Celkem šest mužů v pátek večer 9. srpna 2019 zapálilo v centru Prahy během probíhajícího festivalu sexuálních menšin Prague Pride duhovou vlajku, která je symbolem této komunity. Jeden z nich pak z mostu pálil na účastníky dílčí akce festivalu na Střeleckém ostrově římské světlice.
Trestním orgánům se na základě záznamů z bezpečnostních kamer povedlo identifikovat klíčového aktéra incidentu. Podle přesvědčení policie a žalobce jím byl Michal Sýkora, který byl v minulosti opakovaně trestaný za výtržnictví. Za delikt z mostu se zodpovídal z výtržnictví s nenávistným podtextem.
Obvodní soud pro Prahu 1 ho letos v srpnu očistil. Nepodařilo se prokázat, že vlajku zapálil a světlicemi ohrožoval účastníky festivalu právě on. Kamerové záznamy podle soudu nebyly nade vší pochybnost průkazné. Verdikt mohl zvrátit dozorový žalobce Zdeněk Michora, kdyby podal odvolání. Podle zjištění Aktuálně.cz však této možnosti nevyužil.
Neúčelné odvolání
"Proti rozsudku žádná ze stran nepodala odvolání. Rozsudek je v právní moci," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová. Verdikt je pravomocný od minulého měsíce, kauza tím skončila. Za nenávistný incident z Prague Pride nebude nikdo potrestán.
Původně se případ vyvíjel opačně. Nejprve trestním příkazem, později přímo rozsudkem soud Sýkorovi uložil podmíněný trest deset měsíců se zkušební lhůtou pěti let a pokutu 26 tisíc korun. Jenže letos v dubnu odvolací Městský soud v Praze verdikt zrušil s tím, že proti Sýkorovi nemluví nevyvratitelné důkazy. Neobstály zmíněné záznamy z kamer.
Ve stejném duchu v srpnu rozhodl obvodní soud, kam se případ vrátil. A žalobce Michora se po prostudování odůvodnění rozhodl verdikt přijmout. "Vyhodnotili jsme, že podání odvolání by bylo neúčelné, neboť obvodní soud byl při svém zprošťujícím rozsudku vázán právním názorem Městského soudu v Praze," vysvětlil Aktuálně.cz.
"Ačkoli tak řetězec nepřímých důkazů vede soud k silnému přesvědčení, že jedním z pachatelů je právě obžalovaný, při vázanosti závazným pokynem odvolacího soudu nezbylo než konstatovat, že nebylo dosaženo (…) požadovaného důkazního standardu, na jehož základě by bylo možné nade vší pochybnost konstatovat, že (…) skutek spáchal obžalovaný," stojí ve verdiktu, na který Michora odkazuje.
"Zjevný akt nenávisti a pohrdání"
"Na videu jsem se nepoznal a nemyslím si, že jsem to já," komentoval u hlavního líčení sám Sýkora snímky z bezpečnostních kamer. Odmítl, že skutky spáchal. Sýkora byl dříve za výtržnictví trestaný čtyřikrát. Nosil například nacistickou svastiku. K soudu opakovaně chodil v oblečení Grassel, což je značka vyhledávaná příznivci neonacismu.
Sýkorova kauza byla prvním případem homofobního jednání na Prague Pride, jenž se dostal k trestnímu soudu. Státní zástupce Michora v obžalobě popsal, že zapálení vlajky byl "zjevný akt nenávisti a pohrdání vůči LGBT komunitě". Stejně vyhodnotil i vystřelování světlic, jež podle něj kromě nenávisti bylo i projevem snahy o zastrašení účastníků akce.
"Já velmi doufám, že se pan státní zástupce odvolá. Ten vzkaz je jasný: 'Nebudeme vás chránit'. Vzkaz je o to otřesnější, že se ke komunitě dostává v průběhu pride týdne," komentovala zmocněnkyně Prague Pride Petra Vytejčková v České televizi srpnový rozsudek, jenž padl právě během festivalu. A navzdory jejímu přání to byl verdikt poslední.