Vydělali na Liberci, mají dluhy, ale i vilu za miliony

Sabina Slonková
7. 10. 2010 7:11
Aktuálně.cz mapuje příběh firmy Media Flow, která inkasovala miliony z libereckého šampionátu
Rodinné sídlo Frkala a Jírkové, vlevo krytý bazén.
Rodinné sídlo Frkala a Jírkové, vlevo krytý bazén. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jejich věřitelé si u insolvenčního správce podávají ruce, zůstaly za nimi milionové dluhy, ale vilu a auta za desítky milionů stále mají a užívají.

Takový je příběh majitelů společnosti Media Flow, který začalo Aktuálně.cz mapovat před měsíci, kdy se ukázalo, že společnost Jiřího Frkala a Radky Jírkové připravovala část volební kampaně ODS.

Nejnověji deník Aktuálně.cz zjistil, že Media Flow inkasovala miliony z hluboce ztrátového lyžařského mistrovství v Liberci, do něhož bylo vloženo více než 250 milionů z veřejných peněz. K lukrativním zakázkám dopomohly Frkalovi s Jírkovou kontakty na politické a společenské elity. Jejich firma přitom dostala zaplaceno i za práci, kterou neodvedla.

A i když je společnost Frkala a Jírkové dnes v konkursu, do něhož jsou přihlášeny pohledávky přes deset milionů, oni sami právě dostavují honosné sídlo v Kunraticích u Prahy a před ním dál parkují luxusními vozy.

Jen na nás si ukazují

Promluvit s majiteli Media Flow je nemožné. Jiří Frkal ani jeho partnerka Jírková nemají chuť cokoli vysvětlovat. S novináři ani věřiteli nemluví, změnili si telefonní čísla a po zazvonění v kunratické vile otevírá branku matka Radky Jírkové.

"Dcera před chvílí odjela, vaše telefonní číslo jí předám, ale nejsem si jistá, že s vámi bude chtít mluvit," říká Jírková starší. "Víte, nese to všechno těžce. Krachuje spousta firem, jen na ni se ale ukazuje. A všichni, co se na ní před tím lepili, teď od ní dávají ruce pryč."

Vztahy s politiky a celebritami, včetně expremiéra Topolánka či bývalých místopředsedů ODS Petra Bendla a Petra Gandaloviče, skutečně vzaly za své. To potvrzují i kunratičtí sousedé.

"Dřív sem několikrát do týdne najížděly limuzíny s černými skly a se šoféry, pořádaly se tu dýchánky s politiky a celebritami a to všechno skončilo, když vyšly najevo ty jejich nesrovnalosti s penězi. Skoro je tu už nevidíme, jsou pořád jen v domě," říká sousedka z Kunratic.

Tři krby a taneční parket

Samotná historie kunratického rodinného sídla se nese v duchu podnikání majitelů Media Flow. I tady totiž za nimi zůstaly dluhy.

Dům u rybníka koupila před pár lety Radka Jírková jako rozestavěnou novostavbu. Původně se prodávala za dvanáct milionů, nedařilo se ji ale prodat a majitel nakonec o polovinu slevil.

A dvojice se hned pustila do nákladné přestavby.

Stojí tu krytý bazén za tři miliony s vlnobitím, který je zapuštěn do skály a je do něj průchod rovnou z domu, do garáží se vejdou čtyři auta, v zahradě je venkovní taneční parket, uvnitř je podle svědků nákladné vybavení včetně skleněného schodiště, tří krbů a nerezové kuchyní připomínající velikostí restauraci. To vše tu hlídají bezpečnostní kamery.

Realitní expert oslovený Aktuálně.cz odhaduje nynější cenu nemovitosti až na 30 milionů korun. "Tu samozřejmě může ještě zvýšit vnitřní vybavení," uvedl.

Dluží mi půl milionu

Ačkoli rekonstrukce byla velkorysá, najaté firmy a dělníci museli na své peníze často čekat a někteří se nedočkali dodnes. Včetně Jiřího Staňka, jehož firma se na přestavbě podílela.

Kontakty měli. Radka Jírková (druhá zleva) s exministryní Petrou Buzkovou, architektkou Evou Jiřičnou a manželkou expremiéra Lucií Talmanovou.
Kontakty měli. Radka Jírková (druhá zleva) s exministryní Petrou Buzkovou, architektkou Evou Jiřičnou a manželkou expremiéra Lucií Talmanovou. | Foto: Aktuálně.cz

"Dluží mi půl milionu korun, o které se s ní soudím. Jírková řekla, že mi to nezaplatí, že jí to stejně nikdy nedokážu. To se ale mýlí, mám ke všemu doklady, včetně stavebního deníku," říká Jiří Staněk.

Jak dodává, peníze na stavbu přicházely postupně, odkud ale byly, to neví. "Všechno s námi sice řešila jen Jírková, přes peníze byl ale Frkal. Když jsme řešili nějaké investice, vždycky se zeptala: seženeš peníze? A on jen pokýval."

Konfrontovat jeho slova s majiteli honosné vily nelze - jak bylo řečeno, uzavřeli se před světem a cokoli vysvětlovat odmítají.

Zlatý důl Media Flow

Hlavní příjmy Jírkové a Frkala přitom v uplynulých letech plynuly právě z mediální agentury Media Flow, kterou si najal i tým Kateřiny Neumannová na lyžařský šampionát.

Dvojice na své aktivity inkasovala díky vztahům s politickou elitou navíc i miliony korun od státních firem a stavebních společností, které získávají veřejné zakázky.

Dnes je Media Flow v konkursu, doposud dluží už přes deset milionů (včetně nezaplacených účtů za elektriku, nájmy, pojištění a telefony) a věřitelé stále přibývají.

O dům ani auta se ale Frkal s Jírkovou zatím bát nemusejí. Dluhy z jejich podnikání jdou za firmou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

před 39 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy