Škrtnout Béma nestačí. Jít musí i další, říkají experti

Martina Machová Martina Machová
16. 3. 2010 13:00
Voliči to spíš budou brát jako prázdné gesto, odhadují politologové
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyškrtnutí primátora Pavla Béma z pražské kandidátky ODS do poslanecké sněmovny nemusí mít v důsledku takový efekt, jak občanští demokraté předpokládají.

Shodují se na tom politologové oslovení redakcí Aktuálně.cz.

Podle nich vyřazení kontroverzního prvního muže pražské radnice a pražské ODS vůbec k výraznějšímu zisku hlasů nepomůže. Aspoň pokud nepřijdou další kroky, které by pověst pražské ODS v očích voličů očistily.

"Jinak to lze považovat za promarněnou šanci, po které si voliči řeknou, že byl odstraněný ten nejkřiklavější případ, ale strana zůstává dál zakonzervovaná," řekl Aktuálně.cz politický analytik Jan Kubáček.

Pražští občanští demokraté připravili plán, jak zachránit stranu v hlavním městě před historickým debaklem. Podle informací Aktuálně.cz ho chtějí začít naplňovat už tuto středu. Chystají se vyškrtnout Pavla Béma z kandidátky do Poslanecké sněmovny, kterou jako dvojka vede společně s Davidem Vodrážkou.

Hlavním důvodem jsou historicky nejnižší volební preference, které ODS dva měsíce před volbami v hlavním městě má. Bémovi kritici jsou přesvědčeni, že právě primátor se stal pro stranu přítěží. Poukazují na skandály magistrátu, z nichž nejvýrazněji ční policií vyšetřovaná aféra s kartou Opencard.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík
Starosta Prahy 5 Milan Jančík | Foto: Ludvík Hradilek

Musí jít i další

Aby nebylo vnímáno vyškrtnutí Pavla Béma z kandidátky jen jako prázdné gesto, musí ale podle Kubáčka ODS přijít s rozsáhlejším balíkem zásadnějších změn.

Za pokles preferencí v Praze totiž podle Kubáčka nemůže jen fenomén Bém, který reprezentuje zosobnění pragmatické politiky za každou cenu, ale další kontroverzní politici ODS v jeho stínu. Jako příklad uvedl starostu Prahy 5 Milana Jančíka nebo osobu pražského radního Milana Richtera.

Obdobně komentuje plány pražské ODS politický komentátor Bohumil Doležal.

"Voliči jsou už zvyklí na různé finty a tak bych výsledek v tomto případě příliš nepřeceňoval," zhodnotil "očistnou" akci.

V odstavení Pavla Béma ovšem vidí jiné pozitivum, které by v důsledku mohlo občanským demokratům před volbami pomoci.

"Uklidní se tím situace uvnitř ODS a strana se přestane před volbami uvnitř hádat," připustil.

Výsledek nejistý

Jako tah s velice nejistým výsledkem označuje tah proti Bémovi i politolog Tomáš Lebeda.

Příčin, proč v Praze občanským demokratů ubývají preference, je podle něj více. A propad se nedá zjednodušovat na osobu Pavla Béma.

"Část voličů přešla k TOP 09, takže ODS by se měla zamyslet nejen nad personálními aspekty, ale i vyřešit, jak znovu přesvědčit své voliče, aby se k ní vrátili," okomentoval dění v Praze.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy