Miliony z Liberce přihrála přímluva 'tajemné dámy' ODS

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
6. 10. 2010 8:30
Jak se daly vydělat miliony na MS v Liberci, které skončilo v těžkém minusu
Znali se s premiérem. Mirek Topolánek na akci majitelů Media Flow.
Znali se s premiérem. Mirek Topolánek na akci majitelů Media Flow. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jak se dalo přijít k dobrým penězům při extrémně ztrátovém mistrovství světa v Liberci?

Když rozplétáte příběh pražské firmy Media Flow, která vyinkasovala od týmu Kateřiny Neumannové několilk milionů, je zřejmé, že na to stačily dobré kontatky v politice a "vyšší společnosti".

Podle zjištění Aktuálně.cz získala tato společnost patřící Jiřímu Frkalovi a Radce Jírkové lukrativní zakázky díky pomoci občanských demokratů v Praze. Právě pro ODS přitom Media Flow v minulosti připravovala část předvolebních kampaní.

Deník Aktuálně.cz už informoval, že firma Frkala a Jírkové za šampionát inkasovala nejméně pět milionů korun. A svědci, kteří jsou detailně informováni o účetnictví šampionátu, mluví o tom, že neodvedla všechnu práci, za niž dostala zaplaceno a její faktury byly předražené.

Topolánek na oslavě

Který konkrétní politik v roce 2009 zvedl telefon a doporučil týmu Kateřiny Neumannové tuto pražskou firmu zatím není zřejmé.

Aktuálně.cz mluvilo s několika manažery z organizačního týmu mistrovství a ti opakovaně tvrdili, že Frkal s Jírkovou byli v zákulisí považováni za lidi z okolí tehdejšího premiéra Mirka Topolánka.

O čem hovoří na společenské akci Radka Jírková s Lucií Talmanovou?
O čem hovoří na společenské akci Radka Jírková s Lucií Talmanovou? | Foto: Aktuálně.cz

S ním dvojice z Media Flow udržovala přátelský vzah, Topolánek a jeho partnerka Lucie Talmanová se účastnili jejich charitativních akcí, přišli podle svědků dokonce i na oslavu Frkalových narozenin.

Sám Topolánek však trvá na tom, že do personálních věcí libereckého šampionátu nijak nezasahoval. A rozhodně odmítá, že by byl tím, kdo by Media Flow tlačil.

"Nebyl jsem nikdy odpovědný za MS a nikdy jsem organizátorům do rozhodování nezasahoval," sdělil Topolánek Aktuálně.cz v sms zprávě.

Na opakovaný dotaz ohledně účasti na Frkalových narozeninách odpověděl: "Byl jsem i na narozeninách Václava Klause."

Prohlédněte si galerii: Jak si lidé kolem MS Liberec dokumentovali svůj luxusní život v "lepší společnosti".

Tajemná dáma z ODS

Prezidentka organizačního výboru šampionátu Kateřina Neumannová Aktuálně.cz sdělila, že Frkala s Jírkovou přivedl člen jejího týmu Tomáš Pochop.

A ten říká jednoznačně, že za touto dvojicí stojí ODS.

U večeře s Kateřinou Neumannovu jsou Radka Jírková a Lucie Talmanová.
U večeře s Kateřinou Neumannovu jsou Radka Jírková a Lucie Talmanová. | Foto: Aktuálně.cz

"Doporučení bylo z ODS. Od pana Topolánka to nebylo, jestli se ale kolem něj ti lidé pohybovali, to nemohu vyloučit. Konkrétní jméno vám neřeknu," říká Pochop, ale pak přece jen upřesní: "Byla to dáma a ta mi doporučila pana Frkala," říká.

Frkal s Jírkovou s novináři nekomunikují, své vztahy s politiky tak veřejně neosvětlili.

Kromě Topolánka přitom byli napojeni například na středočeského hejtmana Petra Bendla či bývalého místopředsedou ODS Petra Gandaloviče.

Každá známost přijde vhod

Jisté je, že své kontakty, které za účasti manželek vlivných politiků a byznysmenů rozmnožovali v elitním dámském klubu Lata Brandies, dokázali dokonale zúročit.

V době svých dobrých vztahů s politickou elitou ODS získávali miliónové finanční injekce od státních firem jako je Čepro či Czechinvest, jejichž personální složení tehdy diktovali právě občanští demokraté. Nebo od soukromých společností, které získávaly zakázky v krajích či na ministerstvu dopravy.

Firmy i zástupci ODS ale trvají na tom, že Media Flow nebyla nijak zvýhodněna a její spojenectví s občanskými demokraty nemělo na sponzorství žádný vliv. "Nikdy jsme jim žádné sponzory shánět nepomáhali," prohlásil Petr Bendl.

Ještě loni byli vztahy s politiky idylické. To už ale neplatí. Media Flow dluží, kam se podívá. Firma skončila v konkursu, už teď věřitelé přihlásili pohledávky za více než deset miliónů korun.

A veřejně od Frkala s Jírkovou dávají ruce pryč i lidé z týmu Neumannové.

Upřesnění

Redakce v tomto místě na základě záznamu více upřesnila citaci Tomáše Pochopa. V původně publikované verzi nebyl citován přesně.

""Rozešel jsem se s panem Frkalem ve velmi zlém, a Katka je také jedna z těch, která mi dluží peníze," svěřil se člen organizačního týmu Pochop. "To, že jsem jim otevřel tady cestu, bylo na doporučení. První setkání pak proběhla v Praze za účasti Katky a Jindry a co si dohodli mezi sebou, jde mimo mě. A raději to ani nechci vědět," dodává.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy