Praha - Dosud nezveřejněné informace, fakta a řada dokumentů. I tak se dá jednoduše charakterizovat připravovaná knížka bývalého ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka.
Rukopis má Aktuálně.cz k dispozici.
Ježek se rozhodl napsat knížku o jedné z největších kulturně-politických kauz posledních dvou let - nové budově Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.
"Potřeboval jsem se s těmi dvěma roky spojenými s tím projektem nové budovy Národní knihovny nějak vypořádat, popsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ježek důvod, proč začal knihu psát.
Připomněl, že se dosud nikdo nepokusil celý příběh knihovny rekonstruovat. "A to na na základě faktů, dokumentů a výpovědí různých lidí v různých dobách tak, jak šly za sebou," dodal Ježek.
Ježkova kniha o Kaplického knihovně: Kdo může za konec chobotnice na Letné? Bém, píše Ježek Klucí mají v kalhotech, slyšel Ježek, proč blob nebude |
A.cz: Proč jste se rozhodl napsat knížku o knihovně?
Napadlo mě to dost brzy poté, co mě ministr kultury Václav Jehlička odvolal z funkce ředitele Národní knihovny, protože jsem se potřeboval s těmi dvěma roky spojenými s tím projektem nové budovy Národní knihovny nějak vypořádat. Do této doby jsem nezaznamenal, že by kdokoliv rekonstruoval celý ten příběh na základě faktů, dokumentů a výpovědí různých lidí v různých dobách tak, jak šly za sebou.
A.cz: Co ta na to říkal Jan Kaplický, autor vítězného návrhu nové budovy? Věděl o vašem záměru?
Přišlo mi, že je tím nadšen.
Po smrti Kaplického jsem to málem vzdal
A.cz: Kdy jste začal psát? Hned po odvolání?
Až o vánočních svátcích. Když pak Jan Kaplický 14. ledna náhle umřel, byl jsem tak v jedné třetině, možná v polovině. Ten večer jsem si řekl, že se na to vykašlu. Druhý den ráno jsem změnil názor.
A.cz: Proč?
Řekl jsem si, že o to důležitější je teď můj plán dovést do konce. Spousta lidi má o celém projektu dodnes pochybnosti a je jedno, zda jsou pro nebo proti němu. Myslím si, že na to je třeba dát veřejnou odpověď.
A.cz: Nabízí knížka informace, které dosud nebyly zveřejněny?
Většina dokumentů je veřejně dostupná, přibližně dvě procenta pak tvoří některé kopie dopisů a emailové korespondence, které dosud zveřejněny nebyly. Přišly mi důležité pro dokreslení atmosféry a figur, které v tom příběhu vystupují.
Knížka je pokusem o filmový dokument bez audiovizuálních prostředků. Dokumenty záměrně nepřepisuju do publicistické formy, abych nebyl v podezření, že je to nějaká moje interpretace. Snažím se o to, aby si čtenář dělal i na základě těchto autentických dokumentů závěry sám.
Bém, Jehlička, Mikeš a ti další....
A.cz: Takže žádné osobní komentáře?
Nevyhýbám se komentování některých figur. Těžko se mohu vyhnout hodnocení Pavla Béma, ministra kultury Václava Jehličky a jeho 1. náměstka Františka Mikeše, kteří v tom příběhu sehráli klíčovou roli.
A.cz: Odpůrci nové stavby vám často vyčítali, že ji není třeba stavět, že Klementinum si možná vystačí i samo. Řešíte v knize i tuto otázku?
Problémy s kapacitou Klementina se cyklicky opakují už desítky let. V knížce se tomu taky věnuji, včetně tématu mých kritiků, že se snažím Klementinum komercionalizovat. Byli i tací, kdo říkali, že jej snad chci i privatizovat, což je ptákovina. Cítil jsem potřebu se vypořádat i s tímto.
A.cz: Záměr postavit knihovnu vyvolal vášnivou diskuzi, v níž padala řada argumentů pro a proti. Mnozí vám vyčítali lecjaké vaše chyby. Vysvětlujete v knížce některé mýty kolem stavby?
Od roku 2004 jsme se v Národní knihovně snažili o to, aby diskuze o našich záměrech (postavit novou knihovnu a rekonstruovat Klementinum) byla veřejná. Museli jsme mnoho lidí, včetně těch z ministerstva kultury, o našich plánech přesvědčit. Vysvětlit, proč je nutné stavět novou knihovnu. Každý, kdo chtěl přispět do debaty, se mohl přihlásit a říct svůj názor. To mnozí z dnešních kritiků před samotnou soutěží neudělali a teď mají plné hrsti argumentů, proč se to celé mělo udělat jinak. Předtím ale mlčeli.
Poprvé o tajných schůzkách
A.cz: Dozví se čtenář při čtení knížky nějaké informace ze zákulisních jednání, které ohledně nové budovy probíhaly a nikdy nebyly zveřejněny?
Nevyhýbám se tam vůbec ničemu a popisuju vše, na co jsem si vzpomněl. Je tam například věrně popsáno setkání s Pavlem Bémem u Romana Janouška (Janoušek je vlivný pražský podnikatel, jemuž se připisuje velký vliv právě na Béma - pozn. red.). Já jsem se tomu tématu dosud vyhýbal a snažil jsem se říkat, že to nebudu komentovat. Teď k tomu už není důvod.
A.cz: Jaký je závěr knihy? K čemu jste došel?
Je tam závěr v podobě pěti otazníků. Před nimi jsem uvedl hned několik důvodů, pro které stojí za to dál o ten projekt bojovat.