Pět let dohledu za spálení vlajky. Výtržník z Prague Pride dostal nejpřísnější trest

Jan Horák Jan Horák
19. 8. 2020 19:45
Jednatřicetiletý recidivista se na loňském ročníku Prague Pride postaral o jeden z největších excesů v historii festivalu. Spálil duhovou vlajku, současně střílel světlice na účastníky akce. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, muž za to dostal nejpřísnější možný trest. Podstata sankce spočívá v pětiletém dohledu, recidivista také musí zaplatit vysokou pokutu. Rozsudek zatím není pravomocný.
Nenávistný incident se odehrál 9. srpna 2019 při jedné z dílčích akcí festivalu Prague Pride (ilustrační snímek).
Nenávistný incident se odehrál 9. srpna 2019 při jedné z dílčích akcí festivalu Prague Pride (ilustrační snímek). | Foto: Radek Vebr

Fotbalový chuligán Michal S. se v pátek 9. srpna 2019 rozhodl, že za dnem udělá dramatickou tečku. S dalšími pěti kamarády narušil festival Prague Pride, jenž upozorňuje na postavení sexuálních menšin ve společnosti. Recidivista se společníky nejprve zapálil na pražském mostu Legií duhovou vlajku, jež je symbolem komunity. Z mostu pak pálil na více než stovku účastníků akce na Střeleckém ostrově římské světlice.

Letos v červenci ho státní zástupce obžaloval z výtržnictví. Podle zjištění Aktuálně.cz soud tento měsíc rozhodl, Michal S. dostal podmíněný trest deseti měsíců se zkušební lhůtou pěti let a pokutu 26 tisíc korun. Pokud nezaplatí, půjde na dva měsíce za mříže. "Informace máte správné," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož lidé případ poslali k soudu.

Soudkyně Helena Králová vypořádala kauzu takzvaným trestním příkazem. V praxi to znamená, že ji neprojednala veřejně a rozhodla rovnou na základě podané obžaloby. Trestní příkaz přitom neumožňuje uložit přísnější sankci, než obdržel Michal S. Tvrdost trestu podtrhuje, že soud nařídil, aby na recidivistu v průběhu pětileté podmínky pravidelně dohlížel probační úředník.

Kontrola řádného života

"K uloženému trestu nepochybně vedly osobní poměry dotyčné osoby, její trestní minulost a okolnosti jejího jednání v této trestní věci," podotkl žalobce Lelek. Soudkyně Králová souzněla s pohledem státního zástupce, který zapálení vlajky vyhodnotil jako "zjevný akt nenávisti a pohrdání vůči LGBT komunitě". Střílení světlic na festivalovou vesničku zase popsal jako pokus o "zastrašení" účastníků festivalu.

Verdikt soudkyně Králové plně odpovídá tomu, jaký trest navrhoval dozorový státní zástupce. Pro Michala S. bude v rámci trestu klíčové obstát v nařízeném pětiletém dohledu. "Podstatou dohledu je, že probační úředník podává pravidelné zprávy soudu o jeho plnění. S odsouzeným konzultuje, zda odčinil způsobenou škodu, zda uhradil peněžitý trest a zda vede řádný život," vysvětlil Lelek.

Michal S. je recidivistou, kterého soudy za výtržnictví v minulosti potrestaly už několikrát. Pokud během pětileté zkušební lhůty s dohledem probačního úředníka v zádech selže, půjde na zmíněných deset měsíců do vězení. "Pozitivní závěrečná zpráva o plnění dohledu je jednou z podmínek, zda soud na konci zkušební doby rozhodne, zda se dotyčný osvědčil, či nikoliv," řekl žalobce Lelek.

Ojedinělá kauza

Podle informací Aktuálně.cz podal na Michala S. obžalobu státní zástupce Zdeněk Michora. Ten řídil třeba vyšetřování muže, který letos v lednu u vstupu do Poslanecké sněmovny ohrožoval policisty nožem. Žalobce dozoroval i prověřování výroků šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, který nařkl spolek Milion chvilek pro demokracii z kybernetického útoku na nemocnici. Podle Michory byly výroky demagogické a nekorektní, ale nikoliv trestné.

Aktuální kauza s dozorem Michory je ojedinělá z několika důvodů. Jde o první případ narušení festivalu Prague Pride, jenž se dostal na stůl trestnímu soudu. Státní zástupce v ní také explicitně zdůraznil nenávistné motivy Michala S. Současně je výjimečná i přísností vyměřeného trestu.

Verdikt soudkyně Králové zatím není pravomocný. Pokud některá ze stran podá odpor, trest se ruší a kauza se projedná v běžném hlavním líčení. Státní zastupitelství odpor podávat nebude. Advokátka obdržela trestní příkaz pro svého klienta 5. srpna. Lhůta pro odpor je osm dní od doručení verdiktu, počítá se však od jeho převzetí přímo pachatelem. "Trestní příkaz dosud nebyl doručen obviněnému," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Pavla Hájková.

 

Právě se děje

Další zprávy