Miliony z Liberce přihrála přímluva 'tajemné dámy' ODS

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
6. 10. 2010 8:30
Jak se daly vydělat miliony na MS v Liberci, které skončilo v těžkém minusu
Znali se s premiérem. Mirek Topolánek na akci majitelů Media Flow.
Znali se s premiérem. Mirek Topolánek na akci majitelů Media Flow. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jak se dalo přijít k dobrým penězům při extrémně ztrátovém mistrovství světa v Liberci?

Když rozplétáte příběh pražské firmy Media Flow, která vyinkasovala od týmu Kateřiny Neumannové několilk milionů, je zřejmé, že na to stačily dobré kontatky v politice a "vyšší společnosti".

Podle zjištění Aktuálně.cz získala tato společnost patřící Jiřímu Frkalovi a Radce Jírkové lukrativní zakázky díky pomoci občanských demokratů v Praze. Právě pro ODS přitom Media Flow v minulosti připravovala část předvolebních kampaní.

Deník Aktuálně.cz už informoval, že firma Frkala a Jírkové za šampionát inkasovala nejméně pět milionů korun. A svědci, kteří jsou detailně informováni o účetnictví šampionátu, mluví o tom, že neodvedla všechnu práci, za niž dostala zaplaceno a její faktury byly předražené.

Topolánek na oslavě

Který konkrétní politik v roce 2009 zvedl telefon a doporučil týmu Kateřiny Neumannové tuto pražskou firmu zatím není zřejmé.

Aktuálně.cz mluvilo s několika manažery z organizačního týmu mistrovství a ti opakovaně tvrdili, že Frkal s Jírkovou byli v zákulisí považováni za lidi z okolí tehdejšího premiéra Mirka Topolánka.

O čem hovoří na společenské akci Radka Jírková s Lucií Talmanovou?
O čem hovoří na společenské akci Radka Jírková s Lucií Talmanovou? | Foto: Aktuálně.cz

S ním dvojice z Media Flow udržovala přátelský vzah, Topolánek a jeho partnerka Lucie Talmanová se účastnili jejich charitativních akcí, přišli podle svědků dokonce i na oslavu Frkalových narozenin.

Sám Topolánek však trvá na tom, že do personálních věcí libereckého šampionátu nijak nezasahoval. A rozhodně odmítá, že by byl tím, kdo by Media Flow tlačil.

"Nebyl jsem nikdy odpovědný za MS a nikdy jsem organizátorům do rozhodování nezasahoval," sdělil Topolánek Aktuálně.cz v sms zprávě.

Na opakovaný dotaz ohledně účasti na Frkalových narozeninách odpověděl: "Byl jsem i na narozeninách Václava Klause."

Prohlédněte si galerii: Jak si lidé kolem MS Liberec dokumentovali svůj luxusní život v "lepší společnosti".

Tajemná dáma z ODS

Prezidentka organizačního výboru šampionátu Kateřina Neumannová Aktuálně.cz sdělila, že Frkala s Jírkovou přivedl člen jejího týmu Tomáš Pochop.

A ten říká jednoznačně, že za touto dvojicí stojí ODS.

U večeře s Kateřinou Neumannovu jsou Radka Jírková a Lucie Talmanová.
U večeře s Kateřinou Neumannovu jsou Radka Jírková a Lucie Talmanová. | Foto: Aktuálně.cz

"Doporučení bylo z ODS. Od pana Topolánka to nebylo, jestli se ale kolem něj ti lidé pohybovali, to nemohu vyloučit. Konkrétní jméno vám neřeknu," říká Pochop, ale pak přece jen upřesní: "Byla to dáma a ta mi doporučila pana Frkala," říká.

Frkal s Jírkovou s novináři nekomunikují, své vztahy s politiky tak veřejně neosvětlili.

Kromě Topolánka přitom byli napojeni například na středočeského hejtmana Petra Bendla či bývalého místopředsedou ODS Petra Gandaloviče.

Každá známost přijde vhod

Jisté je, že své kontakty, které za účasti manželek vlivných politiků a byznysmenů rozmnožovali v elitním dámském klubu Lata Brandies, dokázali dokonale zúročit.

V době svých dobrých vztahů s politickou elitou ODS získávali miliónové finanční injekce od státních firem jako je Čepro či Czechinvest, jejichž personální složení tehdy diktovali právě občanští demokraté. Nebo od soukromých společností, které získávaly zakázky v krajích či na ministerstvu dopravy.

Firmy i zástupci ODS ale trvají na tom, že Media Flow nebyla nijak zvýhodněna a její spojenectví s občanskými demokraty nemělo na sponzorství žádný vliv. "Nikdy jsme jim žádné sponzory shánět nepomáhali," prohlásil Petr Bendl.

Ještě loni byli vztahy s politiky idylické. To už ale neplatí. Media Flow dluží, kam se podívá. Firma skončila v konkursu, už teď věřitelé přihlásili pohledávky za více než deset miliónů korun.

A veřejně od Frkala s Jírkovou dávají ruce pryč i lidé z týmu Neumannové.

Upřesnění

Redakce v tomto místě na základě záznamu více upřesnila citaci Tomáše Pochopa. V původně publikované verzi nebyl citován přesně.

""Rozešel jsem se s panem Frkalem ve velmi zlém, a Katka je také jedna z těch, která mi dluží peníze," svěřil se člen organizačního týmu Pochop. "To, že jsem jim otevřel tady cestu, bylo na doporučení. První setkání pak proběhla v Praze za účasti Katky a Jindry a co si dohodli mezi sebou, jde mimo mě. A raději to ani nechci vědět," dodává.

 

Právě se děje

před 1 minutou

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy