Bělá pod Bezdězem – Když se před cizincem otevře brána detenčního zařízení v Bělé-Jezové, bývá šťastný z navráceného pocitu svobody. V zařízení pro nelegální migranty, které od okolí dělí čtyřmetrový plot s ostnatým drátem, strávil mnohdy i několik měsíců.
Má několik dní na to, aby opustil Českou republiku. Do Česka totiž přicestoval ilegálně, pravděpodobně vlakem z Maďarska, který projížděl přes české území do sousedního Německa.
Zpravidla Syřan, Afghánec nebo Iráčan drží v ruce doklad, takzvaný výjezdní příkaz. Stojí před bránou uprchlického tábora, v neznámé zemi, v lesích; pět kilometrů od městečka Bělá pod Bezdězem. Na cestu dostal balíček s jídlem na jeden den a peníze na jízdenku.
Ze středočeského městečka se podle šéfa cizinecké policie Milana Majera naprostá většina uprchlíků vydá do Německa. Tedy do země, do které mířili už před zadržením a v níž často už žijí jejich příbuzní, a proto tam mají větší šanci na získání azylu. Pobyt v táboře v Bělé tedy pro ně znamená jen velké zdržení na cestě na Západ.
Fakt, že česká policie uprchlíky zadrží, pro samotné cizince znamená jediné: Musí za nucený pobyt v Bělé zaplatit nemalé peníze a po propuštění se stejně - byť v některých případech s prázdnou kapsou - vydají do Německa. V Česku téměř nikdo z migrantů zůstávat nechce.
Chcete odvoz na nádraží?
Ostraha detenčního tábora v Bělé na Mladoboleslavsku uprchlíky propouští na svobodu, pokud uplyne zákonem stanovená maximální doba jejich zadržení. V případech, kdy české úřady cizince vrací do země, kde požádal o azyl, je maximální lhůta 42 dní. Stává se ale také, že běženci nucený pobyt v Bělé napadnou u soudu. A pokud jim dá justice za pravdu, úřady musí cizince taktéž propustit.
"Často se stává, že zadrženým řeknou ráno, že je za několik hodin propustí. Tedy jen několik hodin předem," popisuje Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Z iniciativy starosty středočeské Bělé běžencům zaměstnanci zařízení nabízejí odvoz na nádraží do pět kilometrů vzdáleného města.
"Stávalo se, že cizince vyhodili před bránu a oni přišli do města a ptali se, kde je nádraží, aby mohli odjet do Německa. Na to konto jsem vyvolal jednání s vedením zařízení, abychom pokud možno ten pohyb omezili," vysvětluje starosta pětitisícového města Milan Lomoz. Dodává, že drtivá většina migrantů nabídky využije.
Balíček jídla na den
Před samotným propuštěním zaměstnanci Správy uprchlických zařízení provedou s cizinci vyúčtování. Den v detenčním táboře vyjde včetně stravy na 242 korun. "Správa uprchlických zařízení denně zajištěným strhává 112 korun za stravu a 130 korun za ubytování," vysvětlila Gabriela Vaňková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Pobyt si hradí běženci sami, tedy z peněz, co mají u sebe. Úřady jim však musí ponechat minimálně čtyři stovky na nákup nejnutnějších věcí a jízdenky. Při odchodu z tábora v Bělé je dostanou v hotovosti. Pokud migranti žádné peníze nemají, pobyt jim platí stát.
"Správa uprchlických zařízení (SUZ) zajišťuje zejména administrativní a organizační úkony. Cizinci vrátí půjčené věci, zaměstnanci zařízení naopak vrátí cizinci věci, které měl uloženy v úschovně," popisuje šéf SUZ Miloslav Koudelný.
Pak už jsou migranti vydáni napospas vlastnímu osudu. Mají jen osobní věci a výjezdní příkaz. K tomu dostanou také balíček s jídlem, který jim vyjde zhruba na den. Starosta Bělé Lomoz říká, že se pro úplně nemajetné běžence snažil na schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem vyjednat alespoň jídlo na dva dny a jízdenku.
"To ale ještě musí ministerstvo technicky dořešit, aby to nebylo v kolizi se zákonem a různými vyhláškami," upozorňuje Lomoz. Starosta odhaduje, že v řádu týdnů by mělo být jasno, jestli Chovancův úřad k takovému kroku přistoupí.
Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra letos z detenčního tábora propustila zhruba čtyři stovky nelegálních migrantů. Denně jich policie ve vlacích, autech nebo autobusech odhalí několik desítek, ve výjimečných případech i sto.
Práci policistů, kteří střeží hranice, ztěžuje i často měnící se taktika běženců. "Už zaznamenáváme to, že si někteří uprchlíci najímají taxikáře nebo se snaží stopovat," řekl v DVTV policejní prezident Tomáš Tuhý.