odmítají.

Zlatý důl Media Flow

Hlavní příjmy Jírkové a Frkala přitom v uplynulých letech plynuly právě z mediální agentury Media Flow, kterou si najal i tým Kateřiny Neumannová na lyžařský šampionát.

Dvojice na své aktivity inkasovala díky vztahům s politickou elitou navíc i miliony korun od státních firem a stavebních společností, které získávají veřejné zakázky.

Dnes je Media Flow v konkursu, doposud dluží už přes deset milionů (včetně nezaplacených účtů za elektriku, nájmy, pojištění a telefony) a věřitelé stále přibývají.

O dům ani auta se ale Frkal s Jírkovou zatím bát nemusejí. Dluhy z jejich podnikání jdou za firmou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy