Praha - Ministerstvo financí prověří půlmiliardovou zakázku na přístroje pro nemocnice Ústeckého kraje.
Podle informací Aktuálně.cz jde o pokus úřadu předejít kontrole protikorupčního úřadu z Bruselu. "Mimořádný audit bude zahájen v průběhu měsíce března," potvrdil Jakub Haas z tiskového oddělení.
Online deník Aktuálně.cz už v srpnu upozornil, že ústečtí radní nakoupili pro holding Krajská zdravotní přístroje až za dvojnásobnou cenu, než je na českém trhu zvykem. Využili k tomu evropské dotace a tím vystavují Česko riziku kontroly bruselského protikorupčního úřadu OLAF.
"Audit má posoudit hospodárnost a efektivnost vynaložených finančních prostředků poskytnutých prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad v souvislosti s projekty Krajské zdravotní," upřesnil zadání Haas.
Nevyloučil, že ministerští auditoři zkontrolují i další projekty, které rozděluje regionální rada Severozápad, tedy všechny evropské projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji.
"O plošném rozšíření může být rozhodnuto operativně," upozornil Haas. Pokud kontrola zjistí na Ústecku vážné nedostatky, může ministerstvo pokračovat i v ostatních regionech Čech a Moravy.
Velká ústecká koalice
Zakázky v Ústeckém kraji by měla teoreticky kontrolovat tzv. Regionální rada, která bruselské dotace rozděluje. Její dohled však zpochybňuje střet zájmů právě u zakázek, které jejím prostřednictvím získává z Bruselu holding Krajská zdravotní.
V představenstvu holdingu, který řídí pět krajských nemocnic, zasedají tři ústečtí radní Petr Benda a Pavel Kouda (oba ČSSD) a René Budjač (ODS) spolu s řadovým zastupitelem Petrem Fialou (ODS). Regionální radě předsedá další radní, bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS).
Šulc po kritice předražených přístrojů pro Krajskou zdravotní objednal audit od společnosti BENE Factum, která v zakázce nenašla žádné chyby.
Ministerstvo financí teď chce prověřit i to, jak účinně dokáže Regionální rada v čele se Šulcem kontrolovat dotace pro krajské nemocnice, které řídí jeho političtí spojenci v čele s Bendou.
Brusel má čas
Ministerská akce je také poslední množností jak zabránit, aby do hry aktivně vstoupil OLAF. Podle informací Aktuálně.cz si už evropští úředníci vyžádali od ministerstva financí a dalších českých úřadů materiály o zakázkách Krajské zdravotní a na jejich základě sepsali kontrolní zprávu.
Její obsah však zatím tají, protože Česká republika dosud Brusel nepožádala, aby spornou zakázku proplatil.
Žádost o proplacení od Regionální rady Severozápad má zatím dorazila na stůl ministerstvo financí, které má dvě možnosti. Buď ji přepošle do Bruselu a uvolní ruce protikorupční agentuře OLAF, anebo Krajskou zdravotní samo zkontroluje. Janota zvolil druhou možnost.
Janota chtěl ústecké zakázky kontrolovat už konce minulého roku. Jeho lidé vypsali na audit veřejnou soutěž, kterou vyhrála společnost Deloitte. Poražený konkurent PriceWaterhouseCoopers se však proti výsledku soutěže odvolal k antimonopolnímu úřadu a ten zatím nezná termín, kdy stížnost vyřídí. Proto do Ústí na kontrolu pojedou přímo zaměstnanci ministerstva.