Hygieny nestíhají dávat třídy do karantény. Spolužáci nakaženého chodí do školy dál

Zuzana Hronová Michaela Endrštová Zuzana Hronová, Michaela Endrštová
1. 12. 2021 6:50
Nakažených koronavirem přibývá nejrychleji mezi dětmi ve věku šest až 15 let, v nynější epidemické vlně se nakazí zhruba každé čtyřicáté. Dávat třídy do karantény ale hygienici nestíhají, samotní ředitelé zase nemohou přikázat vyučování na dálku. Některé děti tak chodí bez otestování do školy dál, přestože mají nakažené spolužáky. Ředitelé proto rodiče žádají, ať zváží, zda dítě do školy pošlou.
Přejít zcela na distanční výuku škola ze své vůle nemůže. Podle zákona může vyučování na dálku začít pouze při krizovém nebo mimořádném opatření.
Přejít zcela na distanční výuku škola ze své vůle nemůže. Podle zákona může vyučování na dálku začít pouze při krizovém nebo mimořádném opatření. | Foto: Jakub Plíhal

"Během jednoho týdne mi pět studentů ze třídy ohlásilo pozitivní test na covid a přestalo chodit do školy. Hygiena nás ale nekontaktovala a nikoho do karantény neposlala. Už je to čtrnáct dní. Někteří rodiče kvůli tomu protestovali proti prezenční výuce," líčí Vojtěch Hála, učitel pražského Gymnázia Na Zatlance.

Přejít na distanční výuku ale škola sama od sebe nemůže. Podle zákona smí vyučování na dálku začít pouze při krizovém nebo mimořádném opatření.

"Protože ale není rozumné nutit studenty za této situace do školy, zavedli jsme ve třídě hybridní výuku," říká Hála. Kdo uzná za vhodné, sedí v lavici, kdo ne, připojuje se on-line z domova. Učitel je ve třídě s kamerou a mikrofonem. "Je to ale hodně obtížné, více než v plně distanční výuce," upozorňuje Hála.

Nynější vlna koronavirové epidemie školám výrazně komplikuje život. Zatímco mezi dvacetiletými se teď podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky nakazí zhruba každý stodvanáctý člověk, u dětí mezi šesti a 11 lety je to každý sedmatřicátý, mezi 12 a 15 lety dokonce každý čtyřicátý. Ke 21. listopadu bylo podle ministerstva zdravotnictví v karanténě 2300 tříd. Při tak vysokých počtech hygienické stanice nestíhají informovat školy a rodiče.

Nabíráme vodu vidlemi

"Druhý rok pandemie si připadám, jako když se snažíme nabírat vodu vidlemi a stojíme v úžasu, že to nejde," říká ředitel Bratrské školy v Praze Rostislav Konopa. Opatření měla podle něj přijít dřív, zvlášť když nakažených rychle přibývalo už od září.

Souhlasí s plošným PCR testováním žáků, které nařídila od 22. listopadu vláda. Mělo by se ale podle něj vztahovat i na očkované. A místo pondělí by k němu zvolil pátek. "Výsledky nejsou okamžitě. Takhle budou nakažené děti celý den, možná i ten další, ve třídě. Kdyby to hygieny zpracovaly přes víkend, usnadnilo by nám to práci," navrhuje Konopa.

Upozorňuje také na to, že hygieny nyní reagují na pozitivně testovaného žáka až po několika dnech, jindy se neozvou vůbec. "Nemám jim to za zlé, stát to na ně hodil úplně stejně jako na ředitele škol," podotýká Konopa. 

Covid řeší denně několik hodin. U laboratoří objednává provedení PCR testů, kvůli osobním údajům dětí k tomu potřebuje souhlas rodičů. Podle testování a karantén neustále mění rozvrh vyučování. "Zprávy rodičům o povinném testování a vývoji epidemie ve škole píšu i několikrát týdně," líčí.

Mezi jednotlivými hygienickými stanicemi existují velké rozdíly, shodují se oslovení učitelé a ředitelé. Převládají sice hlasy, že se hygieny ozývají pozdě nebo vůbec, někteří ale mají i dobré zkušenosti.

"Občas si pro nějaké upřesnění s hygienou zavoláme, ale rozhodně nemám pocit, že by tam byla nějaká závažná prodleva," říká ředitelka Karin Marques ze ZŠ Solidarita v Praze 10. Rodiče jí ohlásí pozitivní test dítěte, učitelé zadají rizikové kontakty do excelovské tabulky, hygiena je překlopí do centrálního systému, ze kterého automaticky odcházejí SMS zprávy na telefonní čísla rodičů.

Dobrou zkušenost má i ředitelka základní školy v Modřicích u Brna Kateřina Koubková. "Hygiena reaguje ve všední den do deseti minut, o víkendu zhruba do hodiny," pochvaluje si. Také ona popisuje, že hygiena zadá všechny kontakty do systému a obratem přijde rodičům trasovací SMS.

Stát podcenil ochranu zdraví, varuje hygienik

Hygienické stanice upozorňují na příval práce. "V současné chvíli jsou naše kapacity vyčerpané a přes veškerou snahu nabírá trasování ve školách zpoždění," uvádí mluvčí středočeské krajské hygieny Dana Šalamunová. Snaží se proto spolupracovat s řediteli škol. Ti hygieniky často informují o pozitivním testu žáka hned, jak jim to oznámí rodiče. Pro včasný zásah je to klíčové. 

"Hygieniků je málo, vyšší počet by v tuto chvíli ale nic neřešil," podotýká ředitelka krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková. Vyčerpána je podle ní také kapacita odběrových center, laboratoří a praktických lékařů, zaměstnaných psaním neschopenek a receptů.

Krajských hygienických stanic je v Česku 14, v každém kraji jedna. Vedle běžných povinností, jako jsou kontroly stravovacích zařízení nebo bezpečnosti práce, se během epidemie věnují trasování kontaktů nakažených, kontrolám dodržování protiepidemických opatření nebo sledování vývoje nákazy ve svých regionech. Podle odborářů hygienici pracují i večer a o víkendech, nemohli si ani vybrat dovolenou. Potíže s trasováním měli už loni na podzim, do telefonování kontaktům nakažených se zapojila i externí call centra.

Nyní však hlavní hygienička Pavla Svrčinová odmítá, že by hygieny nestíhaly trasovat. V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že potíže jsou hlavně na straně lidí a jejich neochotě spolupracovat. "Máme problémy s tím, že nám lidé neberou telefony. Rodiče dětí jsou někdy i agresivní a nehodlají s námi spolupracovat. Nechtějí hlásit údaje dětí, kontakty," řekla.

Přetížené hygieny

■ Trasování se na konci listopadu denně věnuje přes 900 hygieniků a více než tisícovka dalších trasovačů, dohromady zhruba dva tisíce lidí. Oproti polovině měsíce to znamená navýšení o stovku hygieniků a stovku dalších trasovačů. O víkendech slouží zhruba polovina lidí. Data uvádí Chytrá karanténa, systém zřízený ke včasnému zachycení, testování a izolaci nakažených osob.

■ Rychle stoupá počet nevyřešených případů, zachycených v daný den. Kolem poloviny listopadu to byly desítky nedořešených pozitivních osob a nízké stovky rizikových kontaktů, v pátek 26. listopadu čísla stoupla do tisíců. Nejvíce jich mají hygienické stanice v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a také v Praze.

■ V pátek 26. listopadu došlo k takovému přehlcení hygien, že vyřešily jen kolem deseti procent případů, ač to minulé dny bylo 99 procent. Snižuje se i průměrný počet vytrasovaných kontaktů. Za poslední měsíc činí průměr 1,7 kontaktu, za poslední týden jen 1,3 kontaktu.

■ V Moravskoslezském kraji pracovalo poslední listopadovou neděli 55 trasovačů, kteří zvládli 1173 hovorů a vyřešili tak 5540 případů. Každý vyřešil v průměru stovku případů. Ve stejný den pracovalo v Praze 46 trasovačů. Vyřešili 4875 případů, asi 105 případů na člověka.

Šimůnková z Ústí doporučuje, aby učitelé a rodiče sami nechávali děti doma v karanténě, pokud byly v kontaktu s pozitivně testovaným člověkem a hygiena je nestihla vytrasovat. Mohou také od dětského lékaře dostat žádanku na vyšetření. "Pandemie trvá už dva roky a oni nevědí, co mají dělat?" říká. Připomíná, že se ministerstvo zdravotnictví snaží navyšovat kapacitu národního trasovacího centra. 

Na přehlcení upozorňuje i ředitel plzeňských hygieniků Michal Bartoš. "Při současném množství testů se výsledky do systému dostávají často se zpožděním a my o pozitivních dětech nevíme včas," uvádí. Důvodem je podle něj dlouhodobé podfinancování hygien a také to, že jim stát odebírá pravomoci. Poukazuje na nedostatečné kapacity laboratoří a nedostatek vyškoleného personálu.

Podobně to vidí i ředitel libereckých hygieniků Vladimír Valenta. Problémy se podle něj táhnou už od konce komunistického Československa v roce 1989. "Byla zrušena lékařská fakulta hygienická, hygienická služba přišla o polovinu peněz i lidí. Jako jediná složka péče o zdraví se nerozvíjela," říká.

Řešení je podle něj jednoduché. "Opět posílit systém a hlavně vychovat další lidi místo těch, kteří - stejně jako já - odcházejí do penze," prohlašuje Valenta.

Školy se samy snaží o větší izolaci

Situaci na mnoha místech brzdí zadávání trasovací tabulky hygieniků do centrálního systému. "Z mnoha škol víme, že je to nejslabší okamžik," říká Martina Bětáková, která má pro ministerstvo školství na starosti podporu škol. Rodičům doporučuje, aby sami zvážili, zda děti nechat raději doma, když jsou ve třídě nakažení spolužáci.

Někteří ředitelé to už dnes dělají, pokud mají více covid pozitivních dětí v jedné třídě. "Čekáme na rozhodnutí hygieny, ale zároveň prosíme rodiče, aby nechali děti doma. Třídu se také snažíme izolovat," popisuje Ondřej Lněnička, ředitel ZŠ profesora Švejcara v Praze 12. Třída pak chodí sama na oběd, nemíchá se s jinými při dělených předmětech a nepřechází mezi pavilony školy.

Situaci, kdy škola musela jednat sama, popisuje i třídní učitelka Anna z jedné z ostravských základních škol. Nepřála si uvést plné jméno, redakce ale její identitu zná. Prvního pozitivního měla ve třídě začátkem listopadu, o čtrnáct dní později to bylo deset dětí z 28. Protože se hygiena neozvala, rodičům škola doporučila vzít děti na testy. "Vyrojili se další pozitivní žáci, nakonec to byla více než polovina třídy. Hygiena se ozvala až ve chvíli, kdy negativním dětem končila týdenní karanténa," vypráví učitelka.

Ředitelka kutnohorské základní školy Andrea Melechová Ruthová má podobnou zkušenost. "Minulý den jsem se od dvou rodičů dozvěděla, že jejich dítě je pozitivní. Volala jsem na hygienu a nedovolala se, také e-mail skončil bez odezvy," líčí. S třídními učiteli proto kontaktovali rodiče a nechali na jejich uvážení, jestli nemají děti zůstat doma. Ve třídách pak děti i učitelé museli mít respirátory.

Nechat děti doma může být problém i z dalšího důvodu. Nárok na ošetřovné mají rodiče až ve chvíli, kdy karanténu či uzavření školy nařídí krajská hygiena. 

Je to náročné, ale lepší než školy zavřít

Přes všechny zmíněné komplikace se většina oslovených pedagogů a expertů shoduje, že plošné uzavření škol by nebylo dobré. "K omezením na dětech by měl stát sáhnout až jako k nejzazší možnosti," říká například Klára Laurenčíková, předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte. Připomíná, že dlouhé uzavření škol v loňském školním roce způsobilo mnoha žákům psychické problémy a nejvíce dopadlo na ty ze sociálně slabých a nestabilních rodin. Ve výuce zaostávali už předtím, nerovnosti se tak ještě prohloubily.

Školy by nezavíral ani ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. "Má představa je uzávěra s velmi přísným režimem, ovšem zachovávající provoz škol. Virus se teď ve školách šíří, před tím hlavu do písku nestrčíme. Ale snažil bych se i při vyhlášení uzávěry udržet školy otevřené, stejně jako firmy, které nemají možnost práce z domova," říká s tím, že je potřeba testovat žáky. 

Vznikající vláda hovoří o možnosti prodloužit vánoční prázdniny o týden, a srazit tak strmě stoupající čísla. Jak ale upozorňuje předsedkyně Unie rodičů Angelika Gergelová, je složité přistoupit na zavírání škol po zkušenostech z loňského školního roku, kdy se původně ohlášené krátké zavření změnilo v několikaměsíční výuku z domova. "Rodiče jsou již ostražití a nemají k podobným prohlášením vlády příliš důvěru," doplňuje.

Jak udržet školy i přes rostoucí čísla nakažených co nejdéle otevřené, navrhuje vědec Roman Neruda z Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Radí třídu s pozitivním žákem místo karantény denně testovat. 

"Žáci, kteří jsou po pravidelném testování negativní, by mohli dál chodit prezenčně do školy, ač měli pozitivního spolužáka," říká. V závislosti na účinnosti použitých testů má podle něj tato strategie šedesáti- až sedmdesátiprocentní efekt na oslabení epidemie ve srovnání s naprostou uzávěrou.

Jak se vyučuje v karanténě

V karanténě je méně než polovina žáků ve třídě

Pokračuje běžná výuka a děti chodí do školy. Žáci v karanténě zůstávají doma, jako kdyby byli nemocní. Škola by jim měla poskytnout "studijní oporu na dálku". Tím se většinou myslí informování žáka, o tom, co se probírá, sdílení materiálů a případně i domluva individuální konzultace. Dny, po které žáci chybí, se počítají jako absence.

V karanténě je více než polovina žáků ve třídě

Děti bez karantény se učí prezenčně ve škole. Děti v karanténě mají povinnou distanční výuku na dálku. Jejich absence se sice zaznamenává, do zameškaných hodin se ale počítá pouze ve chvíli, kdy ho rodič omluví z distanční výuky. Pokud dítě nemá karanténu, ale přesto zůstane doma, počítá se mu absence, kterou rodič musí omluvit, i když se dítě k výuce připojuje on-line.

Je zavřená celá škola

Ve chvíli, kdy hygiena uzavře celou školu, na distanční výuku přechází všichni žáci. Pokud se žáci připojují do hodin on-line, absence se jim nezapočítává. Pokud se distanční výuky neúčastní a neplní úkoly, musí jejich absenci rodiče omluvit.

Zdroj: Střední článek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté New Orleans v NBA porazili Indianu, Satoranský opět nehrál

Basketbalisté New Orleans porazili v NBA na domácím hřišti Indianu 117:113. Český reprezentant Tomáš Satoranský opět nedostal důvěru trenéra, naposledy hrál i kvůli pobytu v karanténě 2. ledna. Ani za rezervní tým Oklahoma City nehrál Vít Krejčí, kterého trápí bolavý kotník.

New Orleans vedle dlouhodobě zraněného Ziona Williamsona chyběla i další hvězda Brandon Ingram. Také Indiana postrádala opory, mimo jiné nejlepšího střelce Domantase Sabonise, pivota Mylese Turnera nebo rozehrávače Malcolma Brogdona. Přesto se srdnatě držela, a to i díky životnímu zápasu nedraftovaného nováčka Duana Washingtona Jr., jenž nastřílel 21 bodů.

"Už když jsem nastupoval, byl jsem v dobrém herním rytmu. Spoluhráči mi věřili, a tak mě nacházeli ve výborných pozicích," pochvaloval si Washington Jr., který proměnil sedm trojek z dvanácti. Celkově Pacers trefili 19 trojek ze 46, na body z vymezeného území však prohráli 32:64.

Washingtonovi sekundoval Caris LeVert s 19 body. Pelicans, kteří stříleli zpoza oblouku pouze s úspěšností 20 procent, vedli Devonte' Graham s 25 body, Josh Hart s 22 body a 10 doskoky a Jonas Valančiunas, který nasbíral 16 bodů, 12 doskočených míčů a šest asistencí.

Mladý tým Pelicans je nyní na dostřel desáté příčce Západní konference, která znamená předkolo play off. S bilancí 18-28 ztrácí dva zápasy na Portland. Přidat musí především na palubovkách soupeřů, kde z 24 utkání vyhrál jen sedm.

Drama v Oklahoma City nakonec zvládlo v poměru 111:110 Chicago, jehož vítězství pečetil sekundu před koncem z trestného hodu Javonte Green. Trojka Mikea Muscaly se sirénou pak jen kosmeticky upravila skóre. Za stavu 107:110 měl možnost vyrovnat Shai Gilgeous-Alexander, ale minul.

Jinak opora Thunder odehrála skvělé utkání s 31 body, když trefila devět ze 17 střel a 11 ze 14 trestných hodů, a 10 asistencemi. Bulls na druhé straně vedli Nikola Vučevič s 26 body a 15 doskoky, Ayo Dosunmu s 24 body a osmi asistencemi a Zach LaVine s 23 body. DeMar DeRozan, obvyklý lídr týmu, odpočíval.

Bulls v duelu vedli až o 28 bodů, ale o náskok přišli i kvůli mocnému finiši Thunder, kteří poslední čtvrtinu ovládli 32:19. Přesto uspěli a ve Východní konferenci ztrácejí s bilancí 29-17 (stejnou jako má třetí Brooklyn) pouze půl zápasu na první Miami. Oklahoma City je na Západě poslední.

Sedmý triumf v řadě si v atraktivním duelu proti Utahu zajistil Phoenix, jenž uspěl 115:109. Devin Booker nastřílel 33 bodů. Sekundoval mu veterán Chris Paul, který přidal 15 bodů z celkového sezonního maxima 27 za poslední čtvrtinu. Paul navíc zaznamenal 14 asistencí a devět doskoků. Utah, který nastoupil bez opor Rudyho Goberta, Donovana Mitchella a Mikea Conleyho, spoléhal na Jordana Clarksona s 22 body.

I díky důležité trojce Dariuse Garlanda necelou minutu a půl před koncem uspěl Cleveland doma proti New Yorku po dramatickém závěru 95:93. Herně ho táhl Kevin Love s 20 body a 11 doskoky, Knicks nestačilo 24 bodů R.J. Barretta. Cleveland si drží bilanci 29-19 a na první Miami ztrácí pouze jeden a půl zápasu.

Výsledky NBA:

Cleveland - New York 95:93, New Orleans - Indiana 117:113, Oklahoma City - Chicago 110:111, Phoenix - Utah 115:109.

Tabulky NBA:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 46 29 17 63,0
2. Philadelphia 46 27 19 58,7
3. Boston 48 24 24 50,0
4. Toronto 44 22 22 50,0
5. New York 48 23 25 47,9

Centrální divize:

1. Chicago 46 29 17 63,0
2. Milwaukee 49 30 19 61,2
3. Cleveland 48 29 19 60,4
4. Indiana 48 17 31 35,4
5. Detroit 46 11 35 23,9

Jihovýchodní divize:

1. Miami 47 30 17 63,8
2. Charlotte 47 26 21 55,3
3. Washington 47 23 24 48,9
4. Atlanta 46 21 25 45,7
5. Orlando 48 9 39 18,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 49 32 17 65,3
2. Dallas 47 27 20 57,4
3. New Orleans 46 18 28 39,1
4. San Antonio 47 17 30 36,2
5. Houston 47 14 33 29,8

Severozápadní divize:

1. Utah 48 30 18 62,5
2. Denver 45 24 21 53,3
3. Minnesota 46 23 23 50,0
4. Portland 46 20 26 43,5
5. Oklahoma City 47 14 33 29,8

Pacifická divize:

1. Phoenix 46 37 9 80,4
2. Golden State 47 34 13 72,3
3. LA Lakers 47 23 24 48,9
4. LA Clippers 48 23 25 47,9
5. Sacramento 48 18 30 37,5
Zdroj: ČTK
Další zprávy