Praha - Pod pohrůžkou milionových pokut vydírali podnikatele dva pracovníci pražského Inspektorátu práce Milan Ondrovič a Luboš Ticháček. Teď jejich případ uzavřel soud: za žádost o úplatek dostali tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let.
"Podmíněné tresty soud udělil vzhledem k doznání, lítosti, aktuálním osobním a pracovním vývojům obžalovaných, prokazatelné snaze po vedení řádného způsobu života a dosavadní bezúhonnosti," shrnul soudce Milan Rossi.
Jeho rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce, který požadoval nepodmíněný trest spojený s peněžitou pokutou, ani obžalovaní se k verdiktu zatím nevyjádřili. Není tak jasné, zda se odvolají a případ bude pokračovat u vyššího soudu.
Podle soudce Rossiho se neprokázalo, že by nakonec úředníci získali nějaký prospěch. Jeden z vydíraných podnikatelů totiž případ oznámil a druhý je přelstil tím, že jim místo požadovaných peněz dal v obálce přeložené ubrousky.
Oba kontroloři se před soudem k činu přiznali. A vysvětlovali ho neobvyklým způsobem: frustrací z práce. Prý byla v podstatě zbytečná a mnoho kontrolovaných podnikatelů vyvázlo bez postihu, přestože porušovali zákon a třeba zaměstnávali lidi načerno.
Je to výsměch, říká jejich oběť
Poškozených podnikatelů bylo podle policie více, ale před soud se dostaly jen dva případy.
Jedním z vydíraných byl Tomáš Kaštil, který se svou manželkou vlastní restauraci I Love Mama na pražských Vinohradech. Právě jeho svědectví nakonec dostalo oba inspektory před soud.
Podmíněný trest restauratéra Kaštila překvapil. "Přijde mně to jako výsměch všem, co se snaží s korupcí něco udělat. Evidentně podle toho, jak se chovali, v tom byl zajetý systém. Nebyl jsem jediný," je přesvědčen.
Chápe ale, že se nepřihlásilo více poškozených. "Pokud by se někdo přihlásil, vystavuje se možnému postihu za to, že uplácel," říká Kaštil. Navíc je podle něj pravděpodobné, že řada případně vydíraných opravdu neměla vše v pořádku, a tak na sebe nechtějí upozorňovat.
Policie během vyšetřování sice oslovila i podniky, které oba inspektoři v minulosti kontrolovali, ale bez výsledku. Stejně tak na žádné další neobvyklé případy nepřišla ani kontrola vedení inspektorátu.
"Nebyla nalezena formální pochybení a žádný z oslovených kontrolovaných subjektů nepřiznal žádost obžalovaných o úplatek," řekl soudce Rossi.
Nemáš milion? Tak aspoň padesát tisíc
Oba pracovníci Inspektorátu práce kontrolovali podniky, zda nezaměstnávají lidi bez pracovních smluv a nešidí tak stát na daních a odvodech.
Loni počátkem dubna se vydali zkontrolovat restauraci I Love Mama a požádali o kontrakty všech zaměstnanců a další doklady. Protože je majitelé neměli v provozovně, ale v sídle firmy o několik ulic dále, hrozili jim až desetimilionovou pokutou.
Kontrola měla potom pokračování na úřadě, kam se Tomáš Kaštil následně dostavil. "Doložili jsme všechny smlouvy a potvrzení, takže viděli, že je vše v pořádku. Ale stále tvrdili, že došlo k porušení zákona, a hrozili likvidační pokutou 250 tisíc korun," vypráví Kaštil.
Podnikatel vše poté konzultoval s právníky, podle nichž šlo jen o drobné pochybení, které nelze trestat takovou sankcí. A že naopak kontrola neproběhla v souladu se zákonem.
Na žádné možné smírné vyřešení prý ale inspektoři neslyšeli, jen slevili svůj požadavek na 50 tisíc korun. "Řekli, že zadarmo to nepůjde, protože je to v systému, a že nadřízený je do systému zapojen a čeká provizi," vzpomíná Kaštil.
Zaběhnutý systém?
Pražský restauratér je přesvědčen, že šlo o promyšlený a zaběhnutý systém. "Měnili místo jednání, mluvili v dvojsmyslech. Částky se snažili neříkat přímo, ale psali na papír, takže to zřejmě nedělali poprvé," poukazuje.
Potřetí se sešel s kontrolory již pod dohledem policie - a s označenými padesáti tisíci korunami, které vyměnil za protokol "bez závad" přímo v sídle úřadu. Policie oba úředníky i s penězi hned poté zatkla a na jejich prstech nalezla i stopy nástražného prášku z bankovek.
Poté se přihlásil i další poškozený podnikatel, po kterém odsouzení inspektoři chtěli za přehlédnutí nedostatků dvacet tisíc korun. Ten jim ale při předání z ruky do ruky výměnou za protokol "bez závad" dal pouze obálku s přeloženým ubrouskem.
Server Aktuálně.cz v internetových diskusích zaznamenal stížnost i dalšího postiženého podnikatele, který ovšem na následnou žádost o kontakt nereagoval.
Obžalovaní argumentovali kromě frustrace z práce také tím, že stát je k vydírání vlastně donutil. Převzetím předpisů EU totiž prý nastavil vůči chybujícím živnostníkům sankce, které jsou až likvidační.
"Tento přístup státu, podle obžalovaných, v podstatě vytvořil určité korupční prostředí," popsal obhajobu obou inspektorů soudce Rossi.
Tresty jsou podle kontrolorů těžko vymahatelné. Stát sice na jedné straně uložil drastické sankce za to, že na provozovně například nejsou pracovní smlouvy zaměstnanců, ale současně prý připouštěl, aby se daly dodat dodatečně. Přitom během dvaceti minut se dají dokumenty s využitím moderní techniky bez problémů narychlo vyrobit.
Obžalovaní tak jinými slovy tvrdili: dát pokutu podle zákona je obtížné, ale přece chybující podnikatele nenecháme proklouznout jen tak.
Soudce Rossi však takovou obhajobu neuznává. "S tímto způsobem myšlení a jejich 'odrazem dobové morálky' se samozřejmě ani částečně nedá ztotožnit," podotkl soudce.
___________________________________________________
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!