Vyplatí se hladovět? Přerušovanými půsty k lepší postavě i dlouhověkosti
Další možností, jak si "hacknout" svůj organismus, jsou přerušované půsty. "Téměř neustále máme k dispozici jídlo, což ale není moc přirozené," vysvětluje biolog Vojtěch Hlaváček.
Nejlepší je dle něj začít dvanáctihodinovým půstem. "Takové rozmezí dodržujeme skoro všichni, jen si občas něco zobneme i po konci dvanáctihodinového okna, ve kterém jíme," říká Hlaváček s tím, že jakmile si uvědomíme výhody půstu, není těžké mu režim přizpůsobit.
Kromě hubnutí vedou přerušované půsty dle biologa i k inzulinové citlivosti. "Studie ukazují, že i když lidé v půstovém období jedli, cokoli chtěli, snižovala se jim inzulinová rezistence, která často vede k cukrovce," míní Hlaváček. Dále půsty pomáhají k dlouhověkosti a dodávají tělu energii.
V průběhu půstu se totiž aktivizuje takzvaný proces autofágie. "V našem těle probíhá neustále, ale půsty se ještě zintenzivní. Protože tělo hladoví, požírá buňky, které jsou nejvíce poškozené," popisuje biolog a dodává, že se může jednat například i o rakovinotvorné buňky.
Pro muže je podle Hlaváčka vhodné přesunout se postupně na půst trvající šestnáct hodin, s osmihodinovým oknem na jídlo. Pro ženy doporučuje režim čtrnáct a deset hodin, protože jsou hormonálně citlivější.