Nedvědův nehokejový hattrick řeší soud, podezřelý je úředník

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 8. 2014 20:07
Dvaačtyřicetiletý hokejový útočník Petr Nedvěd má za sebou už řadu hattricků. Poprvé ale jeden znich řeší soud.
Petr Nedvěd vypovídá u soudu.
Petr Nedvěd vypovídá u soudu. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Dnešní vstávání nebylo pro bývalého hokejového reprezentanta Petra Nedvěda rozhodně jednoduché. Jen pár hodin poté, co včera večer potvrdil definitivní konec své hokejové kariéry - a také ho se svými kolegy včetně Jaromíra Jágra bouřlivě oslavil -, se totiž musel zpovídat před soudem a vysvětlovat svůj poněkud nehokejový hattrick, kterého se dopustil před třemi lety.

Policejní hlídka totiž Nedvěda načapala, když se v noci řítil Prahou více než stokilometrovou rychlostí. Navíc zjistila, že řídil bez dokladů a s alkoholem v krvi. Perličkou bylo, že se při dojezdu hlídky ze sedadla spolujezdce vysoukaly dvě spoře oděné dívky.

Před soudem ale Nedvěd paradoxně stanul pouze jako svědek. Bonviván, který hrál 15 let NHL a jehož dopravní přestupky plnily stránky bulváru, totiž překvapivě unikl potrestání. Jeho tehdejší přestupek "zametl" pod stůl Miroslav Veselý z odboru přestupků pražského magistrátu. Ten se kvůli tomu nyní zpovídá před soudem.

Dýchavičně za ferrari

Na tu jízdu policejní hlídka, která v červnu 2011 v centru Prahy pátrala po odcizených vozidlech, zřejmě dlouho nezapomene. Krátce po půlnoci se totiž kolem ní více než stokilometrovou rychlostí prořítilo černé ferrari.

Policisté se je sice vydali pronásledovat, ale, jak později uvedli do protokolu, "vzhledem k malému výkonu policejních vozidel" jim ferrari ujelo. Nicméně nakonec měli štěstí: dostihli je v Dejvicích, kde po chvíli zastavilo.

Hned jak se otevřely dveře auta, zažili policisté překvapení. Z dvoumístného vozu, za jehož volantem seděl světově známý hokejista, se "vysoukaly" dvě dívky, které společně sdílely sedačku spolujezdce - podle výpovědi jednoho z policistů "spoře oděné". Sám Nedvěd poté nadýchal 0,62 promile. Navíc neměl ani řidičský průkaz.

Žádná nedbalost, úmysl!

Nakonec ale překvapivě unikl potrestání. Jeho případ totiž policisté oznámili jako přestupek pražskému magistrátu a úředník Miroslav Veselý, který jej dostal na stůl, případ odložil.

Lenka Cihlářová z Obvodního soudu pro Prahu 1 Veselého loni v září odsoudila za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "Zmařil řádné projednání přestupku," uvedla soudkyně Cihlářová, která dala Veselému dvacetitisícovou pokutu. Její verdikt ale vzápětí zrušil odvolací soud - podle něj se nedostatečně vypořádala s důkazy.

"To nebylo neúmyslné jednání, odložil to úmyslně," argumentuje Veselého advokát Pavel Drumev. Veselý se totiž hájil tím, že zdánlivě jednoznačný případ musel odložit kvůli pochybení policistů. Zasahující hlídka totiž prý nebyla ve služebním stejnokroji a nepřivolala ani řádně oděné kolegy. Důkazy tak prý získala nezákonně.

Veselý je podle Drumeva přesvědčen, že případ rozhodl správně, a poukazuje na to, že Veselého "udal" právě jeden ze zasahujících policistů. Podle Drumeva měl i důvod, proč lhát o svém ustrojení. Kdyby se prokázalo, že pochybil, sám by měl problémy.

Který přestupek? Já jich měl mraky

Případ proto Cihlářová musela projednat znovu. Jako svědka si proto předvolala hlavního aktéra příběhu Nedvěda.

Ten na jednání přišel evidentně unaven a po bujarém večírku nebyl ani příliš mluvný. Zpočátku si na uvedenou událost ani nemohl vzpomenout. "Já měl mraky přestupků," vysvětlil soudkyni. Až poté, co začala případ popisovat detailněji, si na případ částečně upamatoval.

A z paměti "vydoloval", že byli policisté opravdu nejspíše v civilu. Když ale přišlo na další otázky, už mu paměť opět vynechávala. Například to, jak daný přestupek skončil. "V můj neprospěch," řekl se smíchem. "Ne, bylo to zastaveno," řekla soudkyně. "To byste měla vědět vy," odpověděl pak zase na otázku státní zástupkyně, zda mu byl kvůli alkoholu za volantem vystaven zákaz řízení.

Nedvědova výpověď nakonec trvala necelých 15 minut a soudkyně případ odložila na půli září. Tam by měly zaznít závěrečné řeči a rozsudek.

Prominenti zůstávali bez trestu

To, že prominentům v minulosti přestupky procházely, nebylo přitom v Praze výjimkou. Sám Nedvěd například v květnu 2008 jel na nábřeží, kde je povolená padesátka, rychlostí 93 km v hodině. Za to měl automaticky přijít o řidičský průkaz, to se ale nestalo.

Shovívaví byli úředníci i k manželce tehdejšího starosty Prahy 5 Milana Jančíka Lence. Té na magistrále, kde je nejvyšší povolená rychlost 80 km/h, naměřili policisté 127 km/hod. I když jí to vyneslo zákaz řízení, jezdila dál a dál sbírala přestupky. MF Dnes tehdy uvedla, že policie informovala magistrát, že Jančíkovou znovu zadržela bez řidičského průkazu, ta ale požádala o prominutí zbytku trestu a úředníci jí vyhověli.

Magistrát sice poté udělal audit, ale ten, stejně jako šetření policie, prý nezjistil, že by kdokoliv z úředníků tehdejšího odboru dopravních přestupků tzv. zametal přestupky či ovlivňoval průběh jakéhokoliv správního řízení.

Nic se nezametá!

Na svém postu zatím zůstává i Veselý. Magistrát o jeho stíhání ví, ale tvrdí, že je nutno ctít presumpci neviny.

"Celým předmětem trestního stíhání za neúmyslný přečin JUDr. Veselého je rozpor mezi názorem správního orgánu prvního stupně, prezentovaného oprávněnou úřední osobou JUDr. Veselým, a názorem orgánu Policie ČR provádějícím předmětnou silniční kontrolu. V žádném případě se tak nejedná o úmyslné 'zametání' přestupku," uvedlo tiskové oddělení magistrátu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy