Jak odstřelit Béma? Hra začíná, přímo v jeho kanceláři

Kateřina Eliášová
17. 3. 2010 13:35
Regionální rada v Praze rozhodne, zda její sněm dramaticky změní kandidátku ODS
Praha 2 stojí za Bémem. Šéfka tamní ODS Aleksandra Udženija gratuluje Pavlu Bémovi k vítězství a zisku křesla šéfa pražské ODS
Praha 2 stojí za Bémem. Šéfka tamní ODS Aleksandra Udženija gratuluje Pavlu Bémovi k vítězství a zisku křesla šéfa pražské ODS | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už za několik hodin začne v pracovně pražského primátora Pavla Béma (ODS) klíčové jednání, které nakonec může vést k jedné z nejvýraznějších změn na kandidátce pro sněmovní volby.

Schází se pražská regionální rada, která má jednat mimo jiné o svolání mimořádného regionálního sněmu ještě před květnovými volbami. Přeje si ho už šest z patnácti pražských organizací.

Hraje se přímo o primátorovu hlavu. V ODS totiž sílí hlasy nespokojené s kauzami pražského magistrátu a taky s rapidně klesajícími preferencemi ODS v hlavním městě. Bém je za to, alespoň podle nespokojených, jako šéf pražské ODS zodpovědný a měl by nést důsledky.

Na změny na kandidátkách mají strany už jen týden, škrtat mohou ale i po tomto termínu.

Podpora pro plán? Nejistá

Zjistit před samotným jednáním rozložení sil, není snadné. Řada pražských politiků přiznala, že jakákoliv zmínka o plánu "sesadit" Béma v médiích komplikuje citlivá jednání, v nichž se hlavní aktéři snaží získat pro svůj záměr potřebnou podporu.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík? V Praze vadí nejvíc
Starosta Prahy 5 Milan Jančík? V Praze vadí nejvíc | Foto: Ludvík Hradilek

Jak vyplývá z rozhovorů s nimi (byly vedeny pod slibem anonymity), prioritou jsou změny ve vedení pražské ODS, které dnes ovládá Bém za cenu toho, že jedním z místopředsedů pražské ODS je kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík. Plán odstranit Béma z kandidátky je spíše přáním vedení strany, byť je to i v zájmu některých pražských politiků.

Nasvědčuje tomu i fakt, že jediný, kdo o plánech na Bémovo "odstřelení" mluví otevřeně, je pražský poslanec Marek Benda, který má blízko k Topolánkovi. "My musíme dát v Praze voličům signál, že nás mohou volit. Proto musíme umět přiznat, že máme v Praze problémy, a ukázat, že máme vůli je řešit," řekl Aktuálně.cz.

Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek
Rozhovor s Pavlem Bémem
Bém bojuje o budoucnost: Po krku mi jdou, co jsem v ODS

Nejednotné oblasti

Jak citlivé je téma pražské politiky, ukazuje třeba příklad Prahy 13. Pochází odsud 1. místopředseda strany David Vodrážka, který je lídrem pražské kandidátky. Slova o Bémově vyškrtnutí označil za kachnu. Přitom to byla právě Praha 13, která o svolání mimořádného sněmu jako jedna z šesti oblastí požádala.

Kamarádi? Ani náhodou. Mirek Topolánek s Pavlem Bémem
Kamarádi? Ani náhodou. Mirek Topolánek s Pavlem Bémem | Foto: Ondřej Besperát

"Ke svolání sněmu byly tři oficiální důvody: pravidla pro kandidátky do zastupitelstva, schválení senátorů podle stanov a návrhy na změny ve vedení pražské ODS. Nelíbí se nám pozice pana Jančíka," řekl Aktuálně.cz předseda oblasti Miloš Gregar. Jenže třeba poslanci Petru Bratskému, který je místopředsedou ODS v Praze 13, se to nelíbí. "Nemyslím si, že by se měl před volbami svolávat mimořádný sněm. Máme se věnovat volbám, ne vnitrostranickým tahanicím," uvedl Bratský, který chce letos kandidovat za Prahu 6 do Senátu. Mimochodem kandidátky do Senátu Praha ještě neodsouhlasila a žádá o odklad až na červen.

Stejně jako Bratský mluví i šéf ODS v Praze 4 Pavel Horálek, zároveň starosta této městské části. Ze "čtyřky" přitom pochází poslanec Marek Benda a Praha 4 rovněž požádala o svolání mimořádného sněmu. "Důvody vám sdělovat nebudu, je to vnitrostranická záležitost," uvedl Horálek.

Skepticky se ke změnám na sněmovní kandidátce nestaví například bývalý šéf ODS v Praze 12, člen regionální rady Petr Hána. "Záleželo by na tom, jaké by to měly být změny. Pokud by to znamenalo zlepšení pozic kandidátů z naší oblasti, tak by se tomu naši delegáti nebránili. Já bych proto ale spíše nehlasoval," uvedl Hána.

Bude sněm v dubnu?

Pavel Bém zatím svolání sněmu odmítá, dnešní regionální rada jej k tomu ale může minimálně třetinou svých hlasů přinutit. Primátor jej musí svolat do 30 dní ode dne žádosti o svolání. V kuloárech se mluví o možnosti svolat jej ještě před volbami v dubnu.

Už teď je jisté, že se delegáti pokusí změnit podobu grémia pražské ODS. Už jednou se o to pokusili loni v listopadu, kdy chtěl Béma v čele pražské ODS vystřídat jeho náměstek Rudolf Blažek. "Já nechci před jednáním rady s médii mluvit, jsou to vnitrostranické záležitosti, které máme řešit osobně a ne přes média," reagoval Blažek na otázku, jakou roli hraje v současném protibémovském puči on sám.

Nechtěl komentovat ani otázku možných změn na kandidátce. Šance, že by ji mohli změnit ještě pražští, je minimální, není čas.

Může to ale udělat zmocněnec strany, v případě ODS její hlavní manažer Jan Kočí. Volební zákon mu umožňuje nejpozději dva dny před volbami na kandidátce škrtat. Nemůže už ale svévolně měnit pořadí či doplňovat kandidáty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy