V ODS vznikl plán, jak zachránit volby: Odstřelíme Béma

Kateřina Eliášová
16. 3. 2010 6:01
Bém odmítá svolat regionální sněm. Právě ten jej může škrtnout, ODS má i plán B

Praha - V pražské ODS vzniká týden před uzavřením kandidátní listiny do sněmovních voleb plán, jak z ní vyškrtnout pražského primátora Pavla Béma, který je dvojkou na kandidátce v hlavním městě.

Krom toho zvažují vzbouřenci proti Bémovi i možnost, že by primátora svrhli i z postu předsedy pražské organizace ODS. A také se mezi nimi mluví o tom, že by ze sněmovní kandidátky odsunuli i další politiky - Bémovy stoupence.

Dramatická personální rošáda, která by podle jejích autorů měla občanské demokraty zachránit před historickým debaklem v hlavním městě, se přitom podle informací Aktuálně.cz má začít naplňovat už tuto středu.

V Praze je klíč

Hlavním důvodem jsou kriticky nízké, historicky nejnižší volební preference, které ODS dva měsíce před volbami v hlavním městě má. Bémovi kritici jsou přesvědčení, že právě primátor se stal pro stranu přítěží - poukazují na skandály magistrátu, z nichž nejvýrazněji ční policií vyšetřovaná aféra s kartou Opencard.

Praha je pro volby klíčový region. Je to velký volební obvod, v němž se rozděluje hodně poslaneckých mandátů.

Minule, v roce 2006 tu ODS získala čtrnáct míst do sněmovny a to předurčilo její celkové volební vítězství.

Na zákrok proti Bémovi nezbývá mnoho času.

Kandidátní listiny se uzavřou za týden - 23. března. Volební zákon nicméně pamatuje na změny i po této lhůtě, ale už mají jistá omezení (nelze nahradit vyškrtnutého kandidáta jiným jménem).

Tah proti Bémovi začne už tento týden ve středu, kdy se sejde pražská regionální rada, která bude podle informací Aktuálně.cz jednat mimo jiné o žádosti pěti oblastních sdružení, aby byl svolán regionální sněm.

Už zasedání regionální rady však napoví, jaké je rozložení sil a zda mají Bémovi odpůrci vůbec šanci svůj plán na jeho sesazení uskutečnit.

Bylo jich pět

O změnách na kandidátce může rozhodnout právě regionální sněm, ve výjimečných případech to může udělat výkonná rada ODS bez jeho usnesení. Ta se měla sejít už v pondělí, ale nakonec bylo jednání odvoláno.

Pražský primátor jako předseda ODS v Praze však sněm sám od sebe odmítl svolat. "Sněm před volbami? To nemůže nikdo myslet vážně. Před volbami se neřeší vnitrostranické záležitosti," řekl koncem února v médiích.

Část ODS má už Pavla Béma dost. Hledá se většina pro jeho vyškrtnutí z kandidátky. Spolu s ním mohou zmizet i
Část ODS má už Pavla Béma dost. Hledá se většina pro jeho vyškrtnutí z kandidátky. Spolu s ním mohou zmizet i | Foto: Ondřej Besperát

Minulý týden ale o svolání sněmu požádaly organizace ODS z Prahy 3, 4, 8, 12 a 13. Teď už Bém podle stranických stanov sněm svolat musí, a to do 30 dnů od doručení žádosti.

"My musíme dát v Praze voličům signál, že nás mohou volit. Proto musíme umět přiznat, že máme v Praze problémy, a ukázat, že máme vůli je řešit," popsal důvody pro Bémovo odvolání poslanec Marek Benda, člen oblastního sdružení Praha 4.

Nejde o mstu, tvrdí Benda

Benda se jako jeden z mála rozhodl popsat situaci otevřeně, ostatní pražští politici hovořili o svých plánech mimo záznam.

"Jedna věc je něco v tichosti plánovat a druhá je konat. Spousta lidí má strach Béma sestřelit, bojí se následků," uvedl jeden z nich.

Marek Benda je jedním z nejdéle sloužících poslanců, na kandidátce má pro letošní volby číslo 18, což je už nevolitelné místo. Naopak na volitelná místa se v Praze dostaly nové tváře, které stojí převážně za Pavlem Bémem.

Že by šlo o mstu, Benda odmítl. "Tohle není válka s Pavlem Bémem. Jde o záchranný plán pražské ODS."

Podle lednového interního průzkumu by ODS v Praze získala 24 procent, to je polovina zisku z posledních sněmovních voleb. Jiný průzkum, tentokrát dělaný pro ČSSD, zase ukazuje, že socialisté ODS v Praze nebezpečně dotahují. Největším soupeřem je však pro ODS TOP 09 a její pražský lídr Karel Schwarzenberg.

"Tato supernova má velkou šanci uspět na pražské politické scéně," varoval už loni v červnu delegáty pražského sněmu Bém.

Starosta Jančík? Taky problém

Oslovení pražští politici mají podle informací Aktuálně.cz rovněž chuť měnit složení pražského stranického grémia, které se volilo loni na podzim.

Bém tehdy získal křeslo šéfa ODS v Praze také díky hlasům delegátů z Prahy 5, kde vede radnici i místní ODS kontroverzní starosta Milan Jančík. Ten se poté stal místopředsedou celé pražské ODS.

O post místopředsedy ODS v Praze může přijít i starosta Milan Jančík
O post místopředsedy ODS v Praze může přijít i starosta Milan Jančík | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení ODS tehdy mlčelo, jenže Jančíkův nově daný slib slevit měsíc před volbami lidem v Praze 5 nájemné o dva a půl tisíce korun zafungoval jako spouštěč a ze židle nadzvedl i předsedu strany Mirka Topolánka, který se jinak do pražské politiky příliš "neplete".

"Než ODS v Praze s geniálními populistickými, sebezáchrannými gesty stávajících lídrů, tak raději ODS slušná a důvěryhodná," reagoval na Jančíkův nápad Topolánek.

I toto gesto je pro některé pražské politiky signálem, že vedení ODS za jejich plánem odvolat stávající vedení stojí. Jiní namítají, že se změnami ve vedení pražské ODS by se mělo počkat až po jarních volbách, kdy bude jasné, jak pražská ODS dopadla.

ODS může škrtat i těsně před volbami

Volební zákon

§ 36
Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může do 48 hodin před zahájením voleb vzdát písemně své kandidatury. Stejným způsobem může zmocněnec politické strany, politického hnutí nebo koalice jeho kandidaturu odvolat. Toto prohlášení nelze vzít zpět.

Pavel Bém na žádost o vyjádření ke svolání sněmu nereagoval, není tedy zatím jisté, kdy má v plánu jej svolat. Pokud by to neudělal do 23. března, možnosti škrtání na kandidátce by bylo už pouze v rukou vedení ODS.

Po této lhůtě se už nemohou kandidátky měnit, respektive nemůže se měnit pořadí a doplňovat je.

Co je ale možné i po této lhůtě udělat, je škrtat. Volební zákon říká, že do 48 hodin před zahájením voleb může zmocněnec politické strany (hnutí nebo koalice) kandidaturu kteréhokoliv z kandidátů odvolat.

"ODS takovou věc nikdy nedělala a myslím, že ani teď k takovým krokům přistupovat nebude," tvrdí 1. místopředseda ODS David Vodrážka, který je zároveň lídrem pražské kandidátky.

 

Právě se děje

Další zprávy